47 KİŞİ ANLAŞMALI BOŞANDI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ünal Kaya, anlaşmalı boşanmalarda 2014 yılında kurumlarına gelen 176 ihbar ve şikayetlerden 47 çiftin muvazaalı boşanma yaptıklarını tespit ettiklerini söyledi.

47 KİŞİ ANLAŞMALI BOŞANDI

Ocak-Aralık 2014 yılı döneminde kurumlarına anlaşmalı boşanma yani muvazaalı boşanma ile ilgili 176 adet ihbar ve şikayet geldiğini ve bunları değerlendirdiklerini belirten SGK İl Müdürü Ünal Kaya, “Denetmenlerimizce şikayetlerin yerine gidilip, bunlara ait tespitler yapıldı. Bu muvazaalı boşanma sonucunda denetmenlerimizce yapılan tespitlerde 47 çiftin birlikte yaşadığı tespit edilmiş. Bunlara ait iş ve işlemler yürütülmekte olup, geri kalan 129 adedi de çiftlerin birlikte yaşadığı tespit edilememiştir. Birlikte yaşayanların cezai işlemleri de kişilerin kaç aydır birlikte yaşadığı tespit edilip, aldıkları maaşlar faizleriyle birlikte geri alınacaktır. Örneğin bir çift, 2005 yılından beri muvazaalı boşanma yapmışsa, bunu ne kadar maaş aldığını ay ay hesaplayıp faizi ile birlikte cezai işlemi yapılacaktır” dedi.
SGK İl Müdürlüğü’nün 2014 yılında 364 işyerini denetlediğini ifade eden Kaya, “Bu denetim sonucunda 309 adedinin tescilli işyeri, 55 adedinin de tescilsiz işyeri olduğu tespit edilmiştir. Toplam denetlenen sigortalı sayımız 2 bin 81’dir. Bu sigortalılar için de bin 680 adedi tescilli sigortalı, 401 adedi ise tescilsiz sigortalı olarak kayıt dışı çalıştığı tespit edilmiştir. Bunlara ait işlemler il müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. Çalıştırılan kayıt dışı 401 adet tescilsiz sigortalı için de kurumumuz işyerlerine 454 bin 734 TL cezai işlem uygulamıştır. Yani kayıt dışı çalıştıran şirketlere her bir sigortalı için iki asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır” diye konuştu.
Kayıt dışı istihdam ile ilgili SGK’ya diğer kamu kurum ve kuruluşlardan da evraklar geldiğini belirten Kaya, “Gelen kayıtların incelenmesi sonucu Ocak-Aralık 2014 tarihleri arasında 82 bin 291 evrak incelendi. Bu kayıtlar sonucunda 400 adet 4/A kapsamında tescilsiz sigortalı tespit edildi. Tescilsiz işyeri sayısı ise 92 olarak belirlendi. 4/B kapsamında tescilsiz sigortalı sayısı ise bin 239 adet sigortalımız tespit edilmiştir. Ayrıca tescilsiz sigortalı sayı toplamı 3 bin 40 olarak tespit edilmiş olup, denetmenlerimizce bunlara ait iş ve işlemler yerine getirilmiştir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Terme aşkı şair yaptı

1 Terme aşkı şair yaptı

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

2 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Şeytana yenilmek...

3 Şeytana yenilmek...

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

4 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

5 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

7 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

8 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Tanju Çolak moral verdi

9 Tanju Çolak moral verdi

Halk müziği rüzgarı esti

10 Halk müziği rüzgarı esti