Greenpeace üyeleri Terme de

Çevre Örgütü Greenpeace üyeleri Terme de düzenlenen Termik Santrale Hayır programına katıldı. Greenpeace üyesi Buket Atlı, Termik santraller trafik kazalarının iki katı insanın ölümüne neden olur. Bu sessiz katili istemiyoruz dedi

Greenpeace üyeleri Terme de

Samsun un Terme İlçesi Kozluk Mahallesine yapılması planlanan kömürlü termik santrale karşı ilçede çevrecilerin başlattığı kampanyaya destek vermek ve halkı bilgilendermek için Greenpeace ve TERÇEP işbirliği ile Terme deTermik Santrallere Hayır programı düzenledi.
Dünyada çevre ve doğa koruma alanındaki önemli çalışmalarıyla tanınan Greenpeace örgütünün üyeleri Terme Çevre Platformu’nun termik santrale karşı verdiği mücadeleye destek vermek için Terme ye geldi. Terme Çevre Platformu tarafından Belediye Kültür Merkezi nde Greenpeace Üyeleri Buket Atlı, Deniz Bayram, İbrahim Çiftci ve Reşit Elçin in sunumları ile Termik Santrallere Hayır programı düzenlendi. Programa Terme Kaymakamı İlyas Gün, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, İlçenin tüm sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, oda ve dernek başkanları, mahalle muhtarlarının yanı sıra vatandaşlar katıldı.

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL SESSİZ KATİL
Programda santrallerin zararları konusunda hazırlanan video ve slayt gösterileri yapıldı. Greenpeace üyeleri Buket Atlı tarafından santralin zararları, Avukat Deniz Bayram tarafından santrallerin hukuki durumları ve yaşanan süreçleri hakkında açıklamalarda bulunuldu. Greenpeace Araştırmacısı Buket Atlı, “Kömürlü Termik Santralin etkileri üç başlık altında toplayabiliriz. Hava kirliliği ve sağlık etkileri, Toprak etkileri ve su etkileridir. Hava kirliliği en büyük etkilerinden biridir. Termik santralin bacasından çıkan zehirli partiküller hem toprağa ektiğiniz ürünlere, hem içtiğiniz suya hem de soluduğunuz havaya etki ediyor. Sessiz katil dediğimiz Kömürlü Termik Santralin sağlık açısından zararları bilimsel olarak kanıtlanmış. Neden sessiz katil çünkü yapılan araştırmalara göre trafik kazalarından iki katı fazla can aldı”  dedi.

MİLLİ MÜCADELE RUHU GİBİ
Terçep Dönem Sözcüsü Avukat Hasan Demir de, kömürlü santralin kurulması halinde kentin yaşanmaz bir hale geleceğini belirterek, Terme  Çevre Platformu bir siyasi kuruluş, bir grubun veya bir fikrin kuruluşu değil bütün Terme’nin kuruluşudur. ilçemizde santral karşı duruşu milli mücadele ruhuna benzetiyorum. Kirli Santralden kurtulmak için aynı Kurtuluş Savaşı yılları gibi, hangi görüşte olursak olalım, hangi kökene mensup olursak olalım, hangi inanca sahip olursak olalım hep birlikte milli mücadele ruhuyla bu santrale karşı duracağız ifadelerini kullandı.

ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ
Başkan Kul ise şunları söyledi: Bu mücadele uzun soluklu mücadele bundan asla vazgeçmeyeceğiz. Çevre siyasetin üstünde çünkü kirlilik, ne siyaset tanıyor, ne ticaret tanıyor, ne de cinsiyet tanıyor. O nedenle biz Terme’de Termeli olarak Terme kimliği içerisinde bu santrali burada istemiyoruz. Terme bu işe baştan sahip çıktı. Terme çevresindeki altı belediye başkanları bu santrale karşıdır. Bu bizim en büyük şansımız. Greenpeace üyelerine katılım ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.  EN ÇOK OKUNANLAR

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

1 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

2 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

3 İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

4 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

5 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsunspor daha avantajlı

6 Samsunspor daha avantajlı

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

7 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

8 Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

 Kaldırım, resmen aday adayı

9 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı

10 Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı