Organları 6 kişiye umut oldu

Samsun da karnındaki bebeği ölen ve kendisi de beyin kanaması geçiren 8 aylık hamile genç kadının organları ailesi tarafından bağışlanınca 6 kişiye umut oldu

Organları 6 kişiye umut oldu

Medical Park Samsun Hastanesi nde çalışan ve 8 aylık hamile olan 25 yaşındaki Duygu Gürcan ın anne karnında ölen bebeği ameliyatla alındı. Kendisi de beyin kanaması geçiren genç kadının organları 6 kişiye umut oldu.

ANNE KARNINDA ÖLDÜ 
Atakum İlçesi Atakent Yeni Mahalle de oturan ve Özel Medical Park Hastanesi nde çalışan 25 yaşındaki Duygu Gürcan, 2014 Mayıs ayında sevdiği genç Kürşat Gürcan (31) ile dünya evine girdi. Duygu Gürcan önceki gün karın ağrısı şikayetiyle görev yaptığı hastanede doktora gözüktü. Ancak yapılan muayene ve tetkiklerde 8 aylık olan kız bebeğin kalp atışları olmadığı tespit edilince anne ameliyata alındı. Hayatını kaybettiği tespit edilen bebek, anne karnından ameliyatla alındı. Duygu Gürcan ise beyin kanamasına bağlı olarak yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. 

BAĞIŞ TALEBİNİ KABUL ETTİLER
Genç kadının önceki akşam beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine ailesinden organ bağışı konusunda destek istendi. Ailesinin organ bağışı talebini kabul etmesinin ardından, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi nden kalp için, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi nde karaciğer ve 2 böbrek için, İstanbul Koşuyolu Hastanesi nden karaciğer için ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi nden de 2 kornea için ekip geldi. Bağışlanan organlar genç kadından gece yapılan operasyonla alınırken, kalbin uygun olmaması üzerine nakil için alınmasından vazgeçildi. 

UÇAK VE HELİKOPTERLE GÖNDERİLDİ
Duygu Gürcan ın akciğeri Sağlık Bakanlığı na ait ambulans uçakla İstanbul a, karaciğer ve 2 böbreği ise yine Sağlık Bakanlığı na ait ambulans helikopter ile organ ve dokusu uyup nakil bekleyen hastalara nakledilmek için Erzurum a gönderildi. 2 kornea ise OMÜ Tıp Fakültesi nde 2 hastaneye nakledilmek üzere gönderildi. 

BAŞKA CANA CAN VERDİK
Aile yakını Erkan Avcı, organ nakli talebini kız ve erkek tarafının tereddütsüz kabul ettiğini söyledi. 
9 aylık eşini bebeğiyle birlikte kaybeden Kürşat Gürcan, eşinin ve bebeğinin ölümünden dolayı çok üzüntülü olduğunu belirterek, Canımızı kaybettik, başka cana can verdik. Canımız bunla rahat etti. İnsanlar organ bağışında bulunsunlar. Sonuçta can bekleyen insan var dedi.

HEPİMİZE ÖRNEK OLACAK
Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, Akciğer İstanbul a gitti, karaciğer ve 2 böbrek önce Trabzon a, oradan da Erzurum da 3 hastamıza şifa olacak inşallah. Kornea ise OMÜ Tıp Fakültesi ndeki 2 hastaya nakledilecek. Acılı aileye başsağlığı, merhumeye de Allah’tan rahmet diliyorum. Aile çok onurlu. Hepimize örnek olacak ve pek çok insana yeni hayat verecek şahsı verdiler. Onlara teşekkür ediyor, sabır diliyorum diye konuştu.

Duygu Gürcan ın cenazesi, Yeni Mahalle deki evinin önünde helallik alındıktan sonra Yeni Mahalle Merkez Camisi nde kılınan öğle namazının ardından Alanlı Mahallesi ndeki aile kabristanlığında gözyaşları içinde toprağa verildi.

İHAEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan üç transfer

1 Samsunspor'dan üç transfer

Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

2 Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor'da bu ikili tamam

3 Samsunspor'da bu ikili tamam

Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

4 Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

5 Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

6 Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

7 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

8 Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

Samsun'da iş yerine uyuşturucu baskını

9 Samsun'da iş yerine uyuşturucu baskını

20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı

10 20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı