Bin 301 kadın konukevinde

Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, 2011 den bu yana kentteki Kadın Konukevi nde bin 301 kadın, 615 çocuğa hizmet verildiğini söyledi

Bin 301 kadın konukevinde

Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, kadın konuk evinde kalan kadınların umutsuzluk, suçluluk, utanç ve korku gibi duygularının yenilmesi, özgüvenlerinin gelişmesi, gerektiğinde yeni yaşam seçeneklerinde başarılı olabilmeleri için birçok destek verildiğini belirtti.

3 BİN 857 KİŞİ ŞİDDET MAĞDURU
Balcı, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair kanun kapsamında 06 Aralık 2012 tarihinde hizmete başlayan Samsun Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde şiddet mağdurlarına psikolojik, mesleki, hukuki ve sosyal alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti verildiğini, aynı zamanda farkındalık yaratmaya yönelik eğitim çalışmaları sürdürüldüğünü söyledi. Balcı, şiddet uygulayan, alkol madde kullanan ve çeşitli ruhsal hastalıkları olan şiddet uygulayanlarla da birebir görüşmeler gerçekleştirildiğini, tedavileri yönünde çalışmalar yapıldığını dile getirerek, 6 Aralık 2012’de hizmete giren Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine bugüne kadar toplam 3 bin 857 kişi şiddete maruz kalarak başvuruda bulunmuştur. 3 bin 857 kişiden 3 bin 732 si kadın, 125 i ise erkektir. Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından hizmet verilen şiddet uygulayan sayısı ise 211 dir dedi. 

TÜM BİLGİLER GİZLİ TUTULUYOR
Şiddet mağduru kadınlara ve beraberindeki çocuklara Kadın Konukevi hizmet modeli ile barınma hizmeti sunulduğunu kaydeden İl Müdürü Balcı, Kadın Konukevi ne doğrudan başvuru kabul edilmemektedir. Güvenlik nedeniyle adres ve konukevini yerini deşifre edebilecek tüm bilgiler gizli tutulmaktadır. Kadın Konukevi ne kabulünü isteyen kadınlar, 6284 Sayılı Kanun kapsamında hakkında barınma tedbiri kararı verilen kadınlar, mesleki görüşmeler sonucunda hayati tehlikesi olduğu tespiti yapılan kadınlar, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğünce başvuru işlemleri başlatılarak Kadın Konukevi ne kabul edilmektedirler. Konuk evinde 6 ay süreyle kalabilmekte, bu süre 1 yıla uzatılabilmektedir. 1 yıl sonunda kadın başka bir kadın konukevine de nakil olabilmektedir. Kadın Konukevi nde kaldıkları süre içinde meslek elemanlarınca görüşmeler yapılmakta, kadının yaşadığı olumsuz olayı atlatması yönünde destek olunmaktadır diye konuştu. 

60 KADIN İŞE YERLEŞTİRİLDİ
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, 2011’den bu yana Samsun daki Kadın Konukevi nde bin 301 kadın, 615 çocuğa hizmet verildiğini belirterek 60 kadının meslek sahibi edindirilerek işe yerleştirildiğini dile getirdi. Balcı, Kadın Konukevinde kalan kadınların umutsuzluk, suçluluk, utanç ve korku gibi duygularının yenilmesi, özgüvenlerinin gelişmesi, gerektiğinde yeni yaşam seçeneklerinde başarılı olabilmeleri için psikolojik destek verilmekte, gerek duyulması halinde Ruh Sağlığı Hastanesi ne yönlendirilen kadınların psikiyatrik yardım almaları sağlanmaktadır. Ailesi ya da eşine geri dönüşü olmayan kadınların varsa çocuklarına yönelik mesleki çalışmalar yapılarak çocukların 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilmesi veya alternatif hizmet modellerinden yararlandırılması sağlanmaktadır. Kuruluşa anneleri ile birlikte kabul edilen çocukların okul çağında olmaları durumunda öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır. Yaş grupları uygun olan çocuklar olanaklar ölçüsünde ücretsiz kreş imkanından yararlandırılmaktadır dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Van'da uyuşturucu operasyonu

1 Van'da uyuşturucu operasyonu

Rüzgar, evi uçurdu

2 Rüzgar, evi uçurdu

Kocaeli'de iki otomobil kavşakta kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

3 Kocaeli'de iki otomobil kavşakta kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

Düzce'de özel halk otobüsü motor kısmından yandı

4 Düzce'de özel halk otobüsü motor kısmından yandı

Şişli'de silahlı saldırı; 1 ölü

5 Şişli'de silahlı saldırı; 1 ölü

Malatya'da silahlı bıçaklı kavga: 1 yaralı, 3 gözaltı

6 Malatya'da silahlı bıçaklı kavga: 1 yaralı, 3 gözaltı

5 aylık hamile olan eski eşini vurdu

7 5 aylık hamile olan eski eşini vurdu

Başkent'te trafik kazası: 3 ölü 2 yaralı

8 Başkent'te trafik kazası: 3 ölü 2 yaralı