Başbakan Davutoğlu: Türbeye kadar alırdık

Başbakan Ahmet Davutoğlu Süleyman Şah Türbesi ile ilgili olarak B planını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu: Türbeye kadar alırdık

New York’a geçerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu ‘Eğer tek bir saldırı olsaydı. O Bölgeyi sınırdan Süleyman Şah karakoluna kadar askeri kontrol alanı yapacaktık. Bu bizim B planımızdı’ dedi.
Türkiye Gazetesi’nden İsmail Kapan Davutoğlu’nun uçakta cevapladığı soruları yazdı.
New York ta BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon la da görüşeceksiniz. Suriye deki durum da gündem maddelerinden. Rejimle Özgür Suriye Ordusu arasındaki mücadelede son durum nedir?
Suriye konusunda yaptığımız uyarıları uluslararası toplum yanıtsız bıraktı ve bugün gelinen noktada olup bitenler ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Uluslararası toplum, bizim dediğimize 3 yıl sonra geldi. Bu sürede de IŞİD bölgede yerleşti. O zaman ılımlı muhalifleri eğit-donat ile destekleseydik IŞİD bu noktaya gelemezdi. Biz 3. seçenek mümkün diyoruz. Suriye halkını rejim barbarlığı ile IŞİD barbarlığı arasında bir seçim yapmaya zorlamayın, ılımlı muhaliflerle Suriye yeniden inşa edilmeli diyoruz.

“Süleyman Şah neredeyse bizim toprağımız orasıdır. Suriye de sular durulunca Süleyman Şah Türbesi ni Caber Kalesi nin yakınına tekrar taşıyacağız.”
Süleyman Sah operasyonundan sonra Türkiye nin bölgedeki hareket kabiliyeti arttı mı?
Ordumuza bir ay önce Süleyman Şah operasyonu ile ilgili yazılı talimatı verdik. Plan aynen çalıştı. Şu mesajı verdik; Türkiye isterse anında Suriye de 40 km içeriye girer. Eğer tek bir saldırı olsaydı. O Bölgeyi sınırdan Süleyman Şah karakoluna kadar askeri kontrol alanı yapacaktık. Bu bizim B planımızdı. Eğer Suriye rejimi bizi tehdit etse ve bir tek kurşun sıksaydı rejim de hedefimiz olurdu.
Simdi Eşme bizim toprağımız. Süleyman Şah neredeyse bizim toprağımız orasıdır. Suriye de sular durunca Süleyman Şah Türbesi ni Caber Kalesi nin yakınına tekrar taşıyacağız.
İmralı ile Kandil arasında bir kopukluk var. Çözüm süreciyle ilgili Nevruz da daha ileri bir adım bekliyor musunuz?
Demokratik siyasetin önemine inanıyoruz. Silahlı yöntem pek çok acıya sebebiyet verdi. Çatışma ortamı ekonomik sektör oluşturuyor. Bunun değişmesi ihtimali pek çok çevreyi rahatsız ediyor. Sadece içeride değil yabancı istihbarat ve bazı dış odaklar da rahatsız oluyor. 
Elinde silah olanlar “ barış olursa ben ne yapacağım” diyor.
Biz siyasiler güçlü olsun isteriz. Ama siyasiler de “siyasi” olmalı. Demirtaş “neden 7 ay önce bu çağrı yapılmadı” diyor. Çünkü bir tweet attın, halkı sokağa döktün. 6-7 Ekimde yapılan provokasyon, bu işin 7 ay önce yapılmasını engelledi. Ama halk artık bu olaylarda devlete döndü. Çünkü artık eski devlet yok. Diyarbakırlı anne dağdan inen çocuğunu evlendiriyor, düğününe beni de davet etti. Katılmayı çok isterdim…

IŞİD E KARŞI MUSUL STRATEJİSİ
Destek veririz ama çatışmayız
Musul u IŞİD den almak için operasyon hazırlığı var Türkiye nin bu konudaki politikası nedir?
Merkezi hükumetle çok sıkı görüşüyoruz. Onları çeşitli yardımlarla destekliyoruz. Irak ın istikrarı için merkezi hükumete büyük önem veriyoruz. İkincisi Kuzey Irak Kürt Bölgesinin istikrarını önemsiyoruz. TSK Peşmerge yi eğitiyor. Üçüncü olarak Türkmenlerin güvenliğini temin edecek şekilde onlara destek veriyoruz. Ve son olarak Musul da Sünni-Şii çatışmasına engellemeye yönelik bir politika yürütüyoruz .
Türkiye sıcak çatışmaya girer mi?
Musul a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız. Türkiye ye doğrudan saldırı olursa anında cevap veririz buna potansiyelimiz de kudretimiz de var. Halktan destek alan yapılara desteğiniz olur. Seçilmiş vali Nuceyfi bizim için hala Musul un valisidir.
Suriye de de ılımlı muhalefeti güçlendireceğiz. Halep ne IŞİD in ne de rejimin eline düşsün. Her iki durumda da Türkiye ye yeni bir mülteci akını olacaktır. Sınıra yakın yerlerde istikrar unsurlarının varlığını önemsiyoruz. Örneğin Erbil düşseydi bizim için ulusal güvenlik sorunu çıkardı. Sınıra yakın bölgede terörist tehditlerin olmaması lazım.
Musul da böyle bir tehlike var. Burada Sünni ordu birlikleri olmalı. Türkiye nin Suriye ye ilişkin kaygıları koalisyondan farklı. Bizim için IŞİD çıkınca ne olacak sorusu önemli. IŞİD in boşalttığı yere Suriye de rejim, Irak ta da Şii milisler girmemeli. Koalisyon iste bunları bir öncelik olarak görmüyor. Biz ise bir adım ötesini görecek şekilde koalisyona destek vermek durumundayız. Koalisyon “IŞİD i temizleyelim sonrasına bakarız” diyor. Bu yanlış bir strateji. Ateş bizim sınırımızda ve en çok bizi yakıyor. Bazı istihbarat örgütleri de bu çatışma ve kaos ortamının devamını istiyor. Onları da takip ediyoruz. Bir tarafta Rusya dan silah destekli rejim var diğer tarafta ise yani IŞİD in elinde ABD ve Irak tan ele geçirilmiş silahlar var. Ilımlı muhalefetin elinde ise sadece hafif silahlar var.
KAZANCIMIZ İSTİKRAR
Çözüm sadece bize değil her partiye kazandırır
Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecini “seçim yatırımı” olarak değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu na da şöyle cevap verdi: “Çözüm sürecinden her parti kazanır. Seçim yatırımı düşünsek başka alanlarda yapardık. Siyasi istikrar ve seçimler çok önemli. Kazancımız ne bizim burada? İstikrar! Seçime barış içinde gitmekten başka bir kazanç olmaz. 
Kılıçdaroğlu sandığa değil, sokağa çağırıyor. Basiretsiz devlet adamının tipik yaklaşımı bu. \\%35 oy hedefliyorum demiş. Türk siyasi hayatında böyle zillet görmedim. Paralel yapı “AK Parti 35 e düşecek” diyordu. Paralelcilerin bizi en fazla düşürdüğü yer CHP nin nihai hedefi olmuş. 11 ilde aday adayları yok. Üç büyük ilde (Erzurum, Van, Mardin) ise sadece birer kişi başvurmuş. Çünkü vatandaşların CHP den umudu yok. Bakın sadece iki parti gitti Esad a; CHP ve Vatan Partisi. Belki de Perinçek CHP liderliğine oynuyor. O zaman tam taşlar yerine oturur. Baasçılar CHP ye el koymuş olur.”
 



EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

5 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

İznik'te şüpheli ölüm

6 İznik'te şüpheli ölüm

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

7 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

8 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

9 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi