ASLAN PAYI SAMSUN A

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu nun açıkladığı DOKAP Eylem Planı nda en büyük yatırım alan illerden birinin Samsun olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, DOKAP, Samsun için bir fırsattır. Proje, ekonomik kültürel ve sosyal ala

ASLAN PAYI SAMSUN A
Başbakan Ahmet Davutoğlu nun açıkladığı Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Eylem Planı nda en büyük yatırım alan illerden biri Samsun oldu. Bakan Çağatay Kılıç, Doğu Karadeniz Projesi nin Samsun için bir fırsat olduğu belirterek, projenin ekonomik kültürel ve sosyal alanda Samsun a çok büyük katkılar sağlayacağına işaret etti.
GÖZDE İLLER ARASINDA OLACAK
Dokap, kapsamında 5 ana başlıkta 2014-2018 yılları arasında, 10 milyar 369 milyon TL yatırım yapılması planlandığını belirten Bakan Çağatay Kılıç, Samsun un da bu yatırımdan önemli oranda pay alacağını hatırlattı. Bakanlığı döneminde Samsun a her alanda büyük yatırımlar yapıldığını ve yapılmaya da devam edileceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, Bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.  Karadeniz in incisi olan Samsun Türkiye”nin gözde illeri arasındaki yerini fazlasıyla alacak diye konuştu.
ÖNEMLİ FIRSAT
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç döneminde başta spor ve gençlik alanı olmak üzere bir çok yeni projenin hayata geçirildiği Samsun, Doğu Karadeniz Projesi nde en büyük payı alacak illerin başında geliyor. Bunun Samsun için önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, Bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi. Dokap, kapsamında Turizm ve Çevresel Sürdürülebilirlik, Ekonomik Kalkınma, Altyapı ve Kentsel Gelişme, Sosyal Gelişme, Yerel Düzeyde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi, ana başlıkları altında  2014-2018 yılları arasında, 10 milyar 369 milyon TL yatırım yapılması planlandığını belirten Bakan Çağatay Kılıç, Doğu Karadeniz Projesi nin, ekonomik, kültürel ve sosyal alanda Samsun a çok büyük katkılar sağlayacağını vurguladı.
İŞTE SAMSUN A KATKILARI
Proje kapsamında sadece Samsun değil, bölge illeri de bir çok alanda yeni yatırımlara kavuşacak. Doğu Karadeniz Projesi kapsamında Samsun ve bölge illerine yönelik yapılacak yatırım eylem planında yer alan bazı maddeler ise şöyle sıralandı:
YOL-ÇEVRE-TURİZM
DOKAP kapsamındaki turizm ve çevresel sürdürülebilirlik projelerinde en çok dikkati çeken detay yeşil yol kapsamında gerçekleştirilecek iyileştirme ve yol yapım çalışmaları. Samsun Havaalanı ndan başlayıp Sarp sınır kapısında sona eren güzergahta, iyileştirme ve yeni yol yapım çalışmaları yapılacak.  Ayrıca bölge yaylalarının karakteristiğini yansıtan yeni yatırımlar oluşturulacak. Turizmde markalaşma çalışmalarına hız verilecek. Tarihi kentlerin koruması ile ilgili çalışmaların yanında  bölgenin turizme bağlı olarak  ihtiyaç duyacağı  nitelikli işgücü potansiyelinin sağlanması için eğitim ve seminerler düzenlenecek. Çevresel kirlilikle ilgili olarak ise Milli Park projelerinin tamamlanması ile birlikte deniz kirliliğinin ve tarımsal kirliğin önlenmesine çalışılacak.Yeşilırmak ve Çoruh nehri havzalarında  her mevsim su örnekleri alınarak incelenecek ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.
TARIM-HAYVANCILIK
Samsun da Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü biyogaz ünitesi kurulumu, ile laboratuarlarda altyapı iyileştirme faaliyetleri ve ekipman takviyesi yapılacak.  Ayrıca çiftçi eğitimi için de çalışmalar yapılacak gerekli altyapı çalışmaları yapılacak. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla bölgenin damızlık ihtiyacının karşılanması için  yeni damızlık işletmeleri kurulacak bununla birlikte sün üretimi ve arıcılık ile ilgili de yeni tevsik ve yatırımlar yapılacak.
SANAYİ PROJELERİ
Sanayi  Girişimcilik ve Ar-Ge çalışmaları için de  bölge ihracatının artırılmasına yönelik özel nitelikli programlar uygulanacak. Ayrıca organize sanayi bölgesi projeleri tamamlanacak. Bu kapsamda Samsun da Havza İhtisas Osb tamamlanacak. Bölgenin ar-ge teknoloji ve yenilik kapasitesi artırılacak  bu kapsamda TEKMER , İŞGEM ve teknoloji geliştirme bölgeleri kurulması geliştirilmesi desteklenecek.
ALT YAPIYA AĞIRLIK
Bölgede bulunan limanların etkin kullanılması için stratejiler geliştirilecek ve gerekli etüd çalışmaları yapılacak. Demiryolları için ise demir ağlarının gelişimi çalışmaları kapsamında Samsun- Kalın hattının sinyalizasyon ve altyapı iyileştirmesi projesi tamamlanacak.Karayolları ulaşım ağı da geliştirilecek, Bu çerçevede Samsun Batı Çevre Yolu- Ladik Samsun Şehir geçişi  ve Samsun-Yakakent yolları ile Samsun- Kavak yolu tamamlanacak. Enerji yatırımları kapsamında bölgenin enerji üretim ve dağıtım altyapıları iyileştirilecek Yusufeli barajı tamamlanacak yenilenebilir enerji çalışmaları desteklenecek.
525 YENİ DERSLİK
Sosyal gelişme çalışmaları içinde ise en önemli pay eğitime ayrılmış durumda. Okullarda fiziki alt yapı iyileştirilecek ve okullaşma oranı artırılacak. Bu kapsamda Samsun da okul öncesi okullaşma oranının 43,3 den yüzde 70 e çıkarılması için 525 adet derslik yapılacak .İlköğretim ve ortaöğretim için ise 264 yeni derslik yapılacak. Ayrıca okullara donanım tadilat çalışmalarına ek olarak konferans salonu , açık ve kapalı spor tesisleri de yapılacak.Proje kapsamında Samsun da yeni 24 kütüphane daha yapılacak. 
OMÜ GÜÇLENECEK
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi de projede önemli pay sahibi alan üniversitelerden biri. Eğitim ve idari mekân kapasitesi güçlendirilecek. Bu kapsamda devam eden  Diş Hekimliği Fakültesi, Havza FTR Uygulama Merkezi, En. Uz. Eğt. Ar. Merkezi yapım işleri tamamlanacak; Yeni proje olarak Mühendislik Fakültesi Ek Blok, Yabancı Diller Yüksekokulu yapım işleri başlatılacak; makine-teçhizat, tefrişat, bakım-onarım, altyapı ve çevre düzenleme ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca Üniversite yerleşkesinde yaşam kalitesini ve memnuniyetini artıracak sosyal, sportif ve kültürel altyapılar geliştirilecek. Bu kapsamda devam eden Merkezi Kütüphane, Ladik Kış Sporları Merkezi yapım işleri tamamlanacak; yeni proje olarak Kültür Merkezi yapım işi başlatılacak.
YURTLARIN KAPASİTESİ ARTIYOR
Bölgede yurt kapasitesinin artırılması da planlamalar arasında. Bu kapsamda Samsun Öğrenci Yurdu (2.000 kişilik) Samsun-Canik Öğrenci Yurdu  (600 kişilik) Samsun-Çarşamba Öğrenci Yurdu (500 kişilik) Samsun-19 Mayıs Öğrenci Yurdu (400 kişilik) 2014-2016 Samsun-Havza Öğrenci Yurdu (300 kişilik) 2014- Samsun-Vezirköprü Öğrenci Yurdu (300 kişilik) tamamlanacak.
HASTANE İNŞAATLARI
Sağlık alanında önemli yatırımların yapılacağı Samsun da. Çarşamba Devlet Hastanesi Ek Bina (200 Ytk.), Vezirköprü Devlet Hastanesi (150 Ytk)Havza Devlet Hastanesi (100 Ytk) (16.880 m2), Terme Devlet Hastanesi (100 Ytk.) (15.883 m2), Sağlık Kampusü [Yük. Güv. Adli Psikiyatri Hast. (100 Yatak)FTR (150 yatak) Kadın Doğum ve Çocuk Hast. (400 Yatak) Onkoloji Hast. (200 Yatak) KVC Hastanesi+Kardiyoloji(300 Yatak)], Bafra ADSM 20 Ünit, Havza Devlet Hastanesi (100 ytk)inşaatları tamamlanacak. Ayrıca, Samsun Şehir Hastanesi projesinin Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel finansman yöntemiyle yapılması planlanıyor. Yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi makine teçhizat alımı ve Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi (10.000 m2) inşaatı tamamlanacak.
SEVGİ EVLERİ TAMAMLANACAK
Doğu Karadeniz Projesi kapsamında sosyal hizmetler alanında da geniş atılımlar yeralıyor. Bölgeye yapılacak hizmetlere erişimin bölge genelinde artırılması ile birlikte Samsun da yapımına başlanan sevgi evleri tamamlanacak. Ayrıca bölgede Gençlik ve Spor Bakanlığı na bağlı gençlik merkezleri yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda Samsun da yapımı devam eden Havza Gençlik Merkezi tamamlanacak.
SPOR YATIRIMLARI SÜRECEK
Proje kapsamında spor altyapısı nicelik ve hizmet imkanlarının iyileştirilmesi de bulunuyor. Bu kapsamda Samsun da yapımı devam eden Ladik Kayak Eğitim Merkezi, Vezirköprü Kamp Eğitim Merkezi, 2 adet Kapalı Yüzme Havuzu, Çok Amaçlı Spor Salonu, Buz Pateni Salonu ve Samsun Stadyumu yapım işleri tamamlanacak. Mevcut tesislerin modernizasyon ve bakım onarım ihtiyaçları giderilecek. Samsun a yönelik yeni projelerden, Alaçam, Asarcık, Ayvacık, Salıpazarı ve Tekkeköy de ilçe tipi spor salonlarının yapımına başlanacak. EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

Samsunspor'da odak noktası transfer

2 Samsunspor'da odak noktası transfer

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

3 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

4 Samsun'da limandan TIR'la 15 ton buğday çaldılar

Çepni ailesinin acı günü

5 Çepni ailesinin acı günü

Samsun'da şüpheli araçtan tabanca ve tüfek ele geçti

6 Samsun'da şüpheli araçtan tabanca ve tüfek ele geçti

Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

7 Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

Samsun'da festival coşkusu

8 Samsun'da festival coşkusu

22 Haziran Cuma Samsun hava durumu

9 22 Haziran Cuma Samsun hava durumu

Abilik yapmak...

10 Abilik yapmak...