Fındıkta manipülasyon yok

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, "Fındık seköründe manipülasyon yok. Bu iddilar üzüntü verici" açıklamasında bulundu

Fındıkta manipülasyon yok

\n  

\n
\n İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in talimatı ile fındık üretimi yapılan bölgelerde Piyasa Denetleme Kurulu elemanları araştırma yaparak fiyatların düşük seyretmesinin nedenlerini araştırıyor. Sektörde faaliyet gösteren sanayicilerin yazışma evraklarına kadar incelendiği ve yaklaşık 1 ay önce başlatılan araştırmayla ilgili değerlendirmede bulunan Ünye Ticaret Borsası Başkanı Osman Atik, fındık fiyatlarının düşmesinin manipülasyonla ilgisi olmadığını savundu.
\n
\n  
\n
\n 'FİYAT GEÇEN SENE DÜŞTÜ'
\n
\n İlk olarak fındık fiyatları üzerinde duran Atik, fiyatların geçen seneden itibaren düştüğünü söyleyerek, “İçişleri Bakanımızın başlatmış olduğu bu hareket, yaklaşık 1 ay önceydi. Bu heyet organize şubeden gerek mali polisten gerekse de İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından oluşan bir heyetti ve borsamıza gelip geçen seneki 7 TL’lik fiyatın bu sene 4 TL’ye düştüğü yolundaki iddialarla ilgili araştırma yaptılar. Biz orada bildiklerimizin hepsini gelen müfettiş arkadaşlarımıza anlattık. Fındık bugün 4 liraya düşmedi ki, bu fındık geçen senenin mayıs ayından sonra düşmeye başladı" dedi.
\n
\n  
\n
\n ÜRETİCİ MALINA SAHİP ÇIKMALI
\n
\n Fındığa üreticilerin sahip çıkacağını vurgulayan Atik, “Bu fındığın 7 lira olması ne kadar yanlış ise 4 lira da o kadar yanlış. Fındık 4 lirada kalmamalı. Neticede biz serbest piyasa ekonomisiyle hareket eden bir ülkeyiz. Fındığın gerçek sahibi fındık üreticinin kendisidir. Fındık üreticisi kendi malına kendisi sahip çıkmalı. İhtiyacı olan ürünü pazara getirip, geri kalan ürünü elinde tutmalı. İşin asıl unsuru budur. Bunun yanında lisanslı depoculuk oluşturuluyor. Geriye kalan bir ürün varsa, piyasaya da arz fazlası istenmiyorsa lisanslı depoculuğun deposuna götürecek, teslim edip belgeyi alacak" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ALİVRE HER ZAMAN VARDI
\n
\n Yaklaşık 26 yıldır fındığın içerisinde olduğunu hatırlatan Osman Atik, "Fındık camiası oluştuğundan beri fındıkta her zaman alivre satışlar vardır. Bizim Vadeli İşler Borsası diye bir borsamız var. Bu da ileriye dönük evrak alıp satmak demek. Bunun manipülasyon ile bir alakası yok. Bu işlemi yapan şirketin kar ile zararı tamamen kendisine aittir. Burada hiç kimseyi incitecek veya organize bir ekip oluşturup fındık fiyatlarının bir yerde sabit kalmasını sağlayacak olan bir unsur oluşamaz. Bakanımız kimlerle görüşüp, nasıl bilgiler alarak böyle bir kanıya vardı bilemiyorum. Ben, Ünye Ticaret Borsası Başkanı olarak ve 25 yıldır fındık sektörünün içinde faaliyet gösteren bir firma sahibi olarak, bu güne kadar fındık sektöründe bir manipülasyona tanık olmadım. Sonuç itibariyle rekabet kolu incelemeler yapıyor. Bu incelemeler neticesinde böyle bir tanıya şahit olup olmadıkları onların yaptığı araştırmalar sonunda ortaya çıkacak" dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

1 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

2 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

3 İmparator'un isyanı

Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

4 Samsun'u fırtına vurdu! Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Erkam Reşmen geri dönüyor

5 Erkam Reşmen geri dönüyor

Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

6 Sakaryaspor-Samsunspor maçının bilet fiyatları açıklandı

Samsun yolunda korkunç kaza!

7 Samsun yolunda korkunç kaza!

Samsun'da 37 dakikada 10 bin dolar çaldı!

8 Samsun'da 37 dakikada 10 bin dolar çaldı!

Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

9 Samsun'da fırtına dehşeti: 3 yaralı

Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

10 Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor