ŞENTOP: BU PARTİ ÇAKMA CUMHURİYET HALK PARTİSİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi olmadığını söyleyerek, “Atatürk’ün kurduğu CHP diyorlar ya, bu da yalan. Bu parti çakma Cumhuriyet Halk Partisi” dedi. \r\n

ŞENTOP: BU PARTİ ÇAKMA CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Yeni Türkiye, Yeni Anayasa” başlığındaki konferansa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, konuşmacı olarak katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, baskıcı, darbe ürünü olan ver her anlamda ihtiyaçları karşılayamayan anayasa ile yönetilmenin muzdaripliğinin yaşandığını kaydetti. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, milletvekili aday adaylığı başvuru sayısının 5 bin 603’e çıktığını, 6 bin 250’ye yakın bir başvuru almayı beklediklerini söyledi. Anayasanın bir trafo merkezi gibi istediği kişiye istediği kuruma egemenlik kullanma yetkisini vermiş olduğunu ifade eden Şentop, “Yani iktidar yetkisi veren bir metne dönüşmüş. O bakımdan anayasa Türkiye’de siyasetin alternatifi olmuştur. 1961’den itibaren siyaset yolu ile başarılı olamayanlar bunu anayasa üzerinden alarak millete seçilme ihtiyacı hissetmeden bir siyasi sistem işletme imkanı getirilmiş. Nedir mesele? 1950-1960 arasında görülmüştür ki millet o bürokratik oligarşik yapıya, CHP’de temsil edilen bürokratik oligarşik anlayışa millet oy vererek destek, iktidar imkanı vermiyor. O zamanki millet vermiyor, biz milletten önce bu yetkiyi anayasaya devrederiz sonra anayasa üzerinden istediğimiz gibi alırız. Anayasadaki temel problem bu” dedi.

“BU PARTİ ÇAKMA CUMHURİYET HALK PARTİSİ”
Bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi olmadığını söyleyen Şentop, “Atatürk’ün kurduğu CHP diyorlar ya, bu da yalan. Bu parti çakma Cumhuriyet Halk Partisi. Niye onu da yeri gelmişken size izah edeyim. Türkiye’de 1980 darbesinden sonra 1981 yılında bir kanunla bütün siyasi partiler kapatılıyor, CHP de dahil olmak üzere. Hukukçu arkadaşlar bilirler, bir kişi şahsın ölümü neyse bir tüzel kişiliğin kapanması, kapatılması da odur, ölmüş demektir. Yani Türkiye’de bütün siyasi partiler darbe yönetimi tarafından öldürülmüştür. CHP de 1981’de ölmüştür. Atatürk’ün kurduğu parti 1981’de 12 Eylül darbesini yapanlar tarafından diğer partilerle birlikte öldürülmüştür. Sonra 10 yıl boyunca Türkiye’de CHP diye bir parti yok. 1991’de eski partilerin aynı isimle açılabileceğine dair bir kanun çıkıyor. O zaman Deniz Baykal geliyor CHP’yi açıyor” diye konuştu.

MİKROFON ARIZA YAPINCA
Bu arada mikrofonu arıza yapan Şentop, “Belki CHP’lilerin sabotajı olabilir” diyerek espri yaptı. Haziran ayında yapılacak olan seçimlerin yeni Türkiye’nin kurulması ve yeni anayasanın yapılması yolunda Türkiye’nin önünü açacağını savunan Şentop, bu konuda olan inancını Tokat’ta bir kez daha ifade etmek istediğini kaydetti. Konferansa başta Tokat Valisi Cevdet Can olmak üzere Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, belediye başkanları ile bürokratlar ve davetliler katıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

3 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

4 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

5 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

6 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

7 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Ağır ceza geliyor

8 Ağır ceza geliyor

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

9 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar