X Reklamı Kapat

Kışı çadırda geçiriyorlar

Köyleri Boyabat Barajı nın suları altında kaldığından 4 yıl önce başka bir araziye yerleşen Samsun un Vezirköprü İlçesi ne bağlı Susuz un sakinleri, evleri olmadığı için yıllardır çadır ve derme çatma barakalarda zorlu kış günlerini atlatmaya çalışıyor

Kışı çadırda geçiriyorlar

Boyabat Barajı nda su tutulmaya başlanmasıyla Vezirköprü İlçesi ne bağlı 70 haneli Susuz Köyü 4 yıl önce su altında kaldı. Yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip köyün sakinleri, doğdukları ve yaşamlarını sürdürdükleri alandan göç ederek kendilerine gösterilen araziye çadır ve barakalarla köylerini kurdu.

ÇOK ZOR DURUMDAYIZ
Muhtar Saim Sezer,  yaptığı açıklamada, köy halkının yoğun kar yağışı altında çadır ve barakalarda yaşam savaşı verdiğini söyledi. Yıllardır köy sakinlerinin derme çatma çadır ve barakalarda kaldığını, bu yıl da zorlu kış şartlarında ayakta kalma mücadelesi verdiğini belirten Sezer, şöyle devam etti:
Burada geçici olduğumuzu düşündüğümüz için derme çatma baraka ve çadırlar kurduk ancak bize sahip çıkan olmadı. Çok zor durumdayız. Çadır ve barakalarda zorlu kış günlerini geçiriyoruz. Soğuğa ve yabani hayvanlara karşı yıllardır mücadele veriyoruz. Sabaha kadar soba yakıyoruz, bir yandan da yangın korkusu yaşıyoruz. Yabani hayvanlar iniyor, yazın da böcek ve akrep istilası altında kalıyoruz. Bu kış son olur inşallah. Gelecek kışı burada geçirmek istemiyoruz. Bize devlet ev yapsın, devlete borçlanarak borcumuzu ödeyelim.

BARAKADA ÖLMEK İSTEMİYORUZ
Susuz Köyü nde 4 yıldır naylondan kurdukları barakada yaşadıklarını anlatan Döndü Keskin (56), tek arzularının ev olduğunu vurguladı. Naylon barakada kış mevsiminin çok zor geçtiğini ve donmaktan korktuklarını dile getiren Keskin, Barakada ölmek istemiyoruz. Göçebe ve sefil bir hayat yaşıyoruz. Bu çağda ilkel bir hayat mücadelesi veriyoruz. Ev olarak kullandığımız barakaların içine rüzgar giriyor. Tuvalet ve banyo en büyük sorunlarımızdan. Kar yağdığında tavanlar çökme yapıyor. Çok zor şartlar altında günümüzü geçiriyoruz diye konuştu.

BAHARA MÜJDELİ GİRMEK İSTİYORUZ
Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ise Susuz köyündeki konut sorununun çözülmesi için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirtti. Köyün yerleşimi için yer tahsisi yapıldığını anlatan Kaşıkçı, şunları söyledi: Yer tahsisi gerçekleştirildi. İmarla ilgili çalışma yürütüyoruz ancak hak sahiplerinin itirazları oluyor. Bu nedenle süreç uzadı. İmar çalışmalarının ardından hak sahiplerine iki seçenek sunulacak. Ya evlerini devlet yapacak, hak sahibi devlete borçlanacak ya ada hak sahiplerine konut yapımı için kredi desteği sağlanacak. Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını biz de arzuluyoruz. Bu yönde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bahara müjdeli girmek istiyoruz.  EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

2 Samsun'da hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Yarın imzalamayı planlıyoruz

3 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yarın imzalamayı planlıyoruz'

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

4 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

5 Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

Samsunda cephanelik gibi ev

6 Samsun'da cephanelik gibi ev

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

7 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Yeni stat herkesi büyüledi

8 Yeni stat herkesi büyüledi

Futbolcular şaştı kaldı

9 Futbolcular şaştı kaldı

Çorumda otobüs ile otomobil çarpıştı 3 ölü, çok sayıda yaralı var

10 Çorum'da otobüs ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, çok sayıda yaralı var