Nefes Aldıracak Rehabilitasyon Yöntem

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hisseden hastaların pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalarını istedi.

Nefes Aldıracak Rehabilitasyon Yöntem

9-15 Mart 2015 tarihleri arasında ?Pulmoner Rehabilitasyon Haftası?nın olduğunu belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu, ?Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen ?pulmoner rehabilitasyon? kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür? dedi.

PULMONER REHABİLİTASYON HANGİ HASTALARDA YAPILIR?

Pulmoner rehabilitasyon tedavisinin hangi hastalarda yapılacağını anlatan Kasapoğlu, ?Tedavinin amaçları hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, egzersiz toleransının artırılması, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması ve sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılarak, sağ kalımda artış sağlamasıdır. Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm hastalara pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir? diye konuştu.

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşenin egzersiz eğitimi olduğunun altını çizen Kasapoğlu, ?Hasta ve ailesine eğitim verilmesi, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri ve gerektiğinde beslenme desteği pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik kemik erimesi ve kas kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır. Egzersiz ile kas kuvveti ve dayanıklılık arttırılarak daha uzun mesafeler yürünebilir. Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti azalır. Pulmoner rehabilitasyon programı en az 8 hafta toplam 24 seans süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir? şeklinde konuştu.

Kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı çekenlerin pulmoner rehabilitasyon programından yararlanabileceğini belirten Kasapoğlu, ?Hekimlerin ve toplumun farkındalığının artması, bilgilendirilmeleri ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde Mart ayı içerisinde pulmoner rehabilitasyon haftası düzenlenmektedir. Bu kapsamda kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanabilirsiniz? ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR