Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Yasa dışı dinleme soruşturmasında 24 kişi mahkemeye sevk edildi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yasadışı dinlemelere ilişkin 20 ilde yürütülen operasyonlar sonucu gözaltına alınan polislerden 9’u savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı, 24 zanlı ise mahkemeye sevk edildi.

Yasa dışı dinleme soruşturmasında 24 kişi mahkemeye sevk edildi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yasadışı dinlemelere ilişkin 20 ilde yürütülen operasyonlar sonucu gözaltına alınan, 33 polisten 9 u savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 24’ü mahkemeye sevk edildi. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Avukat Murat Araç, Müvekkillerimizden yaklaşık 54 kişi gözaltına alınmış, 20 tanesi emniyetteki işlemlerin hemen ardından serbest bırakılmış, sevk edilenlerin savcılığa getirilenlerin içinden 9 kişi salıverilmiş. Geri kalan neredeyse 24 kişinin tamamı da tutukluluğa sevk edilmiştir ifadelerini kullandı.
“DİNLEMELERİN TAMAMI DA BİR MAHKEME KARARINA DAYALIDIR”
Dinlemelerle ilgili olarak, basın ve yayın organlarında yanlış bilgilendirmelere yer verildiğine değinen Araç, “Öncelikle kamuoyunun şu konuda bilgilenmesi gerekiyor: Kamuoyu uzun zamandır yanlış bir bilgilendirmeyle zannediyor ki halk polis bir odaya geçiyor. Kulağında bir kulaklık hiç olmayacak bir şekilde sanki birilerini dinliyormuş gibi bir intiba veriliyor. Bu yayınları biz de üzülerek basın yayın organlarından takip ediyoruz. Ancak bütün kamuoyu şunu iyi bilsin ki, önleme dinlemeleri dediğimiz bu dinlemelerin tamamı da bir mahkeme kararına dayalıdır. Yani mahkeme verdiği kararla Ahmet’in, Mehmet’in her kimse dinlenmesine karar vermiştir ve bu görevi olan polis de bu işi yapmıştır. Öncelikle bu yanlış bilgiyi derhal düzeltelim” şeklinde konuştu.
“FOTOKOPİ EVRAKLAR GÖSTERİLİYOR”
Avukat Mustafa Kocadağ ise dosyanın içeriği hakkında bilgi verdi. Kocadağ, Yapılan bu soruşturma polis başmüfettişleri tarafından hazırlanan ve tamamı mahkeme kararıyla alınan hükümlerin incelenmesi, denetlenmesi neticesinde savcının önüne gelmiştir. Başka hiçbir belge yok dosyada. Sorulardan anladığımız kadarıyla bunu söylüyoruz. Dosyada gizlilik kararı alındı, müvekkillerimize yöneltilen sorulara cevap vermek için görmek istediğimiz belgeler gösterilmiyor. Fotokopi evraklar gösteriliyor. Malumunuz Anayasa’nın 123. maddesi idareye kanunla verilmeyen bir yetkinin, idare kurumlar tarafından kullanılamayacağını çok açık bir şekilde düzenlemiştir. Buna rağmen müfettişler, hakim kararını denetleyerek soruşturma yapmışlardır diye konuştu.  EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

2 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

3 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

4 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti