Dünyada ırkçılığın yeri yok

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da artan ırkçılık ve İslamofobiya sorununa dikkat çekerek, “Irkçılığın ve islamofobiyanın dünyanın hiçbir yerinde yeri yoktur, Avrupa’da da yeri yoktur diye düşünüyorum” dedi

Dünyada ırkçılığın yeri yok

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Brüksel Parlamentosu Meclis Başkanı Julie de Groote başkanlığında, aralarında milletvekilleri, belediye başkanları ve Avrupa Demokratlar Birliği (UETD) temsilcilerinin de bulunduğu 23 kişilik Belçika Heyetini makamında kabul etti. Belçika heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, heyette yer alan ve Türkiye’den Avrupa’ya göç etmiş ailelerin ikinci nesil temsilcilerinin yerel siyasette geldikleri tablodan dolayı kendilerini kutladığını dile getirdi.

GERÇEK DIŞI SÖLENTİLER
Bakan Çağatay Kılıç, heyetin Ankara’dan önce Gaziantep’i ziyaret ettiğini ve orada Suriye’den kaçan, terörden kaçan, sadece yaşamak isteyen insanların Türkiye’de misafir edildikleri kampları ziyaret ettiklerini anlatırken, heyetin ülkelerine döndüklerinde Suriye’de yaşanan insanlık dramının birinci elden, görgü tanığı olarak neler olduğunu daha iyi anlatabileceklerini söyledi. Bakan Çağatay Kılıç, “Şunu ümit ediyorum ki yaptığınız ziyaretler sonunda Türkiye’deki siyasi ve toplumsal anlamdaki gerçekleri daha yakından görmüş olarak, ülkenize döndüğünüzde Türkiye’nin dışında anlatılan bazı konuların da sadece propagandadan ve gerçek dışı bir takım söylentilerden ibaret olduğunu bilerek dönmüş olacaksınız” diye konuştu.

BEKLENTİLERİMİZ VAR
Heyetin Türkiye’ye ilginç bir zamanda geldiğine işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, “Türkiye’de bazı değişikliklerin yaşandığı ve bazı somut adımların atılmak üzere hareketlenmelerin olduğu zamana denk geldiniz. Dostlarımızdan ve müttefik olarak gördüğümüz ülkelerden bizim yaptığımız çalışmaların doğru algılanması ve doğru şekilde desteklenmesi konusunda da beklentimiz olduğunu açıkça dile getirmek istiyorum” dedi.

AVRUPA DA DA YERİ YOK 
Son zamanlarda Avrupa içinde yaşananlardan kaygı duyduğunu söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, tüm bu yaşananların ırkçılık ve bazı konulardaki hoşgörüsüzlüğün artış göstermesinden kaynaklandığını vurguladı. Avrupa’da doğup büyümüş birisi olarak bunların insanlar üzerinde nasıl bir etki yapabileceğini iyi bildiğini söyleyen Bakan Kılıç, “Dolayısıyla ırkçılığın ve İslamofobiyanın dünyanın hiçbir yerinde yeri yoktur. Avrupa’da da yeri yoktur diye düşünüyorum. Sizlerin de bu noktada bizlerle beraber olduğunuzu düşünüyorum ve şunu bir kez daha söylemek istiyorum; Terör sadece terör olarak adlandırılabilir. Önünde veya arkasında hiçbir isim veya sıfat olamaz” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

1 Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı