Arap yatırımcıların gözdesi Ayvacık

Samsun un saklı cennet sloganıyla turizme açılan 22 bin nüfuslu Ayvacık İlçesi, doğal güzellikleriyle yabancı turizm yatırımcılarının gözdesi oldu.

Arap yatırımcıların gözdesi Ayvacık

Samsun un saklı cennet sloganıyla turizme açılan 22 bin nüfuslu Ayvacık İlçesi, doğal güzellikleriyle yabancı turizm yatırımcılarının gözdesi oldu. Geçen yıl bir Arap yatırımcının tatil köyü yapmak için 30 dönüm arazi satın almasının ardından başka yabancı yatırımcıların da bölgede uygun arsa arayışı içinde oldukları belirtildi. 

Arap yatırımcılar, Samsun’un doğal güzellikleriyle ünlü Ayvacık İlçesi’ni keşfetti. Geçen yıl bir Arap yatırımcının tatil köyü yapmak için Örencik mevkisinde 30 dönüm arazi satın almasının ardından, Katar dan bir başka girişimci de tatil tesisi yapmak için 10 dönüm arsa satın aldı. Ayrıca Dubaili bir işadamı da yine bölgede turizm yatırımı yapmak için arayış içerisine girdi. 

KAR TOPU ETKİSİ YARATACAK

Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca, ilçenin çok önemli doğal güzelliklere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

İki baraj gölüne sahip. Bölgemizde otellerimiz de mevcut. Trabzon Uzungöl e Arap turist getiren acenteler bizim ilçemizle de ilgilenmeye başladı. Hem Büyükşehir Belediyesi hem Valilik, değişik organizasyonlarla buraya Arap turizm acentelerini, yatırımcılarını getirip gezdiriyor. Dolayısıyla bu da Arap turistlerin burayı tanımalarını sağlıyor. Buna Türk Hava Yolları da ciddi destek veriyor. İnsanlar da bir farkındalık oluşturuluyor. Bizim hedefimiz doğru tanıtım planlamasını yapmak. Bir Arap yatırımcı burada bir yer satın aldı ve tatil köyü kurma gibi bir projesi var. Biz onun bir kartopu etkisi yaratacağını, yatırımları yatırımların takip edeceğini umuyoruz. Farklı farklı yatırımcılar gelip bizimle de görüşüyorlar. Arayış içinde olan 3- 4 yatırımcı var. Bir de butik otel kurma isteği var.

HEM YATIRIMCILARIN HEM DE TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Kaymakam Kuruca Ayvacık a günübirlik turlar düzenlenmesi için de çalışmaların olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Burada önünde sporlarının yapılabileceği, bir alan oluşturmak istiyoruz. Biz bu yaz ciddi bir turist döngüsü olmasını bekliyoruz. Ayvacık sahip olduğu doğal güzellik ile Arap dünyasından hem yatırımcıların hem turistlerin ilgisini çekiyor. Önümüzdeki 5 yılda Ayvacık’ın çehresinin çok değişeceğini, sahip olduğu doğal güzelliklerin hakkı olan yere geleceğini düşünüyorum.  

YABANCI YATARIMCILARIN İLGİSİ VAR

Ayvacık Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Belur da Ayvacık ın saklı cennet ismiyle 2010 yılından bu yana turizm, koruma ve gelişim bölgesi olduğunu dile getirerek şu bilgileri verdi:

Ayvacık eko turizmin her türlü potansiyeline sahip. Türkiye eko turizmi yeni tanıyor. Ama Karadeniz’de turizm hızlı farkındalığı oluşmuş durumda. Bu anlamda yabancı yatırımcıların yoğun ilgisi var. Arazi alıp tatil köyü veya otel yapmakla ilgili. Bu yatırımların ilgilerini planlı ve ölçekli yapmaya çalışıyoruz. Çevreyi ve ekolojik yapıyı bozmadan kontrollü bir gelişim sağlayacak alt yapı gelişim planlamalarını yapıyoruz. Bir yere birden yabancı yatırımcının ilgisi çok olabilir ama, iyi bir araştırma yapmadan ön süzgeçten geçirmeden bu taleplere hepsine karşılık verirsek burada hedeflediğimiz 2017, 2019 ve 2023 hedeflerine kontrollü ve istikrarlı gidemeyeceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle talepleri iyi değerlendirip, doğru ve yerinde olan yatırımların önünü açıp ilçemizi Türkiye’de ve dünyada tanıtmayı arzuluyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kaza kurbanı gencin, organları 6 kişiye umut oldu

1 Samsun'da kaza kurbanı gencin, organları 6 kişiye umut oldu

(Özel) Kaybolan çocuk dolapta bulundu

2 (Özel) Kaybolan çocuk dolapta bulundu

Azeri iş adamı İtimat İsmailov'un katil zanlıları yakalandı

3 Azeri iş adamı İtimat İsmailov'un katil zanlıları yakalandı

Otomobil 50 metrelik ormanlık alana uçtu: 2 yaralı

4 Otomobil 50 metrelik ormanlık alana uçtu: 2 yaralı

Aydın'da trafik kazası: 1 ölü

5 Aydın'da trafik kazası: 1 ölü

Azeri iş adamı İsmailov'u öldüren zanlılar adliyeye sevk edildi

6 Azeri iş adamı İsmailov'u öldüren zanlılar adliyeye sevk edildi

İnegöl'de dehşet veren olay... Bıçakla hastaneye götürüldü

7 İnegöl'de dehşet veren olay... Bıçakla hastaneye götürüldü

Direksiyon başında uyuyan sürücü refüje daldı

8 Direksiyon başında uyuyan sürücü refüje daldı

Azeri iş adamının cenazesi Adli Tıp Morguna kaldırıldı

9 Azeri iş adamının cenazesi Adli Tıp Morguna kaldırıldı

Tır, kamyona arkadan çarptı; 1'i ağır 2 yaralı

10 Tır, kamyona arkadan çarptı; 1'i ağır 2 yaralı