KÜME DÜŞMEKTEN KURTULDUK

FIFA ile yapılan görüşmeler faydalı geçerken yönetim, eski futbolculardan Akaki, Roberts, Pavlik, Dimitrov, oyuncu temsilcileri Lorenzo ve Baster ile anlaşma yaparak Samsunspor un puan silme ve küme düşme cezası almasını ortadan kaldırdı.

KÜME DÜŞMEKTEN KURTULDUK

FIFA ile yapılan görüşmeler faydalı geçerken yönetim, eski futbolculardan Akaki, Roberts, Pavlik, Dimitrov, oyuncu temsilcileri Lorenzo ve Baster ile anlaşma yaparak Samsunspor un puan silme ve küme düşme cezası almasını ortadan kaldırdı. Ancak Ben Ofosu dan dolayı 3 puan silinme tehlikesi var. Yönetim itiraz ederken son kararı CAS verecek. Bahia ile görüşmeler devam ediyor 

TEHLİKE ORTADAN KALKTI 
Samsunspor Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Sportif Direktör Coşkun Zeren ve Av. Didem Sunna nın FIFA ziyaretinin detayları, gün yüzüne çıktı. Geçmiş dönemde forma giyen birçok futbolcuya borçların ödenmesi noktasında yapılan ihmaller neticesinde Samsunspor, küme düşürülme ve puan silme cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.  

KÜME DÜŞMEKTEN KURTULDUK 

FIFA ile yapılan görüşmeler faydalı geçerken yönetim, eski futbolculardan Akaki, Roberts, Pavlik, Dimitrov, oyuncu temsilcileri Lorenzo ve Baster ile anlaşma yaparak Samsunspor un puan silme ve küme düşme cezası almasını ortadan kaldırdı. Ancak Ben Ofosu dan dolayı 3 puan silinme tehlikesi var. Yönetim itiraz ederken son kararı CAS verecek. Bahia ile görüşmeler devam ediyor 

TEHLİKE ORTADAN KALKTI 
Samsunspor Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Sportif Direktör Coşkun Zeren ve Av. Didem Sunna nın FIFA ziyaretinin detayları, gün yüzüne çıktı. Geçmiş dönemde forma giyen birçok futbolcuya borçların ödenmesi noktasında yapılan ihmaller neticesinde Samsunspor, küme düşürülme ve puan silme cezasıyla karşı karşıya kalmıştı.  

OLUMLU SONUÇ ALINDI 
Erkut Tutu başkanlığındaki yeni yönetim ise göreve geldikten sonra sorunları çözme adına büyük çaba harcadı. Samsunspor un FIFA ziyaretinde ise bu çalışmalar en ince ayrıntısına kadar paylaşılırken; olumlu sonuç verdi. Eski futbolcular ve oyuncu temsilcileriyle yoğun görüşmeler sonrasında anlaşılırken Kırmızı-Beyazlı ekip, küme düşme ceza almaktan kurtuldu. FIFA yetkilileri Samsunspor un bu çalışmalarını ve iyi niyetini olumlu karşıladı.  

GÜVEN KAZANILDI 
FIFA yetkilileriyle İsviçre nin Zürih kentinde yapılan görüşmenin ayrıntıları kulübün resmi  internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna açıklandı. Rüştü Araboğlu, kulübün faaliyetlerini de içeren bir sunumla başladığı konuşmasında, itibar ve güven kaybını düzeltmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. FIFA merkezinde Disiplin Komitesi Lideri bayan Isabel ve Oyuncu İşleri Lideri Evelyn ile gerçekleştirilen toplantıda Samsunspor un içerisinde bulunduğu durumu açık ve net olarak ifade eden Araboğlu, yönetimin görevi devir aldığı 27 Aralık 2014 tarihinden bu yana yaptıklarını, kısa vadedeki hedefleri anlattı. 

GÜÇLÜ BAĞLAR VAR
Araboğlu, iyi niyet görüşmesinde şunları söyledi: Bizleri kabulünüz için teşekkür ederiz. Futbolun mabedinde olmak, bizler için onur vesilesidir. Sizlere sunduğumuz dosya içerisinde kulübümüz ile ilgili paylaşmak istediklerimiz bulunuyor. Belki biraz vakit alacak ama Samsunspor, bizim için herhangi bir kulübün çok ötesinde anlam taşımaktadır. Zira bir şehir takımı olan kulübümüz ile hepimizin geçmişe yönelik bağları bulunmaktadır.

YAZILAR YANITSIZ BIRAKILMIŞ 
Israrla sizleri ziyaret etmek istememizin sebebi, son iki yıl içerisinde oldukça bozulan tablomuz ile ilgilidir. Kulübümüzün itibar ve güven kaybetmekte olduğunun farkındayız. Bizler bunu düzeltmek için elimizden geleni yapmaktayız. Bunlar içerisinde yabancı ve yerli futbolcu borçları, personel borçları en önemlileriydi. FIFA’ dan gelen yazılar yanıtsız bırakılmıştı. Öte yandan ödeme zamanı gelmiş olan futbolcularımız ile birlikte ortaya çıkan tablo yerli-yabancı sözleşmeler ile birlikte toplam 6 milyon Avro civarına ulaşmıştı.

GEÇMİŞTEN GELEN HATALAR 
Geçmişte borçlu olduğumuz dosyalar ile çeşitli anlaşmalar yapılmış, ancak ne yazık ki verilen taahhütler yerine getirilememişti. Yani taraflar birbirlerini üzmüştü. Yeni görev alan yönetim kurulumuzun yaptığı ilk faaliyet, borçlu olduğumuz bu futbolcularımıza birer teklif sunmak olmuştur. Devamında ise bunların aciliyet arz edenleri ile anlaşılmış ve protokol oluşturma aşamasına gelinmiştir.

ŞEFFAF OLUNDU 
Mütevazı bir bütçesi olan kulübümüzün bu bozuk tabloyu kısa sürede değiştirecek büyük parası yoktur. Bu sebeple yaratılan kaynakları doğru ve planlı kullanırken,  mevcut bütçeye uygun bir takım oluşturma çabamız vardır. Bu görevi 2010-2011 sezonunda aynı ekip ile yapmış ve kulübümüzü Süper Lig e çıkarmıştık. Bu tür yapılarda değişime olan inancımız nedeni ile bu işi bizden daha iyi yapacağına inandığımız arkadaşlarımıza devir etmiştik. Ancak ne yazık ki beklendiği gibi olamadı ve bugün buradayız. Hedefimiz kurumsal bir yapı içerisinde yönetilebilir bir bütçe ile faaliyet gösteren bir Samsunspor dur. Bu yılki kısa vadeli en önemli hedefimiz Süper Lig’dir.  

CEZALARLA KARŞI KARŞIYAYDINIZ 
Bu açıklamanın ardından söz alan FIFA temsilcileri ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. FIFA temsilcileri, Değişen FIFA kararları ile artık mali disiplin içerisinde olunması gerekmektedir. Aksi halde ödenmeyen futbolcu borçları için artık yıllarca beklenmeyecek, hatta aynı ay içerisinde yaptırım kararları çıkacaktır. Kulübünüzün dosyasını inceledik. Burada sorun olacak dosyalar olduğunu gördük. Puan silme ve ligden düşürme cezaları ile ayrı ayrı ya da birlikte uygulanabileceği durum ile karşı karşıya olduğunuzu bilmenizi isteriz cevabını verdi. 

İŞTE O DOSYALAR 
Bu ifade üzerine yeniden söz alan Rüştü Araboğlu, şunları söyledi: Sizlere, buraya gelmeden önce protokol aşamasına getirdiğimiz birkaç futbolcu borcu ile ilgili de bilgi vermek isterim. Jose Rodriques Baster (Temsilci): 6 puan silme ile karşı karşıya olduğumuz bu davada karşı taraf ile anlaşıldı. Lorenzo Falbo (Temsilci): 3 puan silme cezası ile karşı karşıya olduğumuz bu dava ile ilgili de anlaşma sağlandı.

3 PUAN SİLME CEZASINA İTİRAZ  
Ben Ofosu (futbolcu): 27 Aralık 2014 tarihinde yönetimi devir aldık. 29 Aralık tarihinde dosyanın ihmali nedeni ile kritik sürenin aşıldığını gördük ve 30 Aralık tarihinde futbolcuya olan borcumuzu ödedik. Feragatlerini FIFA’ YA bildirdik. Süreyi geçirdiğimiz iddiası ile puan silme cezası geldi. Gerekçeli itirazımızı yaptık. Şimdi CAS mahkemesi bununla ilgili kararını verecek.

BAHİA GERÇEĞİ 
Bahia Dos Santos (Futbolcu): Bu futbolcunun hak edişi 525 bin Avro’dur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz hatalar zinciri ile bu borç 1.4 milyon Avro’ya ulaşmıştır. Bu dosyada da müthiş ihmaller zinciri vardır. Buna rağmen futbolcunun kendisi ve temsilcisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bir anlaşma zemini aramaktayız.

YAPILANDIRILAN BORÇLAR 
Darryl Bevon Roberts (Futbolcu):  Kararı çıkmış olan bu dava da avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır. Petr Pavlik (Futbolcu): Bu dava da sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır. Nikolai Emirov Dimitrov (Futbolcu): Bu futbolcumuzun da süren davası aleyhimize sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış ve borç yapılandırılmıştır. Akaki Khubutia (Futbolcu): Bu futbolcu ile de avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış, borç yapılandırılmıştır. Bu yapılandırmaların toplamı 365 bin Avro + 110 bin dolardır. Bahia Dos Santos davası bu rakamın içerisinde yoktur.”

BAHİA DOSYASI YENİDEN 
FIFA yetkililerinin bu açıklamanın ardından Bahia dosyasına tekrar bakacaklarını ifade ettikleri belirtildi. Samsunspor davalarına önceden ve son derece hazırlıklı geldikleri anlaşılan yetkililer, bundan sonraki süreçte kendileri ile direkt temas kurulabileceğine işaret ederek, yazılan yazılara mutlaka cevap verilmesi gereğinin altını bir kez daha çizdi.

FORMA VE TÜRK LOKUMU 
Son olarak yeniden söz alan Rüştü Araboğlu, kulübün eski, köklü ve saygın bir kurum olduğunu, FIFA’nın da üzerinde hassasiyet ile durduğu Finansal Fair Play, ırkçılık ve şike konularında aynı ihtimamı gösterdiğini ifade etti. Son derece sıcak bir ortamda ve faydalı geçen toplantının sonunda FIFA temsilcilerine Samsunspor flaması, forma ve Türk lokumu armağan edildi. Heyet, önceki gün Samsun a mutlu dönmüştü. 

PARALAR YATTI 
Öte yandan Samsunspor, dün eski futbolculara ve oyuncu temsilcilerine olan borçları yapılandırmadan dolayı ilk taksitleri yatırdı.  

MUHAMMET ÇAVUŞOĞLUEN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Hakem 'penaltı' dedi

2 Hakem 'penaltı' dedi

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da Erva bebeğin dramı

4 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

5 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

Samsunspor'da üzen istatistik

6 Samsunspor'da üzen istatistik

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

7 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Emekliye müjdeli haber

8 Emekliye müjdeli haber

Bir anı, bir yazı...

9 Bir anı, bir yazı...

Samsunspor PFDK'ya sevk edildi

10 Samsunspor PFDK'ya sevk edildi