Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Eğitim Fakültesi’nde “14 Mart Dünya Pi Günü” kutlandı.

OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Matematik Gönüllüleri Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu’nun tarihçesinden bahsederken “Milattan önce ilk insanlar yuvarlağı sadece göz bebeklerinde, güneş ve ayda görüyorlardı. Zamanla yuvarlağa karşı merakları arttı ve iki çubuğu lifle birbirine bağlayarak toprağa çemberler çizmeye başladılar. Bir süre sonra çizdikleri çemberlerin çevresinin çapına oranını yani pi sayısını keşfettiler” dedi.

KELİME, BAŞ HARF VE SEMBOL

Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu şu bilgileri verdi: “Sembollerin evrensel tarihlerine baktığınız zaman keşfeden bölgenin kendi dilinde bir kelime ile adlandırdığını, sonrasında baş harflere dönüştüğünü ve son olarak da sembollerin oluştuğunu göreceksiniz. Eski Yunan Alfabesi’nin 16. harfi olan bir süre sonra şuan kullandığımız Pi sayısına sembol olmuştur. Evlilik alyanslarının tarihini sizler için incelediğimde beni şaşırtmayacak sonuçlar elde ettim. İlk insanların yuvarlağı tanıması ile birlikte bitki lifleri, hayvan derisi ile alyanslar oluşturulmuştu. Alyansların yuvarlak oluşunun bir sebebi de sonsuzluğu ifade etmesidir. Ne başı ne de sonu olmayan bir yuvarlak, sonsuz aşk. Biraz daha olaya magazinel yaklaşacak olursak ‘alyanslar neden sol ele takılır?’ sorusunun cevabı da o dönemde ‘kalbe giden damarın sol el parmaklarında olduğu’ yanlış bilgisidir.”

Kazancıoğlu’nun öğrencilerin sorularını cevaplamasının ardından konferans sona erdi.

OMÜ Vakfı Koleji’nde de 14 Mart Dünya Pi Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Öğrenciler Pi sayısının gizemi hakkında bilgilendirici sunumlar yaptılar. Okul içinde yaptıkları Pi konulu röportajlar programda izleyenlere oldukça keyifli anlar yaşattı. Pi sembolleriyle tasarladıkları tişörtlerle katıldıkları yarışmalar ardından Pi sembollü pastaların yemekhanede paylaşılması ile program sona erdi.

Programa Pi sayısını ezber rekoru denemesi yapan 7.sınıf öğrencisi Yağız Toprak Işık damgasını vurdu. Öğrenci 560 rakamlık ezberi ile Türkiye rekorunu resmileştirme yolunda.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

1 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

2 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor 46 farklı isim

3 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

4 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsun Haber  Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

5 Samsun Haber: Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

6 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Giresun Haber Giresunda yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

8 Giresun Haber: Giresun'da yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

9 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

 Kopyala-yapıştır

10 Kopyala-yapıştır...