Halk ekmekten sonra halk sütü projesi geliyor

Türkiye?de birçok belediyelerde halk ekmek projesinden sonra halk sütü projesi geliyor.

Halk ekmekten sonra halk sütü projesi geliyor

Tekirdağ?da yürütülen proje ile belediyenin ve kentin belirli yerlerine ?Sütmatikler? konularak vatandaşa daha sağlıklı ve daha hijyenik süt sunulacak. Projenin asıl amacının sokak sütüne engel olmak olduğunu belirten projenin kurucusu Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, vatandaşa nereden sağıldığı belli olmayan sütlerin de getirildiğini, bunun sağlık açısından tehlikeli olduğunu ifade etti.
Proje ile süte herkesin ucuza ve sağlıklı şekilde ulaşacağını belirten Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Baykut, Süleymanpaşa Belediyesi?ne sunulan projenin tamamlanması durumunda belediyeye ve şehrin bazı yerlerine sütmatik denen makineler yerleştirileceğini, makinelere para atılarak tıpkı su ve kola benzeri ürünlerin alındığı otomat makinelerden süt alınacağını dile getirdi.
Halk Sütü projesinin halk ekmek projesi gibi vatandaşın sağlığı ve ekonomisine hitap ettiğini belirten Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, projeyle sokağa konan makinelerle sütün vatandaşa ulaşacağını ifade ederek, Ben projeyi yıllardan beri hayal ediyorum. Biz bunu yıllar önce süt üretici birlikleri olarak sütmatikler vasıtasıyla vatandaşa tedarik edelim dedik. Hatta sütmatikleri bile dışarıdan örnek olsun diye bir fuara getirdik. Fakat maliyeti çok yüksek geldiği için uygulamaya koyamadık. Projemizin ilk amacı taze, sağlıklı ve günlük sütü vatandaşa üreticiden tüketiciye tek elden ulaştırmaktır. Projenin ana hedef noktası tüketici. Yani biz ürettiğimiz çiftliklerde ve köylerde artı 4 derece soğutulmuş her türlü antibiyotik test yapılmış ve diğer testlerinden geçirilmiş sağlıklı sütü soğutulmuş frikomatik araçlarla şehrin belirli noktalarına koymayı amaçlıyoruz. Biz bunu Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcılarına, Süleymanpaşa Kaymakamının yaptığı toplantıda ilettik. İlgileneceklerini söylediler. Sütü biz temin edeceğiz. Bizim her ilçe süt üretici birliğimiz var. Sütte ham madde temininde problemimiz yok. Vatandaş kabını alır ister gelir isterse günlük pastorize edilmiş sütte olabilir. Bunun maliyeti diğer sütlerin çok altında olacaktır. Çünkü bunun bir amacı sokak sütünü önlemek. Kaymakamla yaptığımız konuşmada zabıta müdürlüğünün bize söylediği sadece Süleymanpaşa ilçesinde günlük 10 ton sokak sütü giriyor. Sokak sütü ne şartlarda sağıldığı belli olmayan süt demektir. Bidonlara konup getirilip vatandaşa apartman apartman satılan süttür. Biz bunun önüne geçeceğiz dedi.
Daha hijyenik bir ortamda süt tüketimini sağlamak istediklerini dile getiren Şerif Baykut, sütlerin çiftliklerden getirilip sütmatik denen makinelere konulacağını belirterek, İneğin memesinden tanka veya en yakın inekten sağılmış ilk yarım saat içerisinde soğutucuya gelmiş bir şekilde sunacağız. Süt ne kadar erken soğursa mikrop o kadar az olur. Biz yağ kontrolleri yapılmış, antibiyotik kontrolleri yapılmış her türlü kontrolleri yapılmış artı 4 derece soğutulmuş frigomatik araçlarla getirip halka sunacağız. Burada en önemli şey sağlık ve ucuz olmasıdır. İnşallah olur. Bizim isteğimiz vatandaşa ve üreticiye de yardımcı olabilmek. Böyle bir şey olursa sokak sütünü engellemiş olacağız. Bizim amacımız sağlıklı ve her türlü antibiyotik testlerin yapıldığı bir sütü vatandaşa vermek. Yağ kontrolü yapılmış, su kontrolü yapılmış artı 4 derece soğutulmuş sütü vereceğiz. Onun için vatandaş da gönül rahatlığıyla sütlerini sütmatiklerden alabilecek. Nasıl aynı halk ekmek projesi varsa biz de öyle bir projeyi yaptık. Bu sebepten dolayı bizim projemiz hem sağlık açısından hem ucuzluk açısından ve diğer her türlü açıdan da önemli bir projedir diye düşünüyorum şeklinde konuştu.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsun'da UBFED'de deprem

2 Samsun'da UBFED'de deprem

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

3 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da anlamlı proje

4 Samsun'da anlamlı proje

Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

5 Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

Emin Kar yakın takipte

6 Emin Kar yakın takipte

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

7 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

 Şehit Şahin, Bafra'da dualarla anıldı

8 Şehit Şahin, Bafra'da dualarla anıldı

Samsunspor Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz: '4 puan bize yeter'

9 Samsunspor Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz: '4 puan bize yeter'

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

10 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı