ÖZGECAN ÖFKESİ

Mersin in Tarsus İlçesi nde tecavüze direndiği gerekçesiyle vahşice öldürülerek yakılan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Arslan için Samsunlu kadınlar sokağa döküldü. Kadınlar, iktidarı ve hukuk sistemini eleştirdi\r\n

ÖZGECAN ÖFKESİ
Mersin in Tarsus İlçesi nde okuldan eve dönmek için bindiği minibüs sürücü tarafından tecavüz edilmek istenen, direnerek biber gazı sıktığı için önce defalarca bıçaklanan, ardından kafasına levye ile vurularak öldürülen; DNA izi kalmasın diye eller bileklerinden kesilip, vücuduyla birlikte üzerine benzin dökülerek yakılan üniversite öğrencisi 200 yaşındaki Özgecan Arslan için tepkiler dinmiyor. Özgecan Arslan ın vahşice öldürülmesine tepki gösteren kadınlar Samsun da sokağa çıkarak eylem yaptı.
OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
Sosyal medya üzerinden örgütlenen kadınlar,  Samsun Öğretmenevi önünde, pankart ve dövizlerle toplanarak, Özgecan ın vahşice öldürülmesini ve artan kadına şiddeti protesto etti. Kadınlar, Öğretmenevi önünden, İstiklal Caddesi ndeki Akbank önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüyerek, kadına şiddeti bir kez daha lanetledi. Cadde üzerinde oturma eylemi yapan yüzlerce kadın adına hazırlanan basın bildirileri okundu. 
TECAVÜZCÜLER YÜREKLENDİRİLİYOR
Erkek adalet değil, gerçek adalet sloganları arasında Züleyha Mangan tarafından yapılan açıklamada, Daha öncede defalarca AKP ve devletin her gün ypeniden ürettiği Kadın- erkek eşit değildir söylemi, erkek egemenliğini besliyor ve büyütüyor.  Her gün onlarca tecavüzcünün, katilinin aklanması, korunması, saklanması, dışarıdaki tecavüzcüleri yüreklendiriyor. Yeni vahşetlerin önünü açıyor. Tıpkı Mersin de bindiği dolmuşta üç erkeğin tecavüzüne uğrayan, bıçaklanan ve yakılan Özgecan ın başına gelenler gibi. Özgecan bir kez, iki kez değil tam üç kez öldürüldü. Bedeni üzerinde kurulan vahşice tahakküm yetmezmiş gibi ardından acımasızca katledildi denildi.
GÖZÖNÜNDE ÖLDÜRÜLÜYOR
Mangan açıklamasında şunları söyledi: Bu ülkede egemenler ne zaman ağızlarını açsa, bir kadın daha öldürülüyor. Erkekler tarafından şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalıyor. Kadın düşmanlığının ucunda olmamazın, öldürümemizin yaşı, yeri ya da statüsü fark etmiyor.  İstanbul da eski sevgilisi tarafından halk otobüsü içinde kurşunlanan Özçge gibi, Trabzon da polis sevgilisi tarafından öldürülen Fatma gibi, Bursa da vahşice öldürülen katillerinin üç yıldır bulunamadığı Sema gibi. Bu ülkede kadınlar, herkesin gözü önünde öldürülüyor. Devletin yargısı kadınları erkek egemenliğine ve kadın düşmanlığına mahkum ediyor.
Kadınlar tepki eyleminin ardından slogarlar atarak dağıldı.

Nevin AYDOĞAN 


EN ÇOK OKUNANLAR

3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

1 3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

2 Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

3 Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

4 Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

5 Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti