Samsun da sinerji oluşturmalıyız

Vali İbrahim Şahin, Samsun un çok önemli potansiyellere sahip bir il olduğunu belirterek, Bizler Samsun da bir sinerji oluşturmalıyız. Bunu da çok rahatlıkla yaparız dedi

Samsun da sinerji oluşturmalıyız

Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği (SAMSİAD) 38 inci Geleneksel İş Yemeği ne Yelken Kulüp te gerçekleştirdi. Yemeğin konuğu ise Samsun Valisi İbrahim Şahin oldu. 

Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Yalgın, gecenin açılış konuşmasında, derneklerinin 1992 yılında kurulduğunu ve işadamları dernekleri arasında Samsun’da ilk olma özelliğini taşıdığını söyledi. Yalgın, Samsun un seçkin sanayici ve işadamlarını bünyesinde toplayan SAMSİAD gönüllü üyelik esasına dayanan bir sivil toplum kuruluşudur. Halen 125 aktif üyesiyle faaliyetini sürdürmektedir. 19 Mayıs 2019 a doğru dünya şehri olma yolunda ciddi gayretlerin sarf edildiği Samsun şehrinin marka şehir olabilmesi için Samsiad üyeleri olarak yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz diye konuştu.

POTANSİYELİ VAR
Vali İbrahim Şahin ise işadamlarının tüm güçlüklere rağmen ayakta durabilen, bir takım olumsuzlukları çözebilen deneyimli insanlar olduğunu belirterek şunları söyledi: Bizler işin bürokratik yanını, sizler ise pratik yanını çok iyi biliyorsunuz. Sizler biz yokkende işinizi yapıyordunuz, bizler varken de yapacaksınız, bizler gidince de işinizi yapmaya devam edeceksiniz. Önemli olan birlikte olduğumuz süre içerisinde bir sinerji oluşturarak güzel çalışmalara imza atabilmektir. Samsun çok önemli potansiyellere sahip bir il. Ben bu şehre Vali olarak hizmet etmenin hazzını duyuyorum. Bizler çok güzel ve çok stratejik bir şehirde yaşıyoruz. Dört ulaşım aksına sahip bir şehir olan ilimizin önemli avantajları var. Samsun-Ankara arası hızlı tren projesi hükümetimizin 2023 hedefleri arasında. Bu projenin sürekli gündemde tutulmasını sağlamalıyız. Hızlı tren çok önemli bir ulaşım aracı. Diğer önemli bir konuda Samsun dan kuzey ülkelerine uçak seferleri başlatılıp, hava köprüsü kurulması gerekiyor. Biz bu konuda başlatılan çalışmaları hızlandırdık. Bu hava köprüsü oluşturulup uçak seferleri başlatılırsa Samsun’a ekonomik açıdan çok önemli katkılar sağlar. Bunun için Çarşamba Havalimanındaki pistte ve hizmet birimlerinde bir dizi iyileştirme ve genişletme çalışmalarını yapmamız gerekiyor. Ülkemizde 39 tane havalimanı var. Bu havalimanları arasında mutlaka çapraz uçuşların olması gerekiyor.  

MARKALAŞMADA BAŞARISIZIZ
Samsun da bir sinerji oluşturulması gerektiğini de söyleyen Vali Şahin, Bizler Samsun da bir sinerji oluşturmalıyız. Bunu da çok rahatlıkla yaparız. Üyelerin iş potansiyellerini geliştirmeliyiz. Türkiye de olduğu gibi Samsun un da ihracat-ithalat dengesi aleyhimize büyüyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.Yılı olan 2023 yılına kadar Samsun olarak bizim önümüzde iki tane önemli tarih var bunlardan biri 2017. 2017 tarihinde İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun’da gerçekleştirilecek. Bu organizasyon ülkemizde düzenlenen en büyük organizasyon olacak. İkinci tarih ise Atatürk’ün Samsun’a gelişinin 100.Yılı olan 2019 tarihidir. Bu tarihe kadar Samsun ili olarak önümüze çok önemli hedefler koyduk. Bunların dışında 2023 yılına kadar Samsun ili olarak kendimize 1 milyar dolarlık ihracat hedefi koymuş bulunuyoruz. Bunu gerçekleştirebilmenin en önemli yolu mümkün olduğunca işadamlarımızın desteklenmesi, önlerinin açılması ve birtakım üretim ve pazarlama sorunlarının aşılmasından geçecektir. Bazı ürünlerde mutlaka markalaşmamız gerekiyor. Benim sizden isteğim sürekli birbirinizle istişare halinde olmanız. Bir araya gelebilmek çok önemlidir. Bizler çok kaliteli iş yapacağız. Ama bu işlere marka değeri katma ile ilgili profosyonel ekiplerle çalışmalıyız. Üretimi yapmakta başarılıyız. Fakat bence bu ürettiğimiz ürünleri markalaştırmada başarısızız. Bizler hep beraber çalışarak ilimize katkı vereceğiz diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Şahin, SAMSİAD a yeni üye olan işadamlarına üyelik beratlarını verirken, Başkan Hüseyin Yalgın, rozetlerini taktı. 

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

9 Elini kıyma makinesine kaptırdı

Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı

10 Samsun'da iki otomobil çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı