Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Sazlı, sözlü sohbet

Acem Tekkesi nde düzenlenen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri nde bu hafta Hikaye ve Medeniyet konuşulurken, Ses Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği Koro Şefi Vehbi Tezcan, sohbet öncesi seslendirdiği şarkılarla katılanlara keyifli dakikalar yaşattı\r\n

Sazlı, sözlü sohbet
Acem Tekkesi Kültür ve Sanat Evi nde her ayın 1. ve 3. haftası düzenlenen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri nin 6 ncısı yapıldı. Bu hafta Prof. Dr. Şaban Sağlık tarafından Hikaye ve Medeniyet konusu ele alınırken, Ses Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği Koro Şefi Vehbi Tezcan, sohbet öncesi seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle etkinliğe renk kattı.
İTİBAR EROZYONU YAŞIYOR
Mini konser sonrası konuşan OMÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sağlık, Şef Vehbi Tezcan ve saz ekibine teşekkür ediyorum. Beraber zevkle dinledik, alkışladık, saatlerce sürse zamanın nasıl geçeceğini hesaba katmamış oluruz. Hikaye medeniyeti bizlere yabancı bir konu değil. Hikaye kelimesi, kitaplarda tanımlanan dar anlamı ile kullanmıyoruz.  Ömer Seyfettin in yazdığı, Sebahattin Ali nin yazdığı bir edebiyat türüdür. Ahmet Hamdi Tanpınar, Bizim romanımız türkülerdir demiştir. Az önceki müzik parçalarında çok güzel hikayeler dinledik ve hissettik. Romanlarımız da hatta karikatürler de, sinemada, tiyatroda, sanatsal çekilmiş bir fotoğrafta, hatta mimaride bile bizim hikayemiz anlatılır. Buna geleneksel sanatları da ilave edebiliriz. Ebru sanatından ney ile icra edilen dans ve Mevla nın raksına varana kadar, sanat iddiasıyla bize sunulan her şey bir hikaye anlatır. Günümüzde modern zamanlarda maalesef şunu görüyoruz. Hikaye kavramı bir itibar erozyonu yaşıyor. Bize söylüyorlar, bana hikaye anlatma , bana masal okuma diyen kişi ne demek istiyor. Burada biraz önce söylemeye çalıştığım gibi sadece bütün sanatlar da değil, hayatımız da anlama ve anlaşılma dediğimiz her şeyde bir hikaye vardır dedi. 

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Anıt projesi tamam

1 Anıt projesi tamam

Bizi eğitimle vurdular

2 Bizi eğitimle vurdular

Samsunda son prova

3 Samsun'da son prova

Samsunda fuhşa geçit yok

4 Samsun'da fuhşa geçit yok

Tarlada ölü bulundu

5 Tarlada ölü bulundu

Çıkış maçı olsun

6 Çıkış maçı olsun

İş dünyasında destek sevinci

7 İş dünyasında destek sevinci

Tekkeköye müjde

8 Tekkeköy'e müjde

İlhan Cavcav hayatını kaybetti

9 İlhan Cavcav hayatını kaybetti

Atakumun zirve yılı

10 Atakum'un zirve yılı