YATIRIMLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Hayrettin Öztürk, “Başta sosyal problemler olmak üzere, sağlık, istihdam, eğitim, turizm ve yatırımlar hususunda şehrim için çalışacağım ve yatırımların takipçisi olacağım dedi.

YATIRIMLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Hayrettin Öztürk, “Başta sosyal problemler olmak üzere, sağlık, istihdam, eğitim, turizm ve yatırımlar hususunda şehrim için çalışacağım ve yatırımların takipçisi olacağım. Samsun’un yer altı ve yer üstü, maddi ve manevi kaynaklarının doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmasına öncülük edeceğim” dedi
 

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Hayrettin Öztürk soruları cevaplandırdı:

-    Hayrettin Bey, Türkiye sizi tanıyor. Özellikle de Samsunlular… Ama sizin ağzınızdan öğrenelim, Hayrettin Öztürk kimdir?
-    En zor sorudan başladınız. İnsanın kendisini anlatmasından daha zor ne olabilir? Yine de deneyeceğim. Bir çırpıda özetlersem: 
Bendeniz 1964 yılında Trabzon-Şalpazarı’nda doğdum. 6 yaşında Kur’ân’ı hatmettim ve 7 yaşında hafız oldum. Kur’ân-ı Kerim yarışmalarında Türkiye birinciliklerim var. Suudi Arabistan ve İran’da dünya çapında yapılan yarışmalarda dereceler aldım. Kıraat ilmini ve Medreseyi bitirdim. İmam Hatip Lisesi ve Samsun İlahiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra sırasıyla, İlahiyat Fakültesinde 20 yıl öğretim üyeliği, İngiltere-Oxford’da 2,5 yıl akademik çalışma yaptım, “Tecvid Class” adı altında dersler verdim ve son olarak da 2 Aralık 2011 tarihinden itibaren 3 yıl, 2 ay 1 hafta Samsun İl Müftülüğü görevlerinde bulundum. 
Şimdiki pozisyonum da zaten malum. Bilindiği üzere 7 Haziran seçimlerinde aziz milletimizin vekili olmak, onu Türkiye Büyük Millet Meclisinde onur, şeref ve liyakatle temsil etmek üzere müftülük görevimden istifa ederek Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday adayı oldum.
Öncelikle bu teşebbüsün şahsım, ailem, Samsun’umuz ve tüm ülkem için hayırlı ise adaylığa, ardından milletin vekilliğine dönüşmesini Allah’tan diliyorum.

PROJELERİ VE ETKİNLİKLERİ

-Bunlar akademik vasıflı çalışmalar… Doğrudan halka dokunan faaliyetlerinizde var sizin…
 Arkadaşlarımla birlikte Ensar Vakfı’nın Samsun Şubesini açtık ve bir yurt binası yaptırdık. Şu an itibarıyla 2 erkek, 2 kız öğrenci yurdu ve 30 evi ile birlikte 600 öğrenciye hitap etmektedir. 23 yıldır enerjimi, birikimimi ve zamanımı vakfımızın hizmetinde harcıyorum. 
Sadece Samsun değil, Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin 60’a yakın iliyle, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Fransa’da 300’e yakın konferans verdim. “Kur’an Ziyafetleri”ne katılarak Balkanları karış karış dolaştım.

-Sizin döneminizde Samsun Müftülüğü adeta bir proje üretim atölyesi, siz de proje direktörü gibiydiniz… Neler yaptınız?
2 Aralık 2011’de müftü olunca halkımızın hizmetine sunmak üzere “Aileler Bölünmesin”, “Mahremiyet Eğitimi (cinsel istismarı önlemeye yönelik)”, “Evlilik Öncesi Aile Okulları”, “Sokak Çocukları”, “Sığınmacılarla Kardeş Aile Projesi”, “Yurt ve Öğrenci Faaliyetleri”, “Ensar Sohbetleri” gibi projeler ürettik ve uyguladık. 
Bu hizmetlerde amacımız, daha iyi bir toplum hayatı, toplumun ahlaki ve manevi değerlerinin yarınlara dönük huzur ve mutluluk kaynağı olmasını temin edecek örnek insan modeli oluşturmaktı.
- Çalışmalarınızda prensip gözetir misiniz, ‘olmazsa olmaz’larınız var mı?
Elbette. Adalet, doğruluk, sır tutma, insanları sevme, hoşgörü ve anlayışla karşılama, sorumluluk bilinci, kararlılık, istişare, liyakat ve ehliyet benim çok önem verdiğim hususlardır. Kamuda çalıştığımız süre içinde Hakk’ın terazisine vurmadan halkımıza sunulan bir hizmet yapmadık. Diğer bir ifadeyle, kılı kırk yararak, gece-gündüz demeden aziz milletimize sunmaya çalıştığımız bu hizmetlerde, önce Hakk’ın, sonra da halkın hatırını ön plana çıkardık.

ETİKSİZ SİYASET ZİLLETTİR

- Size göre siyaset nedir?
Siyaset, insanı, parayı ve silahı yönetmektir. Devleti yönetmektir. Siyaset, insan ilişkilerine şekil verme sanatıdır.  Kişinin kendi kendisini, zaaflarını, öfkesini ve kusurunu yönetmesidir. Siyaset, mümkün olanı yapma sanatıdır. Bunun, bilgi ve hikmet boyutu, etik ve estetik boyutu vardır.
-Bilgisiz siyasetten cehalet,
-Hikmetsiz siyasetten ahmaklık,
-Etiksiz siyasetten zillet,
-Estetiksiz siyasetten kerahet zuhur eder.
- Gözünüzde nasıl bir siyasetçi profili var? Yani siyasetçide ne gibi sabiteler olmalı?
1.    Şahsiyet: Bir siyasetçide bulunması gereken en önemli şeyin şahsiyet olduğunu düşünüyorum. Şahsiyet, düşmanında takdir hissi bırakmaktır. 
2.    Gaye ve dava sahibi olmak: Siyasetçinin davası, duası ve bir iddiası olmalı
3.    Vefa ve sadakat: İnsanlar size güvenmezse hiç bir şey yapamazsınız. İyiliği asla unutmamaktır.
4.    Uyumlu çalışma: Teşkilat ve diğer vekillerle uyum içinde çalışılması gerekir.
5.    Liyakat ve ehliyet: Bir işe layık olmak ve ehil olmak. Emanet ehline verilmelidir.
-Bir akademisyen olarak bunları tespit ve bilimsel olarak paylaşmakla yetinebilirdiniz. Neden bizzat ve fiili siyaset?
Siyasete misyon için giriyorum. Siyaseti misyon için yapmak ise belli bir iddia, bir dava, bir ideal sahibi olmayı gerektirir. Hayatım boyu bu uğurda mücadele ettim. Davası, duası ve iddiası olan bir insanım. Ülkeme daha hayırlı ve kapsamlı hizmetlerle katkı sunabilmek, alın teri dökmek, yürek muhabbetimi paylaşmak, zihin gücümü kullanmak için aktif siyasete girmeye karar verdim.
Ayrıca siyasetçi bir aileden geliyorum. Amcam Ali Rıza Öztürk Milli Selamet Partisi’nin kurucuları arasında yer almış ve ilk il başkanı olmuştur. Anahtarlı tişörtler ve flamalar taşıyarak ve bayraklar asarak bu davaya adım attık. Bugüne kadar da bu çizgimizden hiç ayrılmadık. 

AHLAKI OLMAYAN GÜÇ ZULME DÖNÜŞÜR

-Bir partiye girmeden siyaset yapılamaz mı?
Siyaset; fiilin, hareketin, dinamizmin… kısaca hayatın hüküm sürdüğü her yerde ve ortamda vardır. Benim açımdan, “Siyaset benim güzel amelimdir”. Böyle bakınca, hayatın gereği olan siyaset ile ‘partili siyaset’ arasında fark yoktur. Bu yüzden partili siyasete girmeye karar verdim.
- ‘‘Siyaset benim güzel amelimdir’’ ne demek?
Güzel amelden kasıt, hak ve halk için faydalı ve yararlı işler yapmak demektir. Şefkat, merhamet ve adalete dayanan bir siyaset anlayışı. Hz. Davut ve Hz. Süleyman, karıncaları ezmeyen bir devlet hedeflemişti. Zülkarneyn, farklı kültürleri yönetmenin sisteminin de farklı olduğunu bize öğretti. Yani siyaset değerler üzerinden yapılmalıdır. O zaman ibadet olur. Tersi Makyavelizm olur. “Güç için her şey mübah”. Siyaset ilkelere dayanır. Devlet denilince akla güç, iktidar ve servet gelir. Bunları yönetecek olan siyasetçidir. Gücü yönetmek için de güç ahlakına sahip olmalısınız. Gücün ahlakı olmazsa o zaman zulüm olur. Bir müslüman, yaptığı siyasetin “salih amel” olmasını hedefler. Bu siyaset tarzında tevhid, adalet ve özgürlük üzere meşru, iyi, doğru, dürüst, yararlı, fiyata değil, değere ayarlı bir siyaset anlayışı yatar. 

130 yılda yapılamayanı 13 yılda başaran kervanla adımlamak için…

- Neden AK Parti?
Yaklaşık 13 yıldır AK Parti hükümetleri ülkemizi yönetmektedir. Temel insan hakları, eğitim, sağlık, ulaşım, ekonomi, güvenlik, iç ve dış politika gibi alanlarda ülkemizde çok güzel gelişmeler sağlandı.
Başbakan ve bakan asan darbecilerin Türkiye’sinden 12 Eylül’e… Faili meçhul cinayetlerden, boşaltılan köylere… Andıçlar, 28 Şubat’larda Sincan’da tank yürütülen devirlerden Gezi olaylarına… 17-25 Aralık darbe girişimi kâbusuna kadar bu millet çok olaylar yaşadı ve çok sıkıntılar çekti. AK Parti 13 yılda 130 yılda yapılamayacak başarılara imza attı. İşte ben de bundan sonra elde edilecek kazanımlarda katkısı olan bir nefer olmak, bu olağanüstü başarıya katkı sağlamak için AK Parti’den aday adayı oldum. 
Çabalarımızı, çalışmalarımızı, hizmetlerimizi daha kapsamlı ve nitelikli bir hüviyete kavuşturmak için AK Parti dedim. AK Parti’yle bu çalışmalarımızı taçlandırma fırsatı yakalayacağımıza inanıyorum. İlahiyat Fakültesindeki teorik, Müftülükteki pratik hizmetlerimizin AK Parti saflarında sentezlenmiş aktif bir hizmete dönüşmesi için AK Partiden aday adayı oldum. 

Hem Türkiye, hem Samsun kazanacak

- Seçilmeniz ülkemize ve Samsun’umuza ne kazandıracaktır?
Her kitap bir kitabı tasdik için okunur. O da Kur’ân-ı Kerim’dir. Ben Kur’ân’ı baştan sona ezbere bildiğim gibi manasını da bilmekteyim.  Hz. Ebubekir, “Devemin yularını kaybetsem onu Kur’ân’da ararım” der. Bu, aslında En’âm 38 de “Biz kitapta hiçbir şeyi boş bırakmadık” âyetinin tefsiridir. Hayata dair Kur’ân bir boşluk bırakmamıştır. Hayatın ana ilkelerine dair formülleri vermiştir. Bazen bir formül bin problem çözer. Kur’ân hem dünya hem de ahiretin formüllerinin verildiği bir kitaptır. Böylece Kur’ân’ın manasını ezbere bilen bir insanın da Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan çalışmalara katkı sağlayacağı açıktır.
İlimize gelince, ortak akıl bizim için esastır. Samsun ve ülkemiz için neler gerekiyorsa başta valiliğimiz ve belediyelerimiz olmak üzere halkımızla, teşkilatımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, iş adamlarımızla birlikte konuşacağız ve alınan kararları uygulamanın gayreti içinde olacağız. Başta sosyal problemler olmak üzere, sağlık, istihdam, eğitim, turizm ve yatırımlar hususunda şehrim için çalışacağım ve yatırımların takipçisi olacağım. Samsun’un yer altı ve yer üstü, maddi ve manevi kaynaklarının doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmasına öncülük edeceğim. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

2 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

4 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Şaşırmayın!..

5 Şaşırmayın!..

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

6 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

7 Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

Samsunspor maçı için güvenlik kurulu toplandı

8 Samsunspor maçı için güvenlik kurulu toplandı

Samsun güzelleşiyor

9 Samsun güzelleşiyor

Samsun Müzesi açılmadan ödül aldı

10 Samsun Müzesi açılmadan ödül aldı