3 PUAN SİLİNME TEHLİKESİ VAR

Samsunspor Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Sportif Direktör Coşkun Zeren ve Av. Didem Sunna nın FIFA ziyaretinin detayları gün yüzüne çıktı

3 PUAN SİLİNME TEHLİKESİ VAR

Samsunspor Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Sportif Direktör Coşkun Zeren ve Av. Didem Sunna nın FIFA ziyaretinin detayları gün yüzüne çıktı. Geçmiş dönemde forma giyen bir çok futbolcuya borçlardan dolayı Samunspor, küme düşürülme ve puan silme cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.  

FIFA yetkilileriyle İsviçre nin Zürih kentinde yapılan görüşmenin ayrıntıları kulübün resmi  internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna açıklandı. Rüştü Araboğlu, kulübün faaliyetlerini de içeren bir sunumla başladığı konuşmasında itibar ve güven kaybını düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. FIFA merkezinde Disiplin Komitesi Lideri bayan Isabel ve Oyuncu İşleri Lideri Evelyn ile toplantı gerçekleşmiştir.

Samsunspor un içerisinde bulunduğu durumu açık ve net olarak ifade eden Araboğlu, yönetimin görevi devir aldığı 27 Aralık 2014 tarihinden bu yana yaptıklarını, kısa vadedeki hedefleri anlattı. Araboğlu, iyi niyet gördüşmesinde şunları söyledi: Bizleri kabulünüz için teşekkür ederiz. Futbolun mabedinde olmak bizler için onur vesilesidir. Sizlere sunduğumuz dosya içerisinde kulübümüz ile ilgili paylaşmak istediklerimiz bulunuyor. Belki biraz vakit alacak ama Samsunspor bizim için herhangi bir kulübün çok ötesinde anlam taşımaktadır. Zira bir şehir takımı olan kulübümüz ile hepimizin geçmişe yönelik bağları bulunmaktadır.

Israrla sizleri ziyaret etmek istememizin sebebi, son iki yıl içerisinde oldukça bozulan tablomuz ile ilgilidir. Kulübümüzün itibar ve güven kaybetmekte olduğunun farkındayız. Bizler bunu düzeltmek için elimizden geleni yapmaktayız. Bunlar içerisinde yabancı ve yerli futbolcu borçları, personel borçları en önemlileriydi. FIFA’ dan gelen yazılar yanıtsız bırakılmıştı. Öte yandan ödeme zamanı gelmiş olan futbolcularımız ile birlikte ortaya çıkan tablo yerli-yabancı sözleşmeler ile birlikte toplam 6 Milyon Avro civarına ulaşmıştı.

Geçmişte borçlu olduğumuz dosyalar ile çeşitli anlaşmalar yapılmış, ancak ne yazık ki verilen taahhütler yerine getirilememişti. Yani taraflar birbirlerini üzmüştü. Yeni görev alan yönetim kurulumuzun yaptığı ilk faaliyet, borçlu olduğumuz bu futbolcularımıza birer teklif sunmak olmuştur. Devamında ise bunların aciliyet arz edenleri ile anlaşılmış ve protokol oluşturma aşamasına gelinmiştir.

Mütevazı bir bütçesi olan kulübümüzün bu bozuk tabloyu kısa sürede değiştirecek büyük parası yoktur. Bu sebeple yaratılan kaynakları doğru ve planlı kullanırken,  mevcut bütçeye uygun bir takım oluşturma çabamız vardır. Bu görevi 2010-2011 sezonunda aynı ekip ile yapmış ve kulübümüzü Süper Lige çıkartmıştık. Bu tür yapılarda değişime olan inancımız nedeni ile bu işi bizden daha iyi yapacağına inandığımız arkadaşlarımıza devir etmiştik. Ancak ne yazık ki beklendiği gibi olamadı ve bugün buradayız. Hedefimiz kurumsal bir yapı içerisinde yönetilebilir bir bütçe ile faaliyet gösteren bir Samsunspor dur. Bu yılki kısa vadeli en önemli hedefimiz Süper Lig’dir dedi. 

Bu açıklamanın ardından söz alan FIFA temsilcileri ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. FFIFA temsilcileri, Değişen FIFA kararları ile artık mali disiplin içerisinde olunması gerekmektedir. Aksi halde ödenmeyen futbolcu borçları için artık yıllarca beklenmeyecek, hatta aynı ay içerisinde yaptırım kararları çıkacaktır. Kulübünüz dosyasını inceledik. Burada sorun olacak dosyalar olduğunu gördük. Puan Silme ve Ligden Düşürme cezaları ile ayrı ayrı ya da birlikte uygulanabileceği durumu ile karşı karşıya olduğunuzu bilmenizi isteriz cevabını verdi. 

İŞTE O DOSYALAR 
Bu ifade üzerine yeniden söz alan Rüştü Araboğlu, şunları söyledi: Sizlere, buraya gelmeden önce protokol aşamasına getirdiğimiz birkaç futbolcu borcu ile ilgili de bilgi vermek isterim. Jose Rodriques Baster (Temsilci): 6 puan silme ile karşı karşıya olduğumuz bu davada karşı taraf ile anlaşıldı. Lorenzo Falbo (Temsilci): 3 puan silme cezası ile karşı karşıya olduğumuz bu dava ile de anlaşma sağlandı.

3 PUAN SİLME CEZASINA İTİRAZ  
Ben Ofosu (futbolcu): 27 Aralık 2014 tarihinde yönetimi devir aldık. 29 Aralık tarihinde dosyanın ihmali nedeni ile kritik sürenin aşıldığını gördük ve 30 Aralık tarihinde futbolcuya olan borcumuzu ödedik. Feragatlerini FIFA’ YA bildirdik. Süreyi geçirdiğimiz iddiası ile puan silme cezası geldi. Gerekçeli itirazımızı yaptık. Şimdi CAS mahkemesi bununla ilgili kararını verecek.

BAHİA GERÇEĞİ 
Bahia Dos Santos (Futbolcu): Bu futbolcunun hak edişi 525 bin Euro’dur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz hatalar zinciri ile bu borç 1.4 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Bu dosyada da müthiş ihmaller zinciri vardır. Buna rağmen futbolcunun kendisi ve temsilcisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bir anlaşma zemini aramaktayız.

YAPILANDIRILAN BORÇLAR 
Darryl Bevon Roberts (Futbolcu):  Kararı çıkmış olan bu dava da avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır. Petr Pavlik (Futbolcu): Bu dava da sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır. Nikolai Emirov Dimitrov (Futbolcu): Bu futbolcumuzun da süren davası aleyhimize sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış ve borç yapılandırılmıştır. Akaki Khubutia (Futbolcu): Bu futbolcu ile de avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış, borç yapılandırılmıştır. Bu yapılandırmaların toplamı 365 bin Avro + 110 bin dolardır. Bahia Dos Santos davası bu rakamın içerisinde yoktur.”

BAHİA DOSYASI YENİDEN 
FIFA yetkililerinin bu açıklamanın ardından Bahia dosyasına tekrar bakacaklarını ifade ettikleri belirtildi. Samsunspor davalarına önceden ve son derece hazırlıklı geldikleri anlaşılan yetkililer, bundan sonraki süreçte kendileri ile direkt temas kurulabileceğine işaret ederek, yazılan yazılara mutlaka cevap verilmesi gereğinin altını bir kez daha çizdiler.

FORMA VE TÜRK LOKUMU 
Son olarak yeniden söz alan Rüştü Araboğlu, kulübün eski, köklü ve saygın bir kurum olduğunu, FIFA’nın da üzerinde hassasiyet ile durduğu Finansal Fair Play, Irkçılık ve Şike konularında aynı ihtimamı gösterdiğini ifade etti. Son derece sıcak bir ortamda ve faydalı geçen toplantının sonunda FIFA temsilcilerine Samsunspor flaması, forma ve Türk lokumu armağan edildi. 

MUHAMMET ÇAVUŞOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

5 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunpor'a çılgın prim...

6 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

7 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu