OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Eğitim Fakültesi’nde “14 Mart Dünya Pi Günü” kutlandı.

OMÜ’de Pi Günü Kutlandı

Matematik Gönüllüleri Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu’nun tarihçesinden bahsederken “Milattan önce ilk insanlar yuvarlağı sadece göz bebeklerinde, güneş ve ayda görüyorlardı. Zamanla yuvarlağa karşı merakları arttı ve iki çubuğu lifle birbirine bağlayarak toprağa çemberler çizmeye başladılar. Bir süre sonra çizdikleri çemberlerin çevresinin çapına oranını yani pi sayısını keşfettiler” dedi.

KELİME, BAŞ HARF VE SEMBOL

Öğr. Gör. Müberra Kazancıoğlu şu bilgileri verdi: “Sembollerin evrensel tarihlerine baktığınız zaman keşfeden bölgenin kendi dilinde bir kelime ile adlandırdığını, sonrasında baş harflere dönüştüğünü ve son olarak da sembollerin oluştuğunu göreceksiniz. Eski Yunan Alfabesi’nin 16. harfi olan bir süre sonra şuan kullandığımız Pi sayısına sembol olmuştur. Evlilik alyanslarının tarihini sizler için incelediğimde beni şaşırtmayacak sonuçlar elde ettim. İlk insanların yuvarlağı tanıması ile birlikte bitki lifleri, hayvan derisi ile alyanslar oluşturulmuştu. Alyansların yuvarlak oluşunun bir sebebi de sonsuzluğu ifade etmesidir. Ne başı ne de sonu olmayan bir yuvarlak, sonsuz aşk. Biraz daha olaya magazinel yaklaşacak olursak ‘alyanslar neden sol ele takılır?’ sorusunun cevabı da o dönemde ‘kalbe giden damarın sol el parmaklarında olduğu’ yanlış bilgisidir.”

Kazancıoğlu’nun öğrencilerin sorularını cevaplamasının ardından konferans sona erdi.

OMÜ Vakfı Koleji’nde de 14 Mart Dünya Pi Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Öğrenciler Pi sayısının gizemi hakkında bilgilendirici sunumlar yaptılar. Okul içinde yaptıkları Pi konulu röportajlar programda izleyenlere oldukça keyifli anlar yaşattı. Pi sembolleriyle tasarladıkları tişörtlerle katıldıkları yarışmalar ardından Pi sembollü pastaların yemekhanede paylaşılması ile program sona erdi.

Programa Pi sayısını ezber rekoru denemesi yapan 7.sınıf öğrencisi Yağız Toprak Işık damgasını vurdu. Öğrenci 560 rakamlık ezberi ile Türkiye rekorunu resmileştirme yolunda.



EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

1 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Samsunsporda imzalar an meselesi

2 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

3 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

4 Genç futbolcu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu

Lokantada tüp patladı 3 yaralı

5 Lokantada tüp patladı: 3 yaralı

Deaflympıcste günün müsabaka raporu

6 Deaflympıcs'te günün müsabaka raporu

Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

7 Köpek gezdirme tartışması cinayetle bitti: 1 kişi hayatını kaybetti 1 yaralı

Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

8 Katar Emiri Thani mahkeme kararıyla otelini tahliye ettirdi

Manavda yangın

9 Manavda yangın

Kadirlide silahlı saldırı 1 ölü, 1 yaralı

10 Kadirli'de silahlı saldırı: 1 ölü, 1 yaralı