İSMAİL KONCUK’TAN ‘NÖBET EYLEMİ’ AÇIKLAMASI

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Nöbet eylemini sonuna kadar götüreceğiz, iddiamızdan vazgeçmeyeceğiz. Nöbet eylemi yapmaktan korkan sendikamsı yapıları da elbette değerlendireceğiz dedi.\r\n

İSMAİL KONCUK’TAN ‘NÖBET EYLEMİ’ AÇIKLAMASI
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, nöbet eylemi ile ilgili yaptığı açıklamada, öğretmenlerin nöbet konusundaki rahatsızlığının uzun yıllara dayandığını ifade ederek, Bu rahatsızlığı tespit eden Türk Eğitim-Sen nöbet gününe ücret ödenmesini yıllardır talep etmiş, önce toplu görüşmelere, daha sonra toplu sözleşmelere taşımıştır dedi.
Nöbet probleminin, iş güvencesinin ortadan kaldırılması, ekonomik ve sosyal hakların her geçen gün geriye gitmesi gibi sıkıntılar düşünüldüğünde en önemli problem olmadığını kaydeden Koncuk, şunları kaydetti:
Belki de yaşanılan problemler içinde ağırlık yönünden daha az ağırlığı olan problemlerdendir. Ancak öğretmenler nöbet görevini angarya bir iş olarak görmüş, böyle bir angarya işi ücretsiz yapmayı bir türlü kabul edememişlerdir. Nöbet problemine her öğretmenin farklı bakış açısı olabilir. Büyük çoğunluk ücretsiz nöbet tutulmasına karşı olduğu gibi bir kısım öğretmenler de kendilerinin emniyet mensubu olmadığından hareketle, ücretli de olsa nöbet tutmaya tamamen karşıdır. Burada Türk Eğitim-Sen olarak çoğunluk görüşü doğrultusunda nöbet karşılığı her nöbet gününe 6 saat ek ders ücreti verilmesini talep ediyoruz. Nöbet eylemine karşı olan öğretmenler de olacaktır. Bu öğretmenler de öğrenciyi başıboş bırakmanın öğretmene yakışan bir davranış olmadığını düşünmekte, ancak nöbet görevine ücret verilmesinin doğru bir talep olduğunu düşünmektedir.

SÜRESİZ EYLEM KARARI
Türk Eğitim-Sen in çözümden yana olduğunu vurgulayan Koncuk, şöyle devam etti:
Derdimiz üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değil. Bu sebeple aldığımız ilk karar her ay bir gün nöbet tutmamak şeklinde olmuştur. Bu eylem kararımız sonrasında bazı okul yönetimlerinin, nöbet tutulmayan güne karşılık başka bir gün nöbet görevi yani çift nöbet görevi vermesi sonucunda eylem kararımızı gözden geçirmek ve sonuç alabilmek için 2014-2015 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar süresiz eylem kararı alınmıştır. Bazı okul yöneticilerinin eylemi sulandırmak amacıyla öğretmenleri ikna çabalarını da görüyoruz. Mesela Siz dilekçenizi verin, nöbet defterini de imzalamayın ama nöbet görevinizi de yerine getirin, ben bunları yukarıya duyurmayayım diyerek öğretmenleri nöbet tutmaya ikna edenler de var. Bu şekilde davranan öğretmen arkadaşlarımızın nöbet eylemine katılması, problemin ortadan kalkması yönünde fayda sağlamayacaktır. Soruşturma açmakla tehdit eden idarecilerin varlığı da bir başka problemdir. Bu idareciler, açıkça eylem kırıcılığı yapmaktadır, ayrıca sendikal faaliyeti engelleme suçu da işlemektedir. Sendikal faaliyetleri engellemek, TCK’nın 118. maddesine göre suçtur. Türk Eğitim-Sen, sendikal faaliyetleri engelleyen idarecilerle ilgili her türlü hukuki yolu takip edecektir. Bütün öğretmenlerimiz nöbet eylemini ciddiye almalıdır. Bu eylemimizin başarılı olması, diğer haklarımızın kısıtlanması karşısında da aynı tepkiyi göstereceğimiz anlamını taşıyacak ve idarenin haklarımıza karşı daha duyarlı olması sonucunu doğuracaktır. Bu kadar sendikanın neredeyse ortaklaştırdığı bir eylemin hangi sebeple olursa olsun başarısız olması öğretmenin kaybetmesi sonucunu doğuracak, sendikaların yaptırım gücünü ortadan kaldıracaktır.

ÖĞRETMENLERİMİZİN TAMAMI VATANSEVERDİR
Nöbet eyleminin vatanseverlikle bağdaşmayacağı, öğrencinin başıboş bırakılmasının sorumsuzca bir davranış olduğu, dolayısıyla nöbet eyleminin öğretmenlere yakışmayacağı gibi ısmarlama haberler yapıldığını belirten Koncuk, şunları ifade etti:
Öğretmenlerimizin tamamı vatanseverdir, bu konuda hiç kimse bize akıl vermeye çalışmasın. Öğrencilerimiz ise bizim varlık sebebimizdir. Bütün öğretmenler aynı şuuru taşımaktadır. Öğretmen ve memurlardan yıllardır fedakarlık isteyen bu anlayış, ne hikmetse öğretmen ve memurlarımıza hak vermek söz konusu olunca bin dereden su getirmektedir. Biz görevimizi yapalım amenna ama sizler de görevinizi yapın. Yıllardır nöbet görevine ücret verilmelidir dediğimizde hiç umurunuzda olmadı, şimdi çıkıp bize duygusal mesajlar vererek, yine işinizi yapmaktan kaçma çalışmayın. Bu sebeple tüm öğretmenler yapılmak istenileni görmelidir. Bugünlerde bazı sitelerde Bakan Avcı’dan öğretmen dostu bakan diye söz edilmekte, Bakan Avcı her ne hikmetse göklere çıkarılmaktadır. Öğretmen dostu bakan ise, bir nöbet problemini dahi çözememekte, adeta kulağının üzerine yatmış bir durumdadır. Öğretmen dostu diye takdim edilen bir bakan döneminde ise binlerce okul yöneticisi adeta infaz edilmiş, öğretmen ve memurlar fişlenmiş ama Bakan Avcı, öğretmen dostu diyebileceğimiz bir tavır sergileyememiştir. Öğretmen dostu bakan döneminde MEB’in bir kısım bürokratları yargı kararlarını dahi uygulamamış, meydanı yandaşlara bırakmayı tercih etmişlerdir. Nöbet eylemini sonuna kadar götüreceğiz, iddiamızdan vazgeçmeyeceğiz. Nöbet eylemi yapmaktan korkan sendikamsı yapıları da elbette değerlendireceğiz. İnşallah, her zaman olduğu gibi bu problem çözülünce yüzleri kızarmadan biz çözdük demezler. Nöbet eylemi konusunda erkekçe eylem yapan tüm sendikaları kutluyorum. Kaçak güreşenleri de kınıyorum. Tüm eğitim çalışanlarının bunca yaşadıkları karşısında artık üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi ve gerçekleri görmesi dileğiyle.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

3 Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

5 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

6 Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

7 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Yaşam savaşını kaybetti

8 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

9 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Cemal Safi'ye son görev

10 Cemal Safi'ye son görev