Sazlı, sözlü sohbet

Acem Tekkesi nde düzenlenen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri nde bu hafta Hikaye ve Medeniyet konuşulurken, Ses Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği Koro Şefi Vehbi Tezcan, sohbet öncesi seslendirdiği şarkılarla katılanlara keyifli dakikalar yaşattı\r\n

Sazlı, sözlü sohbet
Acem Tekkesi Kültür ve Sanat Evi nde her ayın 1. ve 3. haftası düzenlenen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri nin 6 ncısı yapıldı. Bu hafta Prof. Dr. Şaban Sağlık tarafından Hikaye ve Medeniyet konusu ele alınırken, Ses Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği Koro Şefi Vehbi Tezcan, sohbet öncesi seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle etkinliğe renk kattı.
İTİBAR EROZYONU YAŞIYOR
Mini konser sonrası konuşan OMÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sağlık, Şef Vehbi Tezcan ve saz ekibine teşekkür ediyorum. Beraber zevkle dinledik, alkışladık, saatlerce sürse zamanın nasıl geçeceğini hesaba katmamış oluruz. Hikaye medeniyeti bizlere yabancı bir konu değil. Hikaye kelimesi, kitaplarda tanımlanan dar anlamı ile kullanmıyoruz.  Ömer Seyfettin in yazdığı, Sebahattin Ali nin yazdığı bir edebiyat türüdür. Ahmet Hamdi Tanpınar, Bizim romanımız türkülerdir demiştir. Az önceki müzik parçalarında çok güzel hikayeler dinledik ve hissettik. Romanlarımız da hatta karikatürler de, sinemada, tiyatroda, sanatsal çekilmiş bir fotoğrafta, hatta mimaride bile bizim hikayemiz anlatılır. Buna geleneksel sanatları da ilave edebiliriz. Ebru sanatından ney ile icra edilen dans ve Mevla nın raksına varana kadar, sanat iddiasıyla bize sunulan her şey bir hikaye anlatır. Günümüzde modern zamanlarda maalesef şunu görüyoruz. Hikaye kavramı bir itibar erozyonu yaşıyor. Bize söylüyorlar, bana hikaye anlatma , bana masal okuma diyen kişi ne demek istiyor. Burada biraz önce söylemeye çalıştığım gibi sadece bütün sanatlar da değil, hayatımız da anlama ve anlaşılma dediğimiz her şeyde bir hikaye vardır dedi. 

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

1 Çarşamba'da dev operasyon! 20 gözaltı

Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

2 Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

3 Samsun'da gence ustura ile saldıran travesti yakalandı

Derbiyi izlemek 10 TL

4 Derbiyi izlemek 10 TL

Kamp yeri hazır

5 Kamp yeri hazır

Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

6 Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

7 Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

8 Mustafa Sandal ve Emina Sandal'ın ayrılığının nedeni para

Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

9 Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'

10 Yerli otomobil için yer önerisi: 'Tersane alanı' doğru tercih'