Bilgisayar başındakiler risk altında

Atasam Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Mehmet Altuğ, uzun süre bilgisayar başında oturanlar ve güç gerektiren işlerde çalışanların sırt ve omuz ağrılarında başlıca risk grubunda olduğunu söyledi

Bilgisayar başındakiler risk altında

\n  

\n
\n Uzman Operatör Doktor Mehmet Altuğ sırt ve omuz ağrılarının çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıktığını ve omuz ağrılarının en sık oluş nedeninin tendon, bursa gibi yumuşak dokuların zedelenmesi olduğunu söyledi. Dr. Altuğ, "Kol yandan yukarıya kaldırıldığında bu tendonlar iki kemik arasında sıkışarak zedeleniyor. Doğuştan veya yaşa bağlı dejenerasyon sonucu bu kanalı daralmış olanlarda tendon kolayca sıkışıyor. Bu tendonlara çok yakın bulunan ve yastık vazifesi gören bursa adı verilen yumuşak dokular, kolayca iltihaplanabiliyor. Özellikle elleri baş seviyesi üzerinde; badanacılar, perdeciler, elektrik teknisyenleri, temizlikçi işçiler  gibi dirence karşı işlerde çalışanlarda çok sık görülüyor. Diğer omuz ağrısı nedenleri arasında; donuk omuz, göğüs çıkış sendromu, fibrozitler, boyun fıtığına bağlı sinir basısı, kırıklar, çıkıklar, tümörler ve kalp, akciğer, safra kesesi gibi organlardan  yansıyan ağrılar sayılabilir” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n HER BEŞ KİŞİDEN BİRİ SIRT AĞRISI ÇEKİYOR
\n
\n Sırt ağrılarının en fazla ofis çalışanlarında görüldüğüne dikkat çeken Dr. Altuğ, "Her beş insandan birinin sırt ağrısı çektiği biliniyor. Özellikle çalışan kesimde en başta gelen sırt ağrısı nedenleri kas kaynaklı yani; duruş bozuklukları, uzun süre aynı pozisyonda durma, bilgisayar kullanımı ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanan, kasların gerilmesi, sertleşmesi ve içinde düğümlerin oluşması sonucu görülen miyofasiyal ağrılar. Diğer sırt ağrısı nedenleri arasında; kamburluk, omurganın yana eğrilikleri, omurga kireçlenmeleri, disk hernileri, kalp-akciğer, mide ve safra kesesi başta olmak üzere iç organlardan yansıyan ağrılar, omurgayı tutan iltihabi romatizmal hastalıklar, osteoporoz, omurganın tüberkülozu, çökme kırıkları ve tümörler sayılabilir. Çoğunluğu inatçı fakat tehlikeli olmayan sırt ağrılarında,   gece terlemesi, geceleri artan ağrı, zayıflama, ani başlayan şiddetli ağrı, duyu ve kuvvet kaybı, solunum sıkıntısı, balgamda kan görülmesi gibi bazı belirtiler eşlik ediyorsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana  başvurmak gerekiyor" diye konuştu.
\n
\n Op. Dr. Mehmet Altuğ, sırt ve omuz ağrılarında yapılan her tedavinin hekim gözetiminde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

1 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

2 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

3 İmparator'un isyanı

Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

4 Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA

5 BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA

Kendi modelimizi belirleyeceğiz

6 Kendi modelimizi belirleyeceğiz

Usta'dan gaziye moral ziyareti

7 Usta'dan gaziye moral ziyareti

Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 büyüdü...2019'a dikkat!

8 Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 büyüdü...2019'a dikkat!

İŞKUR'da 'iş umudu' kuyruğu

9 İŞKUR'da 'iş umudu' kuyruğu

Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı

10 Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı