YUVASI BOZULMASIN DİYE CEZA VERMEDİ

Cinsel istismar suçundan dava açılıp yargılanan kocaya mahkeme heyeti, uzun evlilik süresi, çocuklarının olması ve aile birliğinin korunması nı göz önünde bulundurarak ceza vermedi.

YUVASI BOZULMASIN DİYE CEZA VERMEDİ

Samsun’da küçük yaşta kızla evlenip çocukları olan ancak daha sonra haklarında cinsel istismar suçundan dava açılıp yargılanan kocaya mahkeme heyeti, uzun evlilik süresi, çocuklarının olması ve aile birliğinin korunması nı göz önünde bulundurarak ceza vermedi.

Olay, Samsun’un Canik ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 7 yıl önce 14 yaşında olan C.T. ile 13 yaşında olan G.T. adlı kız, ailelerinin de rıza göstermesiyle düğün yapıp evlendiler. Ancak hamile kalan G.T., 2009’da bir kız çocuğu dünyaya getirince G.T.’nin yaşının küçük olmasından dolayı hastanedeki doktorlar durumu polise haber verdiler. C.T. hakkında 15 yaşından küçük mağdureye cinsel istismar suçundan dava açıldı.

Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davaya tutuksuz olarak yargılanan C.T., resmi nikahlı eşi G.T. ve 6 yaşındaki kızları ile birlikte katıldı. G.T., eşinden şikayetçi olmadığını söyledi. Savcı Burhan Çobanoğlu mütalaasında, Kız çocukları kendi rızaları ve ailelerinin muvafakati ile evlendirilmektedir. Bu kızlarla evlenen erkeklerin toplumun kutsal saydığı aile birliğini oluşturup devam ettirme niyetiyle hareket ettikleri, bu şekilde yaşadıkları ortam, yaş ve sosyal durumları, kültürel düzeyleri ve algılama yetenekleri dikkate alındığında kişilerin fiillerinin suç olduğunu bilmedikleri gibi, haksızlık oluşturduğu hususunda da hataya düştükleri sıkça karşılaşılan toplumsal bir vakadır. C.T.’nin eyleminde hukuki hataya düştüğü dosya içerisinden anlaşıldığından CMK’nın 223/3-d maddesi gereğince müsnet ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini kamu adına talep ve mütalaa olunur dedi.

Hakimin son sözünü sorduğu C.T. ise, “Takdir mahkemenindir” diye konuştu.

Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kemal Alver ise kararını açıklayarak, evliliğin uzun süre devam etmesi, çocuklarının olması, aile birliğinin korunması ve işlediği fiilin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz bir hataya düştüğü anlaşıldığından C.T.’ye ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. 7 yıldır evli olan çift adliyeden çocukları ile birlikte mutlu ayrıldılar.EN ÇOK OKUNANLAR

Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

1 Hizan'da 7 saatlik hasta kurtarma operasyonu

Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

2 Tokat'ta kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiliyor

Otel odasında şüpheli ölüm

3 Otel odasında şüpheli ölüm

Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

4 Yakalaması bulunan şahıs Düzce Polisi tarafından kıskıvrak yakalandı

Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

5 Zonguldak'ta dalgalar yıkıp geçti

Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

6 Erzincan-Sivas karayolu ulaşıma kapandı, çok sayıda araç yolda mahsur kaldı

Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı

7 Midyat-Dargeçit arası trafik kazası: 5 yaralı