Kırmızı ete dikkat

Atasam Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Doç Dr. Mehmet Özkan, kalp ve damar hastalığı bulunan ve kolsterolü yüksek olan kişilerin kırmızı etten uzak durması gerektiğini söyledi

Kırmızı ete dikkat

\n  

\n
\n Doç. Dr. Özkan, et tüketiminin getirdiği sıkıntılar olduğunu, bunların başında mide ve bağırsak problemleri, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi rahatsızlıkların oluşabildiğini  belirterek, "Aşırı yağlı et tüketimine bağlı olarak kolesterol artacağından tansiyon hastaları, kalp krizi geçiren hastalar ve bazı karaciğer hastalarında sıkıntılara yol açacaktır. Kurban bayramında ve sonrasında kırmızı et tüketimi özellikle de kolestrol yönünden zengin koyun eti tüketimi artmaktadır. Sakatat, iç yağı ve kuyruk yağı tüketimi kan kolestrol düzeyini doğrudan yükselten sebeplerdendir. Bilindiği gibi kolestrol düzeyinin yüksek olması kalp ve damar hastalıklarını erken davet etmektedir. Bu nedenle kurban bayramında ve sonraki birkaç ay içinde kurban etleri ve elde edilen kuyruk yağı , iç yağı gibi hayvansal yağların ziyan olmasın düşüncesi ile aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır" dedi.
\n
\n  
\n
\n ET VE TATLI TEHLİKELİ
\n
\n Özellikle diyabet, kalp damar, yüksek tansiyon ve ülser hastalarının eti kontrollü tüketmeleri gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Mehmet Özkan , bayramlarda etin yanında tatlı tüketimleri de arttığını, bu durumun da  hem kalp damar, hem de mide bağırsak rahatsızlarını artırabileceğini kaydetti. Kurban etlerinin saklama koşullarının da oldukça önem arzettiğini belirten Özkan, "Kurban Bayramı'nda et tüketilirken görünen yağ kısımlarının mutlaka temizlenmesi gerekir. Çünkü doymuş yağ içeren hayvansal yağlar, kalp damar hastalıklarına neden olur. Etler hazırlanırken, görünen yağ temizlendikten sonra küçük parçalara ayrılarak kullanıma uygun hale getirilmeli. Soğutucuda 1-2 gün dinlendirilmeli. Etler haşlanırsa veya fırında pişirilirse daha sağlıklı olur. Izgara yapılacaksa, etin yanmamasına dikkat edilmeli. Çünkü yanan ette kanserojen maddeler oluşur ve bu maddeler sağlık için olumsuzluklar yaratır" diye konuştu.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da iş adamı intihar etti

1 Samsun'da iş adamı intihar etti

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

2 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

3 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

4 İmparator'un isyanı

Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

5 Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

6 Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

7 Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

Erkam Reşmen geri dönüyor

8 Erkam Reşmen geri dönüyor

Samsun yolunda korkunç kaza!

9 Samsun yolunda korkunç kaza!

Samsun'da lise öğrencisine sınıfta bıçaklı saldırı

10 Samsun'da lise öğrencisine sınıfta bıçaklı saldırı