KADIN GÜÇLENDİRİLMELİ

Kadına şiddetin tartışıldığı HaberAKS TV deki 25. Saat programına katılan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yüce Tar, Avukat Birgül Bilgin ve Belgin Kadıoğlu, şiddete karşı kadının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi\r\n

KADIN GÜÇLENDİRİLMELİ
HaberAKS TV de yayınlanan 25. saat programında Kadına şiddet tartışıldı. Haber Gazetesi Haberler Müdürü Erdem Erol un hazırlayıp sunduğu programa OMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Peker, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yüce Tar,  Türkiye Barolar Birliği Kadın Hakları Komisyonu dönem sözcüsü Avukat Birgül Bilgin ve Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği Samsun Başkanı Belgin Kadıoğlu katıldı. Programda Tar, Bilgin ve Kadıoğlu şiddete karşı kadının güçlendirilmesi gerektiğini; Peker ise yasaların ağırlaştırılmasını, din ve ahlak bilgisi dersinin ilkokul birinci sınıftan itibaren verilmesini savundu.
BAĞIMLILIKTAN KURTARILMALI
Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yüce Tar, kadına şiddete karşı koruyucu önlemler alınması gerektiğini belirterek, Kadın sığınma evleri, kadın danışma merkezleri açılmalı. Kadınların şiddet mağduru olduklarında rahat ulaşabilecekleri, korkmadan gelebileceği yerler haline getirilmeli. Şiddet gördüklerinde ulaşabilecekleri yardımlar çoğaltılmalı. Kadın Danışma Merkezleri ve ŞÖNİM lerin sayılarının artırılarak daha efektif hale getirilmesi sağlanmalıdır. En ufacık şiddet görmüş kadının bir daha şiddet ortamında kalmaması için kadın sığınma evleri çoğaltılmalı. Kadınların şiddeti hiç görmemesi için, kadının güçlendirilmesi lazım. Kadın, bağımlılık ilişkilerinden; babasına, kocasına ekonomik, psikolojik olarak bağımlı kalma baskısından uzaklaştırılmalı. Kadının bağımlılık ilişkileri olmadan yaşayabileceği bir mekanizma oluşturulmalı. Bu sadece sözlü olarak donanımla gerçekleştirilmeli. Kadın eğitilmeli, meslek sahibi yapılmalı, istihdamı sağlanmalı ve güçlü kılınmalı, bunun için gerekli önlemler alınmalı. Kadının toplumsal iş bölümünden kaynaklı sorumluluklarının yeniden eşit ve adilce düzenlemeler için gerekli çalışmalar yapılmalı diye konuştu.
ERKEK SIĞINMA EVİ KURULMALI
Belgin Kadıoğlu ise kadın sığınma yerine erkek sığınma evi açılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: Kadına şiddetin engellenmesi için yönetim mekanizmalarında kadınların sayısı daha da artırılmalıdır. Kadın sığınma evleri yerine erkek sığınma evleri açılmalı. Şiddet gören kadınların evi terk edip sığınma evlerine gitmesi yerine, kadınların evde çocuklarıyla kalıp, erkeklerin sığınma evlerine alınıp, denetime tutulması lazım. Kadına şiddet uygulan erkeklerin toplumda afişe edilmesi gerekli. Kadınların istihdamının önündeki engeller kaldırılmalı, çocukların bakımı için kreş sayıları artırılmalı. İşsizliğin önüne geçerek, hem erkeğin, hem de kadının üretime katılıp, ekonomik gerekçelerden kaynaklanan şiddetin önlenmesi de şart.
YASAL AÇIKLAR KAPATILMALI
Avukat Birgül Bilgin de, Türkiye nin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi ne imza attığını, bu sözleşmede yazılı olan şartları yerine getirmesi durumunda şiddetin büyük oranda azalacağını savundu. Bilgin, Kadının insan olduğu gerçeğinden hareketle hak ettiği eğitim başta olmak üzere her türlü eşit hareket ortamı için düzenlemeler yapılmalı. Ekonomik olarak kadın güçlü kılınmalı, gelir dağılımında hak ettiği payı almalı. Yasal düzenlemelerde söylemle, eylemin birbirini tutması sağlanmalı. Yasaları çıkarttık sonra sonuna kadar canla başla peşinde olunmalı.  Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi ndeki şartlar yerine getirilmeli. Bu şartlar yerine getirilirse kadın hakları ve şiddet konusunda pek çok sorunu da çözmüş oluruz. Çıkarılan yasanın arkasında durulmalı. Ülke yöneticileri ve toplumda örnek olan kişilerin kadın- erkek ilişkilerinde ayrıştırıcı değil, birleştirici söylemlerde bulunması da önemli.  Yasal düzenlemelerdeki açıklar ortadan kesinlikle kaldırılmalı. Kadına şiddetle ilgili tüm indirimler ortadan kaldırılmalı diye konuştu.
CEZALAR SUÇA DENK OLMALI
Prof. Dr. Hüseyin Peker ise kadına ve şiddetin her türlüsünde cezaların toplum vicdanını rahatlatması gerektiğini savunarak şöyle konuştu: Kadına yönelik şiddette verilecek cezaların toplumun vicdanını rahatlatacak şekilde olması gerekir. Şiddete karşı çözümde cezaların durumunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Şuandaki cezalarla vicdanlar rahatlamıyor. Dolayısıyla cezalar suça denk olmalı; buna göre cezaların düzenlenmesi ve hafifletici sebepler gibi şeylerin ortadan kaldırılması gerekiyor.  Şiddete karşı eğitimi, özellikle de din ve ahlak eğitimini çok önemli görüyorum. Güzel olumlu şekilde, sevgiye dayalı bir din ve ahlak bilgisi eğitimi verilebilirse; ilkokul birinci sınıftan itibaren verilebilirse çocuk yaştan itibaren bir bilinç verilmiş olur. Böylece çocuklar birbirlerine saygılı, helali- haramı bilir, hak yemez, haksızlık yapmaz, kendisi için istediğini diğer insanlar için de isteyecek bir anlayışla çocuklarımızı  yetiştirebilirsek, bunları halletmiş oluruz.  Eğitimin aileden başlamak üzere, basın yayın kuruluşları ve toplumsal katmanlarla hareket edilerek şiddet önlenebilir.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

5 1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı