Parkomata iptal kararı

Eski Samsun Belediye Başkanı Avukat Vehbi Gül, cadde ve sokaklara kurulan parkomatlar aracılığıyla ücretli otopark uygulamasıyla ilgili 1. İdare Mahkemesi ne açtığı davayı kazandı. Gül, Yönetmelik iptal edildi, parkomatlar sökülecek dedi

Parkomata iptal kararı

Eski Samsun Belediye Başkanı Avukat Vehbi Gül, cadde ve sokaklara kurulan parkomatlar aracılığıyla otopark vergisi alındığı, kendisinden de aynı yolla 10 TL alındığı gerekçesiyle 1. İdare Mahkemesi ne dava açtı. Vehbi Gül ü haklı bulan mahkeme, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı nın çıkardığı yönetmeliğin iptaline ve alınan 10 TL nin iadesine karar verdi.

YOLLAR MİLLETİNDİR
Avukat Vehbi Gül, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi nin 2012 yılında çıkardığı yönetmelikle cadde ve sokaklara kurulan parkomatlar aracılığıyla otopark ücreti aldığı, kendisinden de 10 TL tutarında otopark vergisinin tahsil edildiğini belirterek, Samsun 1. İdare Mahkemesi ne dava açtı.  Gül, dava dilekçesinde Tapu mevzuatına göre yollar, yeşil alanlar, meydanlar ve meralar imar uygulamaları ile DOP alınarak bedelsiz şekilde kamuya terk edilmiş ve bütün milletin mallarıdır ve kamu idareleri bu alanları ancak tanzim etmekle ve halkın en iyi şekilde istifadesine sunmakla mükelleftir. Belediyeler, Anayasa ve yasada verilmemiş bir yetkiyi kullanarak yönetmelik çıkararak yollar ticari gelir kaynağına dönüştürülmüştür. Bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi nin çıkardığı yönetmeliğin iptalini ve tahsil edilen 10 TL lik otopark ücretinin iptalini istiyorum talebinde bulundu.

HUKUKA UYGUN DEĞİL
Vehbi Gül ün 2013 yılında açtığı davayı karara bağlayan Samsun 1. İdare Mahkemesi, hem yönetmeliği iptal etti, hem de 10 TL nin iadesine karar verdi. Mahkeminin gerekçeli kararında, Karayolları Trafik Kanunu nun kamunun kullanımına açık olan yolların otopark uygulamasına tabi tutulabileceği yönünde düzenlemeler getirmediği; ücretli otopark olarak kullanılan alanların imar planlarında yol olarak belirlendiği ve uygulamayla kullanım fonksiyonunun değiştirilemeyeceği; çıkarılan yönetmelikte hukuka ve mevzuat hükümlerine uyarlılık bulunmadığı  sonucuna varıldığı ifade edildi.

PARKOMATLAR SÖKÜLECEK
Eski Samsun Belediye Başkanı Avukat Vehbi Gül de verilen kararla parkomat uygulamasının kanunen noktalandığını belirterek, Yollar kamunun malıdır, belediyenin malı değildir. Belediyenin mülkiyetinde değildir. Belediye, kanuna aykırı şekilde otopark ücreti alınarak bir uygulamaya girmiştir. Bu uygulamalardan birinede ben muhatap kaldım. Mühim olan alınan otopark ücreti değil, mühim olan kamu düzeninde, topluma hizmet eden idare ve kişilerin anayasaya, adalete ve ahiret duygusuna uygun hareket etmemeleridir. Mahkemenin verdiği karar son derece adildir. Kanuna aykırı bir şekilde çıkarılan yönetmelik iptal edilmiştir. Böylece bugünden itibaren Samsun da, Büyükşehir Belediyesi otopark ücreti tahsil edemez ve kamuya ait olan sokaklarda, koyduğu cihazları söküp atmak zorundadır. Bu uygulamaya devam edilmesi durumunda, haklarında hem Adalet Bakanlığı na, hem İçişleri bakanlığı na, hem de savcılığa şikayette bulunacağım dedi.

Nevin AYDOĞANEN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

1 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun'a müjde üstüne müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geri döndü!

AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

3 AK Parti Samsun il yönetimi belli oldu!

Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

4 Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'dan Samsun'a 2'inci üniversite müjdesi

Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

5 Samsun'da amatör balıkçı dev yayın balığı tuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

6 Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Samsun'da hava engeli

Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

7 Yeni Şehir Köprüsü için dev adım

İmdada Avcı yetişti

8 İmdada Avcı yetişti

Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

9 Samsun'daki eş zamanlı operasyonda gözaltı sayısı 27'ye çıktı

Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'

10 Samaras: 'Önümüze bakmalıyız'