KATKI PAYINA TEPKİ

DESK e bağlı Ofis-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, hastane, doktor ve ilaç katkı payı adları altında memurlar ile emeklilerden kesinti yapmasının, Devlet Memurları Kanunu nda yeri olmadığını söyledi

KATKI PAYINA TEPKİ

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu na (DESK) bağlı Ofis-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, hastane, doktor ve ilaç katkı payı kesintilerinin, çıkarılan tebliğin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu na aykırı olduğunu belirterek, bu uygulamanın son bulması gerektiğini söyledi. Gül, Son zamanlarda sürekli artan hastane, doktor ve ilaç katkı payları, geçinmekte zorluk çeken ve emeği ile geçinmeye çalışan insanların belini bükmeye başlamış ve insanlar sağlık hizmeti almak için doktora ya da hastaneye gitmeye korkar hale getirmiştir. Hastaneye ve doktora giden memur ya da emekli de zaten doktora gitse bile ilacını alamadan eli boş bir şekilde evine dönmektedir. Çünkü yemeye ekmek bulamayan emekli ve memur, enflasyon 9,32 iken, yüzde 3+3= 6 ya toplu görüşme masasında imza atarak kendilerini yoksulluğa ve açlığa terk eden, yetkili konfederasyon yüzünden ilacını alamamaktadır diye konuştu. 

HESAP SORALIM
Devletin, katkı payı uygulamasının bir zamanlar bankaların vatandaşlardan çekilen kredilerden dosya masrafı adı altında para alması ile eş değerde olduğunu ifade eden Gül, şunları söyledi Çünkü çıkarılan tebliğ, tüzük ve yönetmelikler yasalara aykırılık teşkil etmemelidir. Oysa katkı payı uygulaması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu nda yer almamasına rağmen memur ve emekliden yasal olmadığı halde kesinti yapılmaktadır. Çünkü memurların brüt maaş tutarı üzerinden devlet zaten genel sağlık sigortası kapsamında kesinti yapmaktadır. Haliyle katkı payı adı altında tekrardan kesinti yapılması illegaldir. Buradan tüm sendika konfederasyonlarına, tüm sivil toplum kuruluşları ve tüketici derneklerine sesleniyorum, gelin hep birlikte el, ele verip bu haksız uygulamayı yargıya taşıyalım ve hesap soralım.  

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şoke eden atama

1 Samsun'da şoke eden atama

Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

2 Başkan Yılmaz: 'Kazma küreği alıp yıkamıyoruz'

Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

3 Samsun'da FETÖ'den 12 kişi gözaltına alındı

Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

4 Samsun'da dolandırıcı baltayı taşa vurdu

Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

5 Samsun'da Kent Park Projesi de iptal edildi

Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!

6 Samsun'da bonzai ticaretine ceza yağdı!

Samsun'da alev alan TIR korkuttu!

7 Samsun'da alev alan TIR korkuttu!

Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

8 Samsunspor'un 42 yıllık emektar stadı yıkılıyor

Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

9 Başkan Yılmaz: 'Projeyi hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz'

Samsunspor taraftarı yalnız bırakmayacak

10 Samsunspor taraftarı yalnız bırakmayacak