İş adamı Öztürk: Bin yıllık Samsunluyum

Metro Holding Onursal Başkanı Galip Öztürk, tarihin izini sürerek, kökleriyle ilgili önemli bilgilere ulaştı.

İş adamı Öztürk: Bin yıllık Samsunluyum

Metro Holding Onursal Başkanı Galip Öztürk, tarihin izini sürerek, kökleriyle ilgili önemli bilgilere ulaştı. Tarihçi, sosyolog, iletişim uzmanı ve hukuk danışmalarından oluşan kadrosuyla aile kökenini araştıran Öztürk’ün neredeyse bin yıldır Samsunlu olduğu ortaya çıktı.

Bugüne kadar aile kökeniyle ilgili farklı rivayetleri büyüklerinden dinleyen ve uzun süredir bu hususta araştırmalar yapan Metro Holding Onursal Başkanı Galip Öztürk, kurduğu ekiple yaptığı belgelere dayalı araştırmalarında “bin yıllık Samsunlu” olduğu  gerçeğine ulaştı. 

1774 yılına kadar uzanan resmi nüfus kayıtlarına ulaşan Öztürk, titiz bir çalışmanın ardından tarihçi, sosyolog, iletişim uzmanı ile hukukçulardan kurulu ekibiyle, aile kökenini, belgelere dayandırarak bulmayı başardı. İşadamı Galip Öztürk, ailesinin geçmişte “Dobazoğlu” namıyla tanındığı gerçeğinden hareket ederek önce Çarşamba ve çevresi nüfus defter kayıtlarına ulaştı. Kendisi de dahil olmak üzere 7 göbek geri giden ve Osmanlı kayıtlarına kadar ulaşan Öztürk, ailesinin Çarşamba sınırları içinde kalan ve o dönemki adıyla Kare-i Murad-i Şuayb, bugünkü adıyla ise Terme ilçesi sınırlarında kalan Muratlı beldesinde yerleşik olduklarını belirledi. 

Dedelerinin ve atalarının hakiki Samsunlu olduğu gerçeğine ulaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden işadamı Galip Öztürk, “Atalarımın, dedelerimin neredeyse bin yıllık Samsunlu olması benim için büyük bir onurdur. Bu şehre ve bu şehrin insanına olan bağlılığımın, genetik kodlarımdan geliyor olması gerçeği ise beni ayrıca heyecanlandırmıştır. Bu konuda çalışmalar yapan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.  Allah ömür verdiği sürece topraklarımla olan bağımı ve memleketimin insanıyla olan hüsnü niyete dayalı münasebetimi asla kaybetmeyeceğim. Şimdi torun sahibiyim, çocuklarıma olduğu gibi torunlarıma da Samsun sevgisini aşılamaya devam edeceğim dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Kerkük'te sivillere silahlı saldırı: 6 ölü, 15 yaralı

1 Kerkük'te sivillere silahlı saldırı: 6 ölü, 15 yaralı

Nevruz bayramı öncesi Kars'ta polis kuş uçurtmuyor

2 Nevruz bayramı öncesi Kars'ta polis kuş uçurtmuyor

Bitlis'te terör örgütüne ait EYP imha edildi

3 Bitlis'te terör örgütüne ait EYP imha edildi