Türk baklavasının yeni standartı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ‘Türk Baklavası standardını 18 Şubat 2015 tarihli Teknik Kurul’da kabul etti.

Türk baklavasının yeni standartı
TSE Standard Hazırlama Merkezi Başkanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Kurulu, firmalardan gelen talepler ve duyulan ihtiyaç çerçevesinde, baklava sektörünün önde gelen firmaları, sektörde yer alan diğer firmalar, fakülteler ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de alarak Türk Baklavası Standardı hazırladı. Söz konusu standart ile Türk Baklavasında kullanılması gereken malzemeler ve baklavanın hazırlanışı kurallara bağlandı. Kendine has içerik ve üretim yöntemi ile Türk Baklavasının tarifi TSE standardında şöyle yer alıyor:
Sert buğday unu veya özel amaçlı un, yumurta, tuz ve su karışımından elde edilen sert hamura; sert buğdaydan elde edilen buğday nişastası serpilerek, hamurun tekniğine uygun olarak açılması; içine ve/veya arasına kaymak, tereyağ veya tereyağının eritilerek saf hale getirilmiş sadeyağı, çeşnisine göre antepfıstığı içi, ceviz içi veya bölgesine göre fındık içi veya badem içinin eklenmesinden sonra; mevzuatlarda katılmasına izin verilen katkı maddelerinin bir veya birkaçının katılarak veya katılmadan çeşidine göre dilimlendikten sonra uygun sıcaklık ve sürede pişirilip, toz şekerinin su ile kaynatılmasıyla (limon suyu veya limon tuzu eklenmiş) elde edilen şerbet ilave edilmiş mamul.
Ayrıca standarda “Geleneksel Baklava”, “Havuç Dilimi”, “Şöbiyet”, “Bülbül Yuvası”, “Sarığı Burma”, “Fıstık Dolması”, “Dürüm”, “Hünkar” gibi baklava çeşitlerinin tarifleri de veriliyor. Tarifine göre yapılan baklavaların ağızlara layık duyusal özellikleri şöyle veriliyor: “Kendine özgü renkte (altın sarısı) ve görünüşte olmalı. Yanık, koyu renkte olmamalı, tepsinin her bir dilimi bakılan her yönden aynı özgü altın sarısı renginde olmalı, üstü ve altı aynı renkte olmalı, ton veya pişme farkı olmamalı, içindeki antepfıstığı bakıldığında zümrüt/çimen yeşili rengini korumalıdır. Çeşniler renklerini ve fiziki özellikleriyle tat ve kokularını korumalı, değişime uğramamalıdır. Ağza alındığında ağızda donma ve kaplama yapmamalı, şerbeti ve yoğunluğu sert olmamalı, ağızda ve dişlerde hissedilmemeli, boğazı yakmamalı; kendine has pişkinliği ile ağızda çiğnemeye mahal vermeden bile dağılmalı ve erimelidir.”
Görünüş bakımından Kendine has görünüşte olmalı. Her bir dilimin yüksekliği en az 35 mm olmalı (bu yükseklik, Şöbiyet, Fıstık Dolması, Padişah, Hünkar ve Sütlü Nuriye’de 25 mm’dir) ve tepsi içinde her bir dilimin eni boyu yaklaşık aynı ölçüde ve homojen olmalı. Türk baklavası standardına göre baklava imalatında beyaz şeker kullanımı zorunlu hale getirildi.  


EN ÇOK OKUNANLAR

Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

1 Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

2 Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

Samsunspor'da İpekoğlu şoku!

3 Samsunspor'da İpekoğlu şoku!

Samsunspor'a müjde

4 Samsunspor'a müjde

Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

5 Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

19 Mayıs sözünü tuttu

6 19 Mayıs sözünü tuttu

Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

7 Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

8 Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

Samsunspor'un rakibi Atakum

9 Samsunspor'un rakibi Atakum

Valilik açıkladı! Samsunspor'a kimler destek oldu?

10 Valilik açıkladı! Samsunspor'a kimler destek oldu?