Büyükelçi Haber Medya da

Samsun ziyaretinde Haber Medya nın yeni çalışma ofislerini ziyaret eden Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Vika M. Khumalo, Bu ölçekli bir şehirde bu kadar büyük bir medya merkezi beklemiyordum diyerek şaşkınlığını dile getirdi

Büyükelçi Haber Medya da

Bir dizi ziyaretler için Samsun a gelen Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Vika M. Khumalo, Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun u ziyaret etti. Haber Medya Grubu nun Kılıçdede Mahallesi Borkonut Niş teki yeni çalışma ofislerini gezen Khumalo şaşkınlığını Samsun ölçeğindeki bir kente göre, bu kadar büyük bir medya gurubuyla karşılacağımı düşünmüyordum sözleriyle ifade etti. 

BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR
Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Vika M. Khumalo ya Borsan Grup ve Haber Medya Grup hakkında bilgi veren Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun Borsan Grup a bağlı bir yayın kuruluşuz. Borsan Grup günümüzde bir çok alanda faaliyet vermekte. Bu ziyareti organize eden Samsun TSO nun da bildiği gibi, sivil toplum kuruluşlarına ve yayın ilkelerine önem veriyoruz. Haber Medya Grubu yayın hayatına Haber Gazetesi yle başladı. Daha sonra Haber Radyo, Haber Hayat Dergisi ve 2 yıl öncede bünyesine kattığı HaberAKS TV ile büyüyerek yoluna devam ediyor. Haber Gazetesi, Türkiye nin en büyük 3 üncü bölge gazetesi. Samsun, Amasya, Sinop, Ordu il ve ilçelerinde dağıtım yapılmakta. Şu anda Anadolu da böylesine bir konsepte bir medya kuruluşu yok. Medya alanında yayın hayatımıza başladığımız 10 yıllık süreçte çok önemli ödüller aldık. Doğru, tarafsız, yayıncılık ilkesiyle halkın beğenisini kazandık dedi.

AMACIMIZ TİCARETİ GELİŞTİRMEK
Büyükelçisi Khumalo ise Uzun a verdiği bilgiler için teşekkür ederek   Anladığım kadarıyla çok yönlü bir firmanız var. Sadece Türkiye de değil diğer ülkelerlede ticari ilişki içerisindesiniz. Ben de basının oldukça özgür ve bağımsız olduğu bir ülkeden geliyorum. Bunun önemini ve değerini çok iyi bilirim. Türkiye de de basın özgürlü olduğunu düşünüyorum. Samsun a ziyaretimizin iki nedeni vardı. Birincisi Güney Afrika ve Samsun arasındaki politik ilişkileri geliştirmek. İkincisi ise ticareti geliştirmek. Bununla ilgilide Samsun TSO ile fikir alışverişi yaptık. İki ülke arasndaki politik ilişkiler çok iyi ve bu ilişkileri geliştimek için de elimizden geleni yapacağız. Türkiye nin Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı daha önceden Afrika da bulundular. Bu ziyaretleri saysesinde Güney Afrika nın politik yapısını anlamış oldular. İki ülke arasındaki yatırım ve ticaret bölümüne gelince, aslında iki ülkenin potansiyeli yüksek olması gerekirken sadece 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahibiz. Samsun TSO bize çok yardımcı oldu. Zaten TSO yöneticileri ve üyeleri ile iki ülke arasındaki karma ekonomik komisyonunun toplanması adınada görüşmeler yaptık. Bu iki komisyon ticaret hacminin gelişmesine olanak sağlayabilir diye konuştu.

BU KADARINI BEKLEMİYORDUM
Türkiye nin çok güçlü bir ülke olduğunu söyleyen Büyükelçisi Khumalo, Güney Afrika, Türkiye nin bu gücünden yararlanabilir. Yaptığımız ziyaretlerden örnek alarak Güney Afrika da neler yapabileceğimize bakıyoruz. Bu bağlamda karma ekonomik toplantı ile ilgili Türkiye den bir delegenin Güney Afrika ya giderek belirlediğimiz sektörlerle ilgili neler yapabiliriz diye görüşmeliyiz. Biz de, basın olarak Samsun dan orada sizi görmeyi isteriz. Lütfen Başbakan ve Cumhurbaşkanıyla gelin. Aynı zamanda medya sektöründe ne gibi bir değişiklik yapılabileceğini görmüş olursunuz. Samsun da bu kadar büyük bir medya gurubuyla karşılacağımı düşünmüyordum dedi.

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Samsun TSO Genel Sekreteri Okan Gümüş, Haber Medya Satış ve Pazarlama Direktörü Hülya Hacıoğlu, HaberAKS TV Yayın Koordinatörü Fatih Korkmaz, Haber Radyo Genel Yayın Yönetmeni Cumhur Kocaoğlu nun da katıldığı toplantıda, Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun,  Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Vika M. Khumalo ya Borsan Grub un 30. Kuruluş Yıl Dönümü anısına hazırlanan fincan takımını hediye etti.

Mert Volkan GÜNEN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı