Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SAMSUN A KUŞ AKINI

Kızılırmak Deltası kuş cennetinde yeni kuş türleri görülmesi nedeniyle Türkiye nin çeşitli illerinden Samsun a gelen yaklaşık 60 kuş gözlemcisi, küçük sakarca kazı ile tarla kazı nı fotoğraflamaya çalıştı\r\n

SAMSUN A  KUŞ  AKINI
Samsun un Bafra İlçesi ndeki Kızılırmak Deltası kuş cennetinde yeni kuş türleri görülmesi nedeniyle Türkiye nin çeşitli illerinden Samsun a gelen yaklaşık 60 kuş gözlemcisi, küçük sakarca kazı ile tarla kazı nı fotoğraflamaya çalıştı.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (Kuş Bilimi) Araştırma Merkezi Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, deltada bugüne kadar 348 kuş türü tespiti yapıldığını ve son olarak küçük sakarca kazı ve tarla kazı nın da görüldüğünü söyledi.
NESLİ YOK OLMAK ÜZERE
Türkiye nin çeşitli ilerinden çok sayıda kuş gözlemcisinin bu türleri fotoğraflamak ve gözlemlemek için Samsun a geldiğini belirten Yavuz, şöyle konuştu: Küçük sakarca kazı dünyada nesli yok olmak üzere olan ve Türkiye de az görülen bir kuş türüdür. Türkiye de Van Gölü çevresinde en son 1993 yılında görüldü. Bu kuşun Türkiye de görülen ikinci kaydı Samsun da yapıldı. Aynı alanda tarla kazı da gördük. O da nadir bir tür. Kızılırmak Deltası nda 348 kuş türü vardı ve 2 kuş türünün bulunmasıyla 350 ye çıktı. Böylesi bir alanda 350 kuş türünün bulunması çok önemli.
Kuş türlerinin artmasının, Kızılırmak Deltası nın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Yavuz, Küçük sakarca kazının neslinin tükenmek üzere olması, Türkiye nin dört bir yanından fotoğrafçıların da deltaya gelmesine sebep oldu ifadesini kullandı.
AVCILARA TEPKİ
Kuş gözlemcilerinden Hasan Aktürk, küçük sakarca kazını bir gözlemcinin fotoğraflaması üzerine Samsun a geldiklerini belirterek, şunları kaydetti: Dünya literatüründe kırmızı çizginin altında bulunmaktadır. Nesli tükenmek üzeredir. Ben kuşu fotoğraflama ve gözlemleme şansı yakaladım ancak fotoğraflarken tüfek sesleri nedeniyle kuş kaçtı. Deltanın bir kısmında av var, bir tarafta yok. Bu da kuşları baskı altında tutuyor. Afrika da timsahların üzerine konan kuşlar burada insanları görünce kaçmak zorunda kalıyor. Böylesi önemli bir deltada avın yasaklanması gerekir.
40 yıldır kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı yapan Yusuf Başyiğit de Bursa dan küçük sakarca kazı ve tarla kazını gözlemlemek için geldim. Samsun da bu kuşların kayıtları yapıldı ancak ben halen kuşu bulamadım. Birkaç gün arama yapacağım dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

3 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

4 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

5 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

6 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

7 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

8 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

9 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

10 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı