Asansör Faciası Davası nda tutuklu sanık kalmadı!

Mecidiyeköy de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin 3’ü tutuklu 25 sanığın yargılandığı davada, tutuklu 3 sanık tahliye edildi. Dava kapsamında tutuklu sanık kalmadı.\r\n

Asansör Faciası Davası nda tutuklu sanık kalmadı!
ÜÇ TUTUKLU SANIK DURUŞMADA 

İstanbul Adalet Sarayı nda bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi nde görülen üçüncü duruşmaya geçen celse Metris Cezaevi nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan tutuklu sanıklar Murat Aytimur, Önder Türksoy ve Turgay Dalkıç ile 21 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmaya müdahiller Mustafa Genç, Ferit Sarıtaş ile Hüseyin Biçer ve taraf avukatları da katıldı. 

REDDİ HAKİM TALEBİNİN REDDİNE İTİRAZ
Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek faciada ölen işçilerden Hıdır Ali Genç in ailesinin avukatı Yıldız İmrek in celse arası reddi hakim talebinde bulunduğunu, dosyanın İstanbul 14. Ağır ceza Mahkemesi ne gönderildiğini, mahkemenin de itirazın reddine karar verdiğini belirtti. Bunun üzerine söz alan avukat Yıldız İmrek, İtirazın reddine itiraz edeceğiz, bu hakkımızı kullanmak istiyoruz, süre talep ediyoruz dedi. Mahkeme bu itiraz üzerine sadece tutuklu sanıkların incelemesinin yapılabileceğini belirterek taraflara söz vermedi. 

TUTUKLU SANIK KALMADI 

Mahkeme heyeti oy birliğiyle, suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklu kaldıkları süre ve karartılacak delil bulunamadığından tutuklu üç sanığın tahliyelerine karar vererek duruşmayı erteledi. Tutuklu sanık Adem Akyıldız ise 25 Aralık 2014 te görülen ilk duruşmanın ardından tahliye olmuştu.

22,5 YILA KADAR HAPİSLERİ TALEP EDİLİYOR

6 Eylül 2014 tarihinde Mecidiyeköy deki Torunlar Center inşaatında meydana gelen asansör faciasında 10 işçi feci şekilde hayatını kaybetmişti. Soruşturma kapsamında Şantiye Şefi Önder Türksoy, Proje Müdürü Murat Aytimur, asansör teknikerleri Adem Akyıldız ve Turgay Dalkılıç birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçlamasıyla 11 Eylül 2014 tarihinde tutuklanmışlardı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı hazırladığı iddianamede, 25 şüphelinin, Taksirle 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan 2,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep ediliyor.

DAVA ÖNCESİ ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA 
Bu arada duruşma öncesi İşçi Aileleri ve Avukatları adliye binasının C kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Yapı İş Sendikası ile Emek Partisi üyelerinin de yer aldı.
İşçi Aileleri ve Avukatları adına Avukat Yıldız İmrek yaptığı açıklamada, Torun Center rezidansı aynı güvenliksiz koşullara rağmen, 10 işçi ölmemiş gibi, yükselmeye devam ediyor. İşçilerin canı ve emeği kar hırsına kurban edilirken, işçi ölümleri sıradanlaşıyor. işin fıtratı, kader olarak kabul ettirilmeye çalışılıyor dedi.

İŞ KAZASI DEĞİL, GÖZ YUMULAN İŞ CİNAYETLERİ VARDIR

İş kazalarının kader olmadığını, iş kazası sonucu ölümlerin tamamının önlenebilir nitelikte olduğunu belirten İmrak, İLO verilerine göre İngiltere, Almanya ve Fransa da ölümlü iş kazası yoktur. Türkiye, ölümlü iş kazalarında dünya üçüncüsü, Avrupa birincisi dedi.
Yıldız, Bu veriler gösteriyor ki; iş kazası değil, göz yumulan iş cinayetleri vardır. İş cinayetleri, sermayenin karının sınırlanmaması adına göz yumulan güvenliksiz iş koşullarının sonucudur ve devletin bu sınıf tercihinin ürünü olarak politik cinayetlerdir. Soma, Ermenek, Torunlar patronlarının hükümetle ilişkileri tesadüf değildir diye konuştu.
İş cinayetlerinin asli sorumlusunun devlet olduğunu vurgulayan Yıldız, Patronların cezai sorumluluğunu netleştiren ve cezaları ağırlaştıran yasal düzenlemelerin yapılmasına dikkat çekerek, İş kazalarında taksir değil, kasıt ve olası kasıt hükümlerine göre ceza verilmelidir dedi. 

HUKUK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ  

Bilirkişinin asli kusurlu raporuna ve bir çok tanık işçi beyanına rağmen, Torunlar patronları hakkında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan Yıldız, Takipsizlik kararına itirazımız, 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 1 ay bekletildikten sonra iki cümleyle reddedildi. Bukararı Anayasa Mahkemesine taşıdık ve işçiler için adalet arayışımızı sürdüreceğiz dedi. Avukat Yıldız İmrek son olarak, İş ve işçi güvenliği koşullarını denetlemeyen, güvenliksiz çalışmaya izin veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu yetkilileri hakkında, soruşturma izni verilmedi. 10 işçi öldü ama, sorumluların sorumsuzluğuyla dönen çark aynı biçimde işlemeye devam ediyor. Ancak, tüm sorumluların cezalandırılması için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Bölge İdare Mahkemesi nezdinde bu karar itiraz edeceğiz ifadelerini kullandı. Grup açıklamanın ardından adliye binasına girdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da hareketli hafta

1 Samsunspor'da hareketli hafta

İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

2 İstanbul'da bir Samsunspor zirvesi daha

Çağrı gitmek istiyor

3 Çağrı gitmek istiyor

Altyapıda Gümüşdağ sesleri

4 Altyapıda Gümüşdağ sesleri

Oy kullandı, kazada öldü

5 Oy kullandı, kazada öldü

Oylar Uyanık'a!

6 Oylar Uyanık'a!

Başkan Genç'in acı günü

7 Başkan Genç'in acı günü

BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

8 BAL'da yabancı şoku... Statü mü değişiyor?

Ayite'yi Altay kaptı

9 Ayite'yi Altay kaptı

Samsun'da ByLock'a 3.509 kez girmiş

10 Samsun'da ByLock'a 3.509 kez girmiş