ÖMER İDRİS AKDİN İLE KALEME VE KÂĞIDA DAİR YOLCULUK

Bu hafta yazar Ömer İdris AKDİN ile merhaba diyoruz. İnsana hayata kısaca kaleme ve kâğıda dair sohbet ettik…

ÖMER İDRİS AKDİN İLE KALEME VE KÂĞIDA DAİR YOLCULUK

\n  

\n

\n Genel Yayın Yönetmenliğinde ulusal hale getirip Edirne’den Ardahan’a dağıtımını gerçekleştirdiği Yolcu Dergisini konuştuk.

\n

\n “Ömer İdris AKDİN: 1966 Vakfıkebir/Trabzon doğumlu. Öykü ve deneme yazarı. Yazılarında ve kitaplarındaki mahlası ile Ferhat KALENDER'dir. İlköğretim ve liseyi Samsun’da tamamladı. 1992 yılında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Üniversite döneminde ulusal çapta yayınlanan Gelecek Dergisi’nin yayın danışmanlığını yürüttü. "Taş Çocukları" adıyla üniversite gençlik dergisini çıkarttı. Halen Samsun’da yayınlanan ve ulusal yayın olan kültür dergisi Yolcu’nun Genel Yayın Yönetmenliğini ve Samsun'da kente özgü yayın yapan "Kent Kültürü" Dergisi'nin editörlüğünü yürütmektedir.

\n

\n Bir çok ulusal dergide alanıyla ilgili makale çalışmaları, şiir, öykü ve denemeleri yayınlandı. "Morgun Son Delikanlısı",  “ Kara Yazılar” ve “Yol ve Kavil” isimli şiir, öykü ve denemeler içeren kitapları  bulunmakta olup "Yalanım yok Ben Bir Öyküyüm" isimli öykü kitabı üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.  Aynı zamanda SİYAHAREKETİ(Samsun İnsani Yardım Hareketi)’nin başkanlığını yürütmektedir. Başlıca çalışmaları şunlardır:

\n

\n -Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü yayını olan “TARİHTE ERMENİLER VE PONTUS MESELESİ”kitabı Editörü.

\n

\n -Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü yayını olan “GELİŞİM SÜRECİNDE TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ”kitabı Editörü.

\n

\n - Samsun’da düzenlenen “ULUSAL ŞİİR GÜNLERİ” Editörü.

\n

\n -Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü resmi yayın organı olan “EĞİTİM PLATFORMU DERGİSİ” Genel Yayın Yönetmeni.

\n

\n -Samsun Kültür Müdürlüğü projesi olarak hazırlanan “SAMSUN TANITIM FİLMİ” nin Editörü.

\n

\n -Samsun Valiliği “OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ DESTEKLEME” filmleri Senaristi.

\n

\n -Dost Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin Avrupa Birliği ile ortak yürüttüğü “YAŞANABİLİR BİR SAMSUN” projesinin Yayın Editörü.

\n

\n -Samsun’da yayınlanan “KENT KÜLTÜRÜ DERGİSİ” Editörü.

\n

\n -Avrupa Birliği Projesi uygulaması olan “BEYAZ ÖNLÜK-YARDIMCI ECZANE PERSONELİ EĞİTİMİ PROJESİ” Editörü.

\n

\n -İHH (İnsani Yardım Vakfı) Koordinatörü ve Yolcu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak RWANDA, ETİYOPYA, GANA, FİLDİŞİ SAHİLİ VE SUDAN’da çalışmalarda ve araştırmalarda bulundu.”

\n

\n UĞUR DEDE: Yolcu Dergisi ile başlamak istiyorum izniniz olursa, serüveninden bahseder misiniz? Ne zaman çıkmaya başladı, en başta dergi çıkarma fikri nasıl oluştu?

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n On bir yıllık bir süre. Yaşamımızı anlamlı kıldığımız onbir yıl. Bir iddia sahibi olarak yola koyulup, ilkelerimizi ödün vermeden bu güne taşımak. Yolcu, bir gereklilik olduğu için yola koyuldu. Evet epey yol aldığımız söylenebilir. Bu yol alış yolumuzun uzun ve çetin olduğunu gösteriyor. Yolcu çok zor şartlarda hayat buldu. Dergiyi diri halde tutan da budur. Gittiğimiz yerin şifreleri geldiğimiz yerde gizlidir. Dünya üzerinde herhangi bir coğrafyada yaşamıyoruz. Her dem devingen ve sıcak oluşların ülkesiyiz. Bu da elbette genlerinde dünyaya nizam verme üslubu olan bir geleneğin varisleri oluşumuzdan kaynaklanıyor. Geçmişimiz mazlumların sığınağı olan bir kültüre işaret ediyor. Gidişimizin işaretlerini biz koymuyoruz. İnsanlık tarihinde işaretler bellidir. Özgürlüğün ve adaletin işareti nedir? Zorbalığın, baskının ve müptezelliğin işareti nedir? Bunu bize tek sığınağımız Kitab-ı Kadim  net bir biçimde gösteriyor. Sevgili Muhammed’imizin dediği yol aydınlığımızdır;“ Dünya gölgelenmektir.”  

\n

\n  

\n

\n UĞUR DEDE: Yolcu Dergisinin var olma sebebi nedir, Yolcu neyin peşinde?

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n Biz söz dergisiyiz. En güzel söz söylenmiştir. Bizim söyleyeceğimiz en güzel söze ne kadar yakın olabileceğimizle ilgili. Bunalımlarımızı felsefe ya da edebi gevezelikler biçimde kusmak değil muradımız. Bu söze kulak verenler biliyorlar ki Yolcu Dergisi peşinde, ardında bir insan topluluğu istemiyor. Gelin yürünecek bir yol varsa birlikte omuz omuza yürüyelim diyor. Kullandığımız üslup derdimizi ele veriyor aslında. Biz rahatsızız ve rahatsız olmaya ve etmeye çağırıyoruz muhataplarımızı. Elbette ki bunun çok münbit karşılığını gördük. Okurumuzun yansıttığı güzelliğe daha güzel nasıl karşılık verebiliriz. Onların ufuklarını daha nasıl derinleştirebiliriz. Kaygımız ve çabamız bu: Fark eden olmak!  

\n

\n UĞUR DEDE: Zaman değişiyor, güçler dengeler inanışlar değişiyor, hatta Yolcu kadrosunda bile değişmeler oluyor ama Yolcu ´istikamet´inden şaşmıyor. Nasıl oluyor?

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n Aslında değişen fazla bir şey yok. İnsanlık tarihi şöyle ya da böyle aynı  süreçleri tekrar tekrar yaşıyor. Gâvur gâvurluğundan, zulmünden, fesadından geri durmuyor ve bunu daha sağmal ve çağa uygun bir biçimde yürütmeye çalışıyor, Müslüman ise kitabın kavlince kendini tahkim ediyor ve oluşturuyor. Zamanın künhüne varmak demek çağdaş yaşam parametrelerine göre eğilip bükülmek demek değildir. Zamanın sahibi Allah’tır ve Allah insanlardan sentetik, matematiksel ve kurgusal olanı değil, sahici ve anlamlı olanı tercih etmelerini istiyor. Bizim sabit kadromuz zaten hiç olmadı. İnsanlar gelirler giderler. Yolcu bir bakıma boy ölçüsü de verir. Boylarının ölçüsünü alanlar çok oldu bu mektepte. Yolcu biraz karma bir dergi.

\n

\n  

\n

\n UĞUR DEDE: Özellikle ülkenin her noktasına dağıtımı yapılan dergilerin merkezi İstanbul’dur. Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Gerekli karşılığı bulduğunuza inanıyor musunuz? 

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n Samsun’da hazırlanmasına rağmen ülkenin her yerinden katkı sunan bir çok insan var dergiye. Onlarla birlikte yani Türkiye ile birlikte yürüyoruz. Yolcu, yayınlanmaya başladığından bu yana iki kuşak değiştirdi Türkiye. Şu an ikinci kuşak sahip çıkıyor dergiye. Birinci kuşak öğrenci idi. Şimdi iş güç sahibi oldular. Evlendiler vs. ilk çıkışımızda zor zamanların insanlarıyla yürüdük. Daha bir samimi, içten ve özverili okurlarımız vardı. İkinci kuşak ise daha bir rahat illüzyona daha yatkın. Ama yetkin, kaliteli ve içerikli bir yayın istiyorlar. Biz de eskisine göre daha verimli olmaya çalışıyoruz. Okurumuzu kendimizden ayırt etmediğimiz için hala kabul görüyoruz. Birçok yayın organının popülizme teslim olduğu ya da devre dışı kaldı bir zamanda biz hala yürümeye devam ediyoruz. Özellikle yayıncılığın İstanbul ayağında her türlü olanağa rağmen birkaç sayı çıkıp kapanan dergiler var. Şuna inanıyorum ki Yolcu Dergisi onbir yıllık süre zarfında herkese çok şey öğretti.

\n

\n UĞUR DEDE:Samsun’da kültür-sanat, kent kimliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n Samsun idari yapı itibariyle büyük şehir kapsamında fakat hepsi bu… Bu kent düşünce adamlarına, kültür-sanat adamlarına ancak resmi prosedürün elverdiği oranda sahip çıkar gibi yapıyor.

\n

\n  Mesela biim dergiyi ele alalım: Bu kentte 11 yıldır ve 69 sayıdır bir dergi çıkıyor. Bu dergi bütün ülkenin her şehrinde satılıyor. Önemli oranda okura sahip. Her şehirde büyük ilgi görüyor. Bir çok şehrin belediyesi, valiliği dergimizi etkinliklerine çağırıyor, sahip çıkmaya çalışıyor. Bilin bakalım hangi şehir Yolcu Dergisi’nden habersiz. O şehir Samsun’dur!

\n

\n Yani Samsun, Türkiye’nin kültür-sanat ve düşünce çevrelerinde bu dergiyle birlikte anılmaktadır. Bizlere değil ülke içinden ülke dışından bile davet gelir, çağırırlar tanışırlar hatta danışırlar lakin Samsun’da bütün ülkeye yayın yapan kentin tek dergisi kimin umurunda? Böyle olunca biz de şunu diyoruz, bu derginin Samsun’a ihtiyacı yok, Samsun’un bu dergiye ihtiyacı var. Dahası Yolcu ekibi olarak bu şehirde Kent Kültürü adında bir dergi çıkardık. Tam 12 sayı. Ne oldu, kapandı gitti. Ama biliyoruz ki ucube işlere sanat adı altında milyarlarca para akıtılıyor. Söyleyecek çok şey var ama neyse. Bahtsız bir şehirde yaşıyoruz vesselam.

\n

\n UĞUR DEDE: SİYAHAREKETİ (Samsun İnsani Yardım Hareketi) adı altında yeni bir oluşum içerisindesiniz. Bu oluşumun içeriği nedir? Neler yapıyorsunuz ya da yapmayı planlıyorsunuz?

\n

\n ÖMER İDİRS AKDİN:

\n

\n Siyahareketi genel amacı itibariyle insan hakları, insani yardım ve arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere kuruldu. Samsun merkezli olmakla birlikte uluslararası bir kuruluş olan İHH (İnsani yardım Vakfı) ile birlikte hareket ediyor. Hareketimiz bir sene önce Somali’de yaşanan kıtlık dolasıyla yaptığımız yardım çalışmaları sonucu ortaya çıktı. Samsun’dan Somali’ye iki tır dolusu gıda malzemesi gönderdik. İkinci çalışmamız ise Vezirköprü’nün bir köyünde meydana gelen yangın felaketinde oldu. Bölgeye ilk ulaşan ve gece yardım dağıtan kuruluş biz olduk. Şimdi ise derneğimizi kurduk ve daha sistemli çalışmaya başladık. En önemli çalışmamız ise Canik sel bölgesinde ramazan ayı öncesinden başlayan ve halen devam eden yardım çalışmalarımız oldu. Bölgedeki tüm mağdur aileleri tespit edip önce gıda yardımı ramazan bayramına bir hafta kala ise giysi yardımında bulunduk. Ramazan ayı boyunca da İHH ile birlikte Canik Kültür Merkezi’nin yanında her gün bin kişiye ve toplamda otuzbin kişiye iftar ikramında bulunduk. Şu anda ise yaklaşan Kurban bayramı dolayısıyla Afrika’nın mağdur olan bir bölgesinde kurban kesmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesile ile kurbanlarını gerçekten mağduriyet  yaşayan Afrika’lı Müslümanlar için kesmek isteyenler bizlere başvurabilirler, diyoruz. İzniniz olursa bu vesileyle hatırlatmak isterim; İrtibat için telefonumuz: 0 362 420 1 000

\n

\n UĞUR DEDE: Çok teşekkür diyorum .

\n

\n ÖMER İDRİS AKDİN:

\n

\n  Biz teşekkür ederiz.  Hiç olmasa bizler unutmayan görebilen basın kuruluşlarımız var. Bütün çalışanlarına selamlarımızı saygılarımız gönderiyorum. Çok sağ olun.

\nEN ÇOK OKUNANLAR

Sakaryaspor -Samsunspor maçı hangi kanalda, saat kaçta?

1 Sakaryaspor -Samsunspor maçı hangi kanalda, saat kaçta?

Deplasman yolunda kaza

2 Deplasman yolunda kaza

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a iki müjde birden

3 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a iki müjde birden

Protokol yalnız bırakmayacak... Destek için gittiler

4 Protokol yalnız bırakmayacak... Destek için gittiler

Başkan Zihni Şahin'den 'Siyasi pazarlık' tepkisi

5 Başkan Zihni Şahin'den 'Siyasi pazarlık' tepkisi

Samsun'da otomobilde silahlı saldırı

6 Samsun'da otomobilde silahlı saldırı

Erhan Usta: 'Büyüme yok, küçülüyoruz'

7 Erhan Usta: 'Büyüme yok, küçülüyoruz'

Saathane, bu projeyle cazibe merkezi olur

8 Saathane, bu projeyle cazibe merkezi olur

Samsun'da bir kişi gölde kayboldu! Arama çalışmaları devam ediyor

9 Samsun'da bir kişi gölde kayboldu! Arama çalışmaları devam ediyor

Samsunspor'dan Sakarya çıkarması

10 Samsunspor'dan Sakarya çıkarması