Çevre dostu santral

Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa, 400 milyon dolar yatırımla kurdukları Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali nin üretime başladığını belirterek, Dünyanın en verimli santralini Samsun a kurduk dedi

Çevre dostu santral

Samsun un Tekkeköy İlçesi nde Cengiz Enerji tarafından 400 milyon dolara kurulan Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali ile ilgili Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa, Kerimbey Konağı nda basın toplantısı düzenledi. Ömer Mafa, 400 milyon dolara kurulan santralin tamamen çevre dostu olduğunu ve Siemens in son nesil doğalgaz çevrim türbini kullanıldığını söyledi. Mafa, Daha önce Almanya Irsching Doğalgaz Santralında kullanılan türbin sayesinde yüzde 60.75 ile verimlilik rekoru kırılmıştı. Şimdi bu rekor yüzde 61 ile Samsun a geçiyor. Samsun santrali verimlilik rekorunun yanı sıra tamamlanma aşamasında da rekor kırdı. Türk mühendisleri ve işçilerinin hızı sayesinde santral 23 ay gibi kısa sürede üretime hazır hale getirildi. Bu süre, dünyada en kısa sürede yapılan santral olma özelliğine sahip diye konuştu

2 SAMSUN A YETECEK ÜRETİM
Genel Koordinatörü Ömer Mafa, 125 kişinin istihdam edileceği santralin kuruluş aşamasında 600 kişinin çalıştığını söyleyerek, Samsun Doğalgaz Çevrim santrali, saatte 610 megavat elektrik üretecek. Bu üretim miktarı, nüfusu 1 milyonu aşan Samsun un ihtiyacının iki katı anlamına geliyor. Samsun un saatte ortalama 300 megavat elektrik tükettiği hesaplandığında santralin iki Samsun a yetecek elektrik üretecek kapasitesi bulunuyor. Türkiye nin ise saatte 39 bin megavat elektrik enerjisi tüketimi yaptığı göz önüne alındığında ise, Samsun santralı tek başına Türkiye nin ihtiyacının yüzde 1.5 ini karşılayacak şeklinde konuştu.

ÜLKENİN ELEKTRİK İHTİYACI ARTIYOR
Türkiye nin elektrik enerjisi ihtiyacının sürekli arttığını, ancak kurulu gücün aynı oranda artış göstermediğini belirten Mafa şunları söyledi: Cengiz Grubu olarak 2000 yılında enerji sektörüne adım attık. Cengiz Holding’in şu anda, 970 MW ı Samsun da olmak üzere toplam 1549 MW kurulu gücü bulunmaktadır.  Halen 3393 MW enerji üretecek yatırımlarımız ise sürmektedir. Bu yatırımlar tamamlandığında kurulu güç kapasitemiz 4942 MW ye ulaşacak. Türkiye de toplam 64 bin MW enerji üretiliyor. Yatırımlarımız tamamlandığında üretimdeki payımız 1.5 ten yüzde 7.7 ye ulaşacak. 2013 te Türkiye nin elektrik enerjisi üretimi yüzde 0,3 artarken tüketim ise yıllık yüzde 1,6 yükselmiştir. Her yıl fark artmaktadır. Bunun getirdiği sıkıntı elektrik ithalatında kendisini göstermektedir. EPDK verilerine göre, 2012’de 2.954 GWh elektrik ihraç ederken bu rakam 2013’te 1.224 GWh’ye düşmektedir. Aynı dönemde ithalat artışında ise ciddi bir artış göze çarpmaktadır. 2012 yılında 5.827 GWh olan ithalat bir sonraki yıl 7.429 GWh’ye yükselmektedir. Bu tablo elektrik üretimi yatırımlarının artarak devam etmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.  

ÇEVRE DOSTU SANTRAL
Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa, kurdukları santralin çevre dostu olduğunu ifade ederek, Santralimiz AB çevre normlarına uygun. Biz 5 yıl sonrasını da düşünerek standartların üzerinde bir santral inşa ettik. Soğutma suyunu 1000 metre açıktan alıyoruz. Buradaki ısı farkı 1 derecenin üzerine çıkmıyor. Bunun da çevreye en ufak bir zararı yok. Zaten bu projenin finansmanı uluslararası bankalardan sağlandı. Bu bankalar bağımsız denetim şirketlerinin raporlarına göre kredi veriyor. Eğer çevreye zararlı olsa kredi bile alamazdık. Samsun Doğalgaz Çevrim Santralinin gaz salınımları ise neredeyse yok denecek kadar az. AB standartlarına göre, sınır değeri 100 olan karbon monoksit salınımı 0 olarak ölçüldü.  Sınır değeri 75 olan azot oksit miktarı sadece 24.8, sınır değeri 100 olan kükürt dioksit ise yine 0 ve toz miktarı da 0 oldu. Samsun santrali bu gaz salınım miktarları ile ne kadar çevreci santral olduğunu kanıtladı dedi.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

6 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

8 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

10 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor