OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Eğitim Fakültesi’nde “14 Mart Dünya Pi Günü” kutlandı.

OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Matematik Gönüllüleri Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu’nun tarihçesinden bahsederken “Milattan önce ilk insanlar yuvarlağı sadece göz bebeklerinde, güneş ve ayda görüyorlardı. Zamanla yuvarlağa karşı merakları arttı ve iki çubuğu lifle birbirine bağlayarak toprağa çemberler çizmeye başladılar. Bir süre sonra çizdikleri çemberlerin çevresinin çapına oranını yani pi sayısını keşfettiler” dedi.

KELİME, BAŞ HARF VE SEMBOL

Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu şu bilgileri verdi: “Sembollerin evrensel tarihlerine baktığınız zaman keşfeden bölgenin kendi dilinde bir kelime ile adlandırdığını, sonrasında baş harflere dönüştüğünü ve son olarak da sembollerin oluştuğunu göreceksiniz. Eski Yunan Alfabesi’nin 16. harfi olan bir süre sonra şuan kullandığımız Pi sayısına sembol olmuştur. Evlilik alyanslarının tarihini sizler için incelediğimde beni şaşırtmayacak sonuçlar elde ettim. İlk insanların yuvarlağı tanıması ile birlikte bitki lifleri, hayvan derisi ile alyanslar oluşturulmuştu. Alyansların yuvarlak oluşunun bir sebebi de sonsuzluğu ifade etmesidir. Ne başı ne de sonu olmayan bir yuvarlak, sonsuz aşk. Biraz daha olaya magazinel yaklaşacak olursak ‘alyanslar neden sol ele takılır?’ sorusunun cevabı da o dönemde ‘kalbe giden damarın sol el parmaklarında olduğu’ yanlış bilgisidir.”

Kazancıoğlu’nun öğrencilerin sorularını cevaplamasının ardından konferans sona erdi.

OMÜ Vakfı Koleji’nde de 14 Mart Dünya Pi Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Öğrenciler Pi sayısının gizemi hakkında bilgilendirici sunumlar yaptılar. Okul içinde yaptıkları Pi konulu röportajlar programda izleyenlere oldukça keyifli anlar yaşattı. Pi sembolleriyle tasarladıkları tişörtlerle katıldıkları yarışmalar ardından Pi sembollü pastaların yemekhanede paylaşılması ile program sona erdi.

Programa Pi sayısını ezber rekoru denemesi yapan 7.sınıf öğrencisi Yağız Toprak Işık damgasını vurdu. Öğrenci 560 rakamlık ezberi ile Türkiye rekorunu resmileştirme yolunda.EN ÇOK OKUNANLAR

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

1 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

2 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Adana'da ahır yangını

3 Adana'da ahır yangını

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

4 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

5 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

6 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

7 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

8 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

9 Denizli'de trafik kazası: 3 ölü, 9 yaralı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

10 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı