YALANCI BAHAR ARILARI YAŞLANDIRIYOR

Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, kış mevsiminde yaşanan yalancı baharın arıların hareketliliğini arttırarak yaşlanmasına yol açtığını daha sonraki süreçte de arı ölümleriyle sonuçlanabileceğini söyledi.

 YALANCI BAHAR ARILARI YAŞLANDIRIYOR

Türkiye de arıcılık sektörünün öncü illerinden olan Ordu da arıcılar yalancı bahardan endişeli. Ordu genelinde Şubat ayı içerisinde olunmasına rağmen hava sıcaklıkları mevsim normallerinin çok üstünde seyrediyor. Yalancı bahar diye nitelendirilen bu durum ise arıların ölmesine yol açarken arıcıları da düşündürüyor. Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, kış aylarında yaşanan yalancı baharların arıları hareketlendirdiği ve bunun sonucunda arıların yaşlanarak fizyolojik ömrünün tamamlanmasına yol açtığını söyledi. Arıcılık için kış mevsimlerinin soğuk ve karlı geçmesinin daha verimli olacağını aktaran Konak, ölen arıların bu süreçte yerlerine en az iki arı yetiştirmesi gerektiğini belirtti.

ÖLEN ARI EN AZ 2 ARI YETİŞTİRMELİ
Arıların hızlı üreyen ve üretim gerçekleştiren hayvanlardan olduğunu ifade eden Feyzullah Konak, Kış mevsiminde arı hareketliği yaz aylarına göre farklılık arz eder. Özellikle arıların biyoloik yaşamına baktığımızda hızlı üreyen ve bu üremeyle birlikte de üretimi gerçekleştirilen bir koloni karşımaza çıkar. Kış dönemi içerisine girdiğimizde koloniler üremeyi en az düzeye indirmektedir. Karadeniz bölgesine baktığımızda kış yaşayacak arılar Eylül, Ekim gibi petek gözlerinden çıkan yavru arılar oluyor. Bu arılar kış arısı oldukları için, kış ayı içerisinde gerçekleşen yalancı baharla hareketlilikleri daha fazla artıp ölmelerine yol açıyor. Bu ölen arılar bahar döneminde mutlak suretle kendi yerlerine en az 2 tane işçi arı yetiştirmeleri gerekir yoksa koloninin devamlılığı sağlanamayabilir dedi.

KAR OLURSA ARI HAREKETLİLİĞİ AZALIR
Kış aylarının arıcılık faaliyetleri açısından soğuk ve karlı geçmesi gerektiğini vurgulayan Konak, Kış içerisinde yalancı bahar dediğimiz dönemler arıların fizyolojik olarak aktif hale gelmesine yol açar. Bu dönem içerisinde arıların kuluçka faliyeti olmadığı içinde yeniden doğmayarak fazla hareketlilik sonucu fizyolojik olarak yaşlanmasına ve ölmesine sebep olur. Arıların ölmesi de koloninin ölmesine sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla her mevsimin arıcılık için kendi iklim şartlarına uygun yaşanması gerekir. Arıcılık için kışların soğuk olması gerekir. Soğuk olsun ki arılar çok fazla hareket ederek fizyolojik ömrünü tamamlamasın diye konuştu.

KIŞIN OLUŞAN KIŞ SALKIMI ARIYI KORUR
Arıların kış aylarının başlaması ile birlikte kovan içerisinde salkımlar oluşturduğuna dikkat çeken Feyzullah Konak, Kış dönemi içerisinde arılar kış salkımı dediğimiz biyolojik bir tepki meydana getirir. Meydana gelen kış salkımı sayesinde de arılar an az fizyolojik hareketlilik gerçekleştirmekte ve en az besin tüketmekte, bunun sonunda da en uzun yaşamını gerçekleştirmektedir. Bu salkımın çözülüp erimesi sonucunda ise koloninin ölmesi gerçekleşebilir. Örneğin buzdolabından çıkardığımız bir ürünün buzunun çözülmesinden sonra tekrar dondurulması durumu gibi. Bu yüzden kış aylarının soğuk geçmesi gerekmektedir şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

5 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Samsunspor'da uzun mesai

6 Samsunspor'da uzun mesai

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

7 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

8 AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş: 'Yıkım ekibi'ne geçit yok'

Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

9 Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

Gözün aydın İlkadım...

10 Gözün aydın İlkadım...