Çare ortak akıl

HaberAks TV de yayınlanan 25. Saat Programı nda SAMGİAD Başkanı Levent Özden, kentin tüm sorunlarının çözümü için ortak akıl oluşturulması gerektiğini söyledi

Çare ortak akıl

HaberAks TV de, Haber Gazetesi Haberler Müdürü Erdem Erol un hazırlayıp sunduğu 25. Saat Programında Türkiye ve Samsun ekonomisi masaya yatırıldı. Programa SAMGİAD Başkanı Levent Özden, STSO Kadın Girişciler İcre Kurulu Başkanı Gülay Atik ve TÜMSİAD Samsun Şube Başkanı Muhammet Halit Yılmaz katıldı.
Samsun ekonomisinin sorunlarının ve çözüm yollarının tartışıldığı programda, SAMGİAD Başkanı Levent Özden ortak akıl vurgusu yaparken, Gülay Atik Samsunluluk bilinci , Muhammet Halit Yılmaz da ortaklık kültürü nü sorunlara çare olarak önerdi.

BEYİN GÖÇÜ DURDURULMALI
Samsun ekonomisinin açık vermesine karşın durumunun çok da kötü olmadığını belirten Özden, Mevcut ligindeki illere göre o kadar karamsar bir durum yok. Gelişen üreten, büyüyen bir şehir ekonomisi, üretim şehri değil ama üretim noktasında ilerliyor. Sanayi alanlarımız yetirsiz. Sorunlarımız var. Samsun turizm kenti olmak istiyoruz, değiliz; sanayi kenti değiliz, hepsinden biraz var. Ekonomi büyüyecekse her alanda büyümesi gerekir. Bir şehir büyüyecekse her koldan büyümesi gerekiyor. Samsun her alanda ciddi atılımları var. Yeterli olmasa bile karamsar olmamızı gerektirecek bir durum yok. En büyük problemimiz beyin göçü veriyor olmamız. Çok donanımlı üniversitelerde okumuş insanlarımız var. Bu arkadaşlarımız kurumsal şirketlerin olmamasından, kendilerini tatmin edecek rakamları bulamadıkları için diğer illerde hizmet veriyorlar. Genç beyinleri Samsun a kazandırmamız gerekiyor. Bu da Samsun un Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, STSO ve sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğudur. Bu genç beyinleri Samsun a kazandırdığımız zaman Samsun daha hızlı bir şekilde emin adımlarla ilerleyecektir dedi.

BÜYÜKLER ÖNDER OLMALI
Samsun un ilerlemesi ve sorunlarının çözümü için ortak aklın şart olduğunu kaydeden SAMGİAD Başkanı Levent Özden açıklamalarını şöyle sürdürdü: Samsun ile ilgili karar alınırken, şekli çizilirken, sanayi bölgeleri oluşturulurken, gelecek planlanırken, Samsun daki tüm temsilcilerin birarada olduğu ortak bir akıl oluşturması gerekir. Bütün sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyorum ve bu proiejimi anlatıyorum. Bugün Antep te siyasetin üzerinde ortak akıl platformu var. Siyaset üstü bir platform, doktoru, akademisyeni var, ev kadını, esnafı var, kadını yerel halkı, her siyasi kuruluştan temsilcileri var. Şehir planlanırken, onların fikirleri, hayalleri, şehirle olan bağlılıkları hesaba katılıyor. Samsun da şuan daha öncesine göre yönetenler ahenk içinde çalışıyor. Şehri büyütmek için canla başla çalışılıyor. Karar alma noktasında genele yayılması gerekiyor. Artık bir çıta yukarı çıkartmamız gerek. Bizler bu şehrin evlatları olarak diğer şehirlerin hikayelerini dinlemek istemiyoruz, kendi hikayemizi yazmak istiyoruz. İş adamı hırsız olmalı, fikir çalmalıyız. Hızlı ilerlemek kaybettiğimiz yılları çok çabuk ilerlemek istiyoruz isek büyüklerimiz önderlik yapacak. Otobüslerle gideceğiz, sorgulayacağız, yaşayarak eksiklerimizi göreceğiz, öğreneceğiz. Yani ortak akıl oluşturmamız gerekiyor. Sorunları ancak bu şekilde aşabiliriz. Samsunculuk kavramı yıllarca konuşuyoruz konuştuğumuz mecliste kalıyor. Yıllarca mikro milliyetcilik yapıldı ve ben sonuna kadar karşıyım, şehri bölmekten başka bir yere gitmiyor. Bu şehre ekmek kazandıran, istihdam sağlayan, bu şehrin büyümesi için elini taşın altına sokan, ata mezarı nerede olursa olsun, kıymetlidir değerlidir.  

ŞANSLI ŞEHİR AMA...
STSO Kadın Girişciler İcre Kurulu Başkanı  Gülay Atik de, Samsun un her yönüyle şanslı bir şehir olduğunu söyledi. Atik, Tarım sektörümüz var;  ama tarım sektörünü sanayileştiremedik. Bunu başarabilirsek, tarım sektöründe tarımsal saniyide Samsun bir yıldız olabilir. Sağlık sektöründe, tuzirmde da yaparsak yine bir yıldız olabiliriz. Ülkemizde sanayinin kümüleştiği yerler var. Halbuki sanayi sadece Samsun bazında değil, ülke bazında her alana her bölgeye dağıttabilsek, o bölgedeki işsizlik sorununu ortadan kaldırmış oluruz. İhtiyacımız olan doğru projeler elimizdeki mali gücü sahaya yansıtabilmemiz ve girişimcilerimizi desteklemek gerekiyor. Üretiyoruz ama ne kadar sanayileştirebiliyoruz. Sağlık turizmi, sağlık yatırımını yapanların kişilerin üzerine bırakılıyor. Halbuki desteklense, fuarlarla, anlaşmalarla sektördeki insanlarıh ufuklarını açsak. Tabi tüm bunların önünde Samsun a lokomotif olabilecek, dinamiklerini harekete geçirip örnek olabilecek, kente yatırım koçluğu yapabilecek bir büyük sanayi yatırımına ihtiyaç var diye konuştu.  

SAMSUNLULUK BİLİNCİ OLUŞTURULMALI
Atik, Samsun daki sorunların çözümü için Samsunluluk bilincinin ortaya çıkarılması ve yaşatılması gerektiğini savunarak şunları söyledi: Samsun de en basiti Samsunsporumuzu bile gerçek anlamda yaşatamıyoruz. Samsun bilincinin ortaya konulması gerekiyor. Samsun un en küçük ticarethanesini bile desteklememiz gerekiyor. Birbirimizi desteklemediğimiz, alışveriş yapmadığımız zaman, sadece o ticari firma değil, tüm Samsun zarar ediyor, kaybediyor. Dolayısıyla Samsun bilincini ortaya koymamız gerekiyor. Samsunlular böyle yaptıkça, kent yöneticileri halka daha çok güvenecek ve daha çok çalışacaktır. Böyle bir birlik ve beraberlik, Samsun a hem kent içinde, hem de kent dışında bakış açısını değiştirecek, kazanan Samsun olacaktır.

SERMAYE GÖÇÜ VAR
TÜMSİAD Samsun Şube Başkanı Muhammet Halit Yılmaz ise Samsun un üreten bir şehir değil, tüketen bir kent olduğunu ifade ederek, Samsun da sadece beyin göçü olmuyor, girişimci göçü de oluyor. Bu da Samsun un tüketim şehri olmasını tetikliyor. Samsun un Allah vergisi nimetleri var. Sağlık, turizm, sanayi sektörlerinin hepsinde de ilerleyebilir. Samsun liman şehri olma özelliğini iyi değerlendiremediği için kaybetti. Samsun un bir lokomotife ihtiyacı var bu da sanayidir. Sanayi sektörü diğer sektörleri tetikliyor. Sanayimiz gelişirse, göç tersine döner. Beyin göçü engellenmiş olur. Hizmet sektörü gelişir.  Mesela kurulan Gıda OSB tam kapasite üretime geçtiğinde tarım sektörünü ciddi anlamda tetikleyecektir şeklinde konuştu. 

ORTAKLIK KÜLTÜRÜ EKSİK
Yılmaz, Samsun da ortaklık kültürünün eksik olduğunu, bunun da birlikte iş yapma ve birlikte karar verme özelliklerini ortadan kaldırdığını  belirterek, Beraber oturup karar veremediğimiz zaman, siyasi, atanmış seçilmiş kişelerin sivil toplum kuruluşlarının projelerini çok ön plana çıkarmadığı zaman, biraraya gelme gerçekleşmiyor. Samsun un eksikliği de budur. Türkiye de örnekler var. Biz bu planlamayı yapamıyoruz. Sosyo ekonomik sıralamada 33. sıradayız. Samsun a baktığnız zaman gelişen Türkiye ekonomisen oranla aynı oranda gelişmiyor. Türkiye nin diğer şehirlerine göre daha yavaş ilerliyoruz. Bu ortak aklı biraraya getirip bunda çözüm bulup orta ve uzun vadeli ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor.  Samsun a cezayı Samsunlular kesiyor. Ortada vahim bir tablo var. Cumhuriyetin ilk yıllarında 5. sıradan 33. sıraya geldik. Yatırımcı çekmemiz gerekiyor ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Önce çarptı, sonra darp etti

1 Önce çarptı, sonra darp etti

Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

2 Kız isteme mevzusunda katliam yaptı: 5 ölü

Palet deposunda yangın

3 Palet deposunda yangın

Konya'da fener alayı coşkusu

4 Konya'da fener alayı coşkusu

Irmağa düşen genç hastanelik oldu

5 Irmağa düşen genç hastanelik oldu

Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

6 Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü genç kız hayatını kaybetti

Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

7 Sivas canisi Kahramanmaraş'ta yakalandı

Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

8 Minik hayranı, Başbakandan Cumhurbaşkanına selam gönderdi

Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

9 Sivas'ta pompalı tüfekle dehşet saçtı: 3 ölü

Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti

10 Üst geçit yerine bulvardan geçince hayatını kaybetti