ELEKTRONİK KELEPÇEDE SAMSUN BİRİNCİ

Samsun, Türkiye de 2 yıl önce başlatılan elektronik kelepçe infazında, dosya sayısına göre 1. sırada yer alıyor. Samsun da haklarında ev hapsi kararı bulunan 122 kişi ile ili terk etmeme cezası alan 5 kişi ve mağdura yaklaşmama cezası verilen toplam 128 k

ELEKTRONİK KELEPÇEDE SAMSUN BİRİNCİ
Samsun Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Elektronik Kelepçe Takip Sorumlusu Ertan Keleş,Türkiye de 2 yıl önce başlatılan elektronik kelepçe infazında, Samsun un dosya sayısına göre 1. sırada yer aldığını açıkladı. 
128 KİŞİYE ELEKTRONİK KELEPÇE
Türkiye de 2 yıl önce 21 pilot ilde uygulamaya başlanan elektronik kelepçe hakkında bilgi veren Ertan Keleş, hükümlü kadınların cezalarının bitmesine 2 yıl, erkeklerin ise 1 yıl kala Denetimli Serbestlik ten faydalandıklarını söyledi. Samsun genelinde yaklaşık 3 bin 499 kişinin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından takip edildiğini belirten Keleş, Bunlardan ev hapsi cezası bulunan 122 kişi ile ili terk etmeme cezası verilen 5 kişi ve mağdura yaklaşmama cezası bulunan 1 kişiye elektronik kelepçe uygulanıyor. Samsun, dosya sayısına göre Türkiye genelinde 1. sırada yer alıyor dedi.
MAHKEME KARARI GEREKİYOR 
Kelepçelerin vücut ısısına duyarlı olduğunu belirten Keleş, Ayağa takılan kelepçeler evde bulunan sabit cihazdan en fazla 75 metre, en az 35 metre uzağa gidebilir. Evdeki sabit cihazın yeri bile değiştirilse genel merkeze uyarı sinyali gider. Kelepçeleri kişilerin açmaları, kordonlarını kesmeleri imkansızdır. Hastalık, sınava girme gibi özel durumlarda kişi bize önceden bilgi verirse, gereği yapılıyor. Elektronik kelepçe uygulaması için ceza mahkemelerinin kararı gerekiyor. Mahkeme, örneğin şiddet gören kadının eşine eve 2 kilometreden fazla yaklaşmama cezası vermişse, o zaman  cep telefonu şeklindeki cihazın birini kadına, diğerini erkeğe veriyoruz. Erkeğin de ayağına elektronik kelepçe takıyoruz. Bu cihazlar kişilerin nokta olarak nerede bulunduklarını izleme merkezine bildiriyor. İhlal olursa izleme merkezi hem kadını hem de erkeği uyarıyor. Eve alkollü gelmeme yasağı bulunan kişi için ise daha farklı bir cihazımız var. İzleme merkezi, bu cihazın katılı olduğu kişiyi telefonla arayarak cihazda bulunan alkolmetreye üflemesini istiyor. Kişi üfleme yaptığı sırada 
cihaz otomatik olarak fotoğrafını çekip, merkeze gönderiyor. Böylelikle üfleyen kişinin kim olduğu görülüyor. Evlere konulan sabit cihazlar elektriksiz 48 saat çalışma özelliğine sahip diye konuştu.

Bayram OK


EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

5 1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

6 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor