Yasa dışı dinleme soruşturmasında 24 kişi mahkemeye sevk edildi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yasadışı dinlemelere ilişkin 20 ilde yürütülen operasyonlar sonucu gözaltına alınan polislerden 9’u savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı, 24 zanlı ise mahkemeye sevk edildi.

Yasa dışı dinleme soruşturmasında 24 kişi mahkemeye sevk edildi!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yasadışı dinlemelere ilişkin 20 ilde yürütülen operasyonlar sonucu gözaltına alınan, 33 polisten 9 u savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 24’ü mahkemeye sevk edildi. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Avukat Murat Araç, Müvekkillerimizden yaklaşık 54 kişi gözaltına alınmış, 20 tanesi emniyetteki işlemlerin hemen ardından serbest bırakılmış, sevk edilenlerin savcılığa getirilenlerin içinden 9 kişi salıverilmiş. Geri kalan neredeyse 24 kişinin tamamı da tutukluluğa sevk edilmiştir ifadelerini kullandı.
“DİNLEMELERİN TAMAMI DA BİR MAHKEME KARARINA DAYALIDIR”
Dinlemelerle ilgili olarak, basın ve yayın organlarında yanlış bilgilendirmelere yer verildiğine değinen Araç, “Öncelikle kamuoyunun şu konuda bilgilenmesi gerekiyor: Kamuoyu uzun zamandır yanlış bir bilgilendirmeyle zannediyor ki halk polis bir odaya geçiyor. Kulağında bir kulaklık hiç olmayacak bir şekilde sanki birilerini dinliyormuş gibi bir intiba veriliyor. Bu yayınları biz de üzülerek basın yayın organlarından takip ediyoruz. Ancak bütün kamuoyu şunu iyi bilsin ki, önleme dinlemeleri dediğimiz bu dinlemelerin tamamı da bir mahkeme kararına dayalıdır. Yani mahkeme verdiği kararla Ahmet’in, Mehmet’in her kimse dinlenmesine karar vermiştir ve bu görevi olan polis de bu işi yapmıştır. Öncelikle bu yanlış bilgiyi derhal düzeltelim” şeklinde konuştu.
“FOTOKOPİ EVRAKLAR GÖSTERİLİYOR”
Avukat Mustafa Kocadağ ise dosyanın içeriği hakkında bilgi verdi. Kocadağ, Yapılan bu soruşturma polis başmüfettişleri tarafından hazırlanan ve tamamı mahkeme kararıyla alınan hükümlerin incelenmesi, denetlenmesi neticesinde savcının önüne gelmiştir. Başka hiçbir belge yok dosyada. Sorulardan anladığımız kadarıyla bunu söylüyoruz. Dosyada gizlilik kararı alındı, müvekkillerimize yöneltilen sorulara cevap vermek için görmek istediğimiz belgeler gösterilmiyor. Fotokopi evraklar gösteriliyor. Malumunuz Anayasa’nın 123. maddesi idareye kanunla verilmeyen bir yetkinin, idare kurumlar tarafından kullanılamayacağını çok açık bir şekilde düzenlemiştir. Buna rağmen müfettişler, hakim kararını denetleyerek soruşturma yapmışlardır diye konuştu.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

1 Samsunspor'da Ramazan'la yollar ayrıldı

AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

2 AK Parti'den istifa etti... İlçe Başkanı oldu

Tom Muyters zemin arıyor

3 Tom Muyters zemin arıyor

Samsun'a yeni atamalar

4 Samsun'a yeni atamalar

Samsun'da feci kaza: Yaralılar var

5 Samsun'da feci kaza: Yaralılar var

Asgari ücrete, memura ve emekliye zam

6 Asgari ücrete, memura ve emekliye zam

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Benim derdim Giresun maçı'

7 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Benim derdim Giresun maçı'

Samaras son şansını kullanamadı

8 Samaras son şansını kullanamadı

Samsunspor'da ödeme günü yaklaşıyor

9 Samsunspor'da ödeme günü yaklaşıyor

Samsunspor'da Ufuk şoku

10 Samsunspor'da Ufuk şoku