Çek İş Adamları İşbirliği Ve Ortak Proje İçin Samsun’a Gelecek

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun çok sayıda projeyi geride bırakarak, dışişleri bakanlıkları tarafından kabul gören ‘Samsun Projesi’ kapsamında ülkelerinin gıda sektöründe önde gelen iş adamları, Samsun’a gelecek.

Çek İş Adamları İşbirliği Ve Ortak Proje İçin Samsun’a Gelecek

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova ve Ticaret Müşaviri Pavel Buchta, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu’nu makamında ziyaret etti. Daha önceden de Samsun TSO tarafından düzenlenen, “Ülke Günleri” programı kapsamında kente gelen Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova ve Ticaret Müşaviri Pavel Buchta, Mayıs ayında Çek iş adamlarından oluşacak heyetin Samsun’a düzenleyecekleri programla ilgili Başkan Salih Zeki Murzioğlu ile görüş alışverişinde bulundu.

“SAMSUN BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP”

Konuşmasında daha önceden Samsun’la birlikte Karadeniz Bölgesi’ndeki illeri kapsayan ziyaretlerinden bahseden Başkonsolos Ester Lauferova, “Geçen yıl konsolosluğumuza bağlı şehirlere ziyaretler gerçekleştirdik. Ziyaretler çerçevesinde bölgeden çok etkilendik. Ülkemiz için bazı fırsatlar olduğunu gözlemledik. Daha sonra bölgeyle ilgili neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Bu arada uzun süredir konsolosluğumuz ve odanız arasında çok sıkı ve samimi ilişkiler de göz önünde bulundurularak, Samsun’u Karadeniz Bölgesi’nde beraber çalışabileceğimiz ana nokta olarak tespit ettik. Sektör belirlemek için değerlendirmede bulunduk. Bu arada Prag’la da istişare halinde olduk ve Samsun’da büyük bir potansiyel olduğunu kendilerine ilettik. İstişareler neticesinde sektör olarak gıdayı belirledik. Bu yıl Ankara Büyükelçiliğimizden farklı olarak iki proje yaptık. Bir tanesi Samsun’la ilgiliydi ve bu proje kabul edildi. Belki küçük bir proje olarak görülebilir ama bizim için çok önemli. Çünkü, tüm dünyadan gelen projelerle yarıştık ve bizim hazırladığımız proje Dışişleri Bakanlığımızca kabul edildi. Proje belki küçük görülebilir ama sonuçlarıyla ilgili büyük beklentilerimiz var. Bu projenin aynı zamanda ileride yapacağımız işbirliklerine de büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Proje çerçevesinde Çek Cumhuriyeti’nde gıda sektöründe başarılı ve potansiyeli olan firma temsilcilerimizi Samsun’a getireceğiz ve kentteki olanakları kendilerine sunacağız. İyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Odanızla sağlam bir ilişkimiz olmasaydı çalışmalarımız buraya kadar gelmezdi. Sizlere desteklerinizden ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

MURZİOĞLU: “HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu, “Karadeniz’in en büyük kenti olan Samsun, geçmişten gelen ticaret geleneğine sahip olması nedeniyle bölgenin merkezi konumunda. Ve sahip olduğu alternatifli üretim ve hizmet altyapıları ile potansiyeli oldukça yüksek bir şehir. Samsun, şu an güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmiş, kendisi için yol haritasını belirlemiştir. Samsun Türkiye’nin yükselen yıldızı, önemli bir bölgesel güçtür. Samsun, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında; konumu, potansiyeli, üretim altyapısı, lojistik fırsatları, sosyokültürel imkanları, yetişmiş insan gücü ile bölgenin en önemli aktörüdür. Kentimizin ticari işlem potansiyeli her geçen gün biraz daha yukarıya doğru çıkıyor. Türkiye’de işbirliği için kentimizi seçmeniz de Samsunumuzun değerini ve barındırdığı potansiyeli bir kez daha göstermiştir. İnşallah yapacağımız işbirliği ile ilişkilerimizi daha iyi yerlere taşıyacağımıza inanıyorum. Oda olarak kümelenme çalışması yaptığımız sektörlerden birisi de gıda sektörüdür. İki önemli ovaya sahip kentimiz ayrıca, gıda sektöründe imalat yapan önemli firmalara da sahibiz. Sadece gıda da değil, diğer alanlarda da işbirliğine hazırız. Gerek işbirliği konusunda gerekse Samsun’a gelecek tüm iş adamlarımıza her türlü kolaylığı göstereceğimizi huzurlarınızda belirtmek isterim” diye konuştu.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Ester Lauferova ve Ticaret Müşaviri Pavel Buchta, daha sonra ise Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin başkanlığında, Samsun’da faaliyet gösteren gıda firmaları ile proje hakkında toplantı yaptı.

ÇekEN ÇOK OKUNANLAR

Ayite'ye iki talip

1 Ayite'ye iki talip

Bu ikili listede

2 Bu ikili listede

SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

3 SAMSUNSPOR SALONA AÇILIYOR

Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

4 Samsun'da gençlik Festivali çıkışı bıçaklı saldırı: 2 yaralı

Samsunspor'da çekiliş sürprizi

5 Samsunspor'da çekiliş sürprizi

Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

6 Trafik kazası saniye saniye görüntülendi

Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

7 Taraftarın Sesi Haberaks TV'de

Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular

8 Samsun'da sabahın erken saatlerinde sandığa koştular

24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

9 24 Haziran Pazar Samsun hava durumu

Samsunlu Taşkıran, BOTAŞ yönetiminde

10 Samsunlu Taşkıran, BOTAŞ yönetiminde