NAKİL BEKLEYEN HASTA SAYISI 835

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Türkiye’de gönüllü kök hücre bağışçı aday sayısının toplamda 25 bin, nakil bekleyen hasta sayısının ise 835 olduğunu söyledi. \r\n

 NAKİL BEKLEYEN HASTA SAYISI 835
Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ile Sağlık Bakanlığı’nın, hematopoetik (olgunlaşmamış) kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturduğu merkezin adı olduğunu söyleyen Dr. Yıldırım, “Bu merkez tarafından yürütülecek olan TÜRKÖK Projesi Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde gerçekleştirilecek. Projenin ilk adımı olarak ‘Uygun Gönüllü Vericilerin Belirlenmesi ve Örneklerin Alınması Protokolü’ Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Türk Kızılayı Genel Başkanımız Ahmet Lütfi Akar tarafından imzalandı. Protokolün imzalanması sonrasında Türk Kızılayı Kan Hizmetleri bünyesinde Kök Hücre Koordinasyon Merkezi ve 12 Bölge Kan Merkezinde Gönüllü Verici Merkezleri oluşturuldu. Bu merkezlerde görev yapacak sağlık çalışanları, konularında gerekli tüm uzmanlık eğitimlerini tamamladı ve çalışmalarına başladı. Türkiye genelinde kurulan 12 bağış merkezi aracılığı ile artık kök hücre (kemik iliği) bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız bağışta bulunabilecekler. Önümüzdeki yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın kök hücre tedavi hizmetine kaynak oluşturacak önemli sayıda bağışçıyı sisteme kazandırmak amacıyla yola çıkan Türk Kızılayı, bu hedefe emin adımlarla yürüyor. Ülke kan ihtiyacının tamamına yakınını gönüllü ve güvenli bağışçıların kan bağışları ile karşılayan Türk Kızılayı, kemik iliği tedavisi gereken hastalara da umut oluyor” dedi.
SİSTEM NASIL İŞLİYOR
Dr. Muhsin Yıldırım şu bilgileri verdi: “Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında yürütülen iş akışında Türk Kızılayı gönüllü bağışçı adayları bularak, bu adaylardan 3 tüp 10-20 ml kan alıyor. Alınan kan örnekleri üzerinde gerekli testler tamamlanarak, sonuçları uygun çıkan bağışçıların numuneleri Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na yollanıyor. Uygun eşleşme gerçekleştiğinde bağışçıyla tekrar iletişime geçilip bağışçının nakil merkezine yönlendirilmesi de Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilecek.”
25 BİN BAĞIŞÇI, KAN ÖRNEĞİ VERDİ
“Projenin uygulanmaya başlamasının ardından çok kısa bir süre geçmesine karşın proje iyilikseverler tarafından büyük ilgi gördü. TÜRKÖK Projesi kapsamında şu ana kadar yaklaşık 25 bin bağışçı, ‘Kemik İliği Bankası’na, gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak için Türk Kızılayı’na kan örneği verdi.”
DİĞER VERİLER
Dünyadaki Nakil Merkezi Sayısı: 2013 yılı itibari ile yaklaşık olarak 831
Türkiye’deki Nakil Merkezi Sayısı: 2013 yılı itibari ile 61 (19’u Çocuk 42’si yetişkin)
Dünyadaki Nakil Yapılan Hasta Sayısı: Yılda 60 bin civarında
Türkiye’deki Nakil Yapılan Hasta Sayısı: 2013 yılı itibari ile 2 bin 856
Türkiye’deki Nakil Bekleyen Hasta Sayısı: 835
Dünyada Kök Hücre Bağışçı Adayı Sayısı: 24 milyon

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsun'da UBFED'de deprem

4 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

5 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

7 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

8 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

9 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

10 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı