KATKI PAYINA TEPKİ

DESK e bağlı Ofis-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, hastane, doktor ve ilaç katkı payı adları altında memurlar ile emeklilerden kesinti yapmasının, Devlet Memurları Kanunu nda yeri olmadığını söyledi

KATKI PAYINA TEPKİ

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu na (DESK) bağlı Ofis-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, hastane, doktor ve ilaç katkı payı kesintilerinin, çıkarılan tebliğin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu na aykırı olduğunu belirterek, bu uygulamanın son bulması gerektiğini söyledi. Gül, Son zamanlarda sürekli artan hastane, doktor ve ilaç katkı payları, geçinmekte zorluk çeken ve emeği ile geçinmeye çalışan insanların belini bükmeye başlamış ve insanlar sağlık hizmeti almak için doktora ya da hastaneye gitmeye korkar hale getirmiştir. Hastaneye ve doktora giden memur ya da emekli de zaten doktora gitse bile ilacını alamadan eli boş bir şekilde evine dönmektedir. Çünkü yemeye ekmek bulamayan emekli ve memur, enflasyon 9,32 iken, yüzde 3+3= 6 ya toplu görüşme masasında imza atarak kendilerini yoksulluğa ve açlığa terk eden, yetkili konfederasyon yüzünden ilacını alamamaktadır diye konuştu. 

HESAP SORALIM
Devletin, katkı payı uygulamasının bir zamanlar bankaların vatandaşlardan çekilen kredilerden dosya masrafı adı altında para alması ile eş değerde olduğunu ifade eden Gül, şunları söyledi Çünkü çıkarılan tebliğ, tüzük ve yönetmelikler yasalara aykırılık teşkil etmemelidir. Oysa katkı payı uygulaması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu nda yer almamasına rağmen memur ve emekliden yasal olmadığı halde kesinti yapılmaktadır. Çünkü memurların brüt maaş tutarı üzerinden devlet zaten genel sağlık sigortası kapsamında kesinti yapmaktadır. Haliyle katkı payı adı altında tekrardan kesinti yapılması illegaldir. Buradan tüm sendika konfederasyonlarına, tüm sivil toplum kuruluşları ve tüketici derneklerine sesleniyorum, gelin hep birlikte el, ele verip bu haksız uygulamayı yargıya taşıyalım ve hesap soralım.  

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

1 Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

Samsunspor'da liste kabarık

2 Samsunspor'da liste kabarık

Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

3 Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

Şehit acısı Karadeniz'e düştü

4 Şehit acısı Karadeniz'e düştü

Bu teknik adamı hatırladınız mı?

5 Bu teknik adamı hatırladınız mı?

Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

6 Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

7 Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu

8 7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu

Dev levrek şaşırttı

9 Dev levrek şaşırttı

Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

10 Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu