Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Köylünün asit yağmuru isyanı

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Çalışkanlar Köyü nde yaşayan vatandaşlar, köyü kızıl bir toz örtüyle kaplayan asit fabrikasına isyan etti.

Köylünün asit yağmuru isyanı

İlçeye bağlı en yakın köy konumunda olan ve Balıkesir’in büyükşehir olmasıyla birlikte kırsal mahalleye dönüştürülen, yaklaşık 600 nüfuslu Çalışkanlar Köyü, kızıl bir toz kütlesiyle güne uyandı. Köyün çok yakınında bulunan bir sülfürik asit fabrikasından yayılan asit tozlarının köylerini zehirlediğini söyleyen köylüler, köy meydanında tepkilerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin konuyla ilgilenmelerini isteyen köylüler, sorunun çözülmemesi halinde eylemlerini daha büyüt çapta yapacaklarını söyledi.
ÇOCUKLARINI DIŞARI ÇIKARTMIYORLAR
1940’lı yılların teknolojisiyle Ruslar tarafından yapılan ve bir dönem tepkiler nedeniyle kapalı kaldıktan sonra yeniden modernize edilip faaliyetlerini sürdürmeye devam eden asit fabrikası nedeniyle evlerinden dışarı çıkamaz hale geldiklerini söyleyen köylüler, duruma Çevre Bakanlığı’nın el atmasını istiyor. Kızıl renkte olan toz kütlesinin en belirgin görüldüğü yer olan cami bahçesi, görenleri ürkütüyor. Tozun insan ve hayvan sağlığını tehdit ettiğini ve tarım arazilerinin de tahrip olduğunu iddia eden köylüler, çocuklarını evlerinden dışarı çıkartmıyor ve sürekli tozlu alanları yıkayarak önlem alıyor.
TARIM ARAZİLERİNDEN VERİM ALAMIYORLAR
Son birkaç yıldır ciddi bir toz yağmuru yaşamadıklarını, fakat sabah uyandıklarında kızıl toz kabusunun geri döndüğünü gördüklerini söyleyen köy muhtarı Osman Kuşçu, “Mahallemizde olan asit fabrikası bizi etkiledi. Bütün gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Hafta başında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Mahallemize gelen bu şlam tozu yüzünden ne çamaşır asabiliyoruz, ne çocuklarımızı dışarı çıkartabiliyoruz, ne de meyve ve sebzelerimizden, zeytinliklerimizden bir verim alamıyoruz. Bunun için, devlet yetkililerimizden gerekli olan tüm yardımları ve desteklerini bekliyoruz. Bir an evvel bu soruna bir çare bekliyoruz. Mahallemizin halini gördünüz. Camimize şu an girilmeyecek durumda. Yollarımız, evlerimiz toz içinde. Evlerimizin kapılarını, camlarını açamıyoruz. Eğer bir çözüm olmazsa, önümüzdeki haftalarda eylemlerimizi artıracağız” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

1 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Her şey sil baştan

2 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsun Haber  Samsunda FETÖden yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

3 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

Samsun Haber Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

4 Samsun Haber: Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

Orduda Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

5 Ordu'da Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

6 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsun Haber Samsunda AVMde öldürülen genç toprağa verildi

7 Samsun Haber: Samsun'da AVM'de öldürülen genç toprağa verildi

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

8 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

Samsunspor Centilmen Samsunspor

9 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

10 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan