İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Samsun da bir ortaokulun öğrencileri, Özgecan Aslan cinayetinden etkilenerek hazırladıkları İyilik Yap İyilik Bul Projesi ile örnek olmayı amaçlıyor

İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Samsun da Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, Özgecan Aslan cinayetinden etkilenerek başlattıkları İyilik Yap İyilik Bul Projesi ile örnek olmayı hedefliyor.  Proje koordinatörü ve okulun sosyal bilgiler öğretmeni Niyazi Atlı, özellikle kız öğrencilerin kadına yönelik şiddet ve son olarak Özgecan Aslan cinayetinden olumsuz etkilendiklerini söyledi. Özgecan cinayetinin tüm Türkiye yi üzdüğünü ancak bu durumdan en çok kız öğrencilerin etkilendiğini aktaran Atlı, öğrencilerinin toplumsal farkındalık oluşturmak için iyilik projesi geliştirdiklerini anlattı.

İYİLİK YAP, İYİLİK BUL 
Projeye İyilik Yap İyilik Bul adını verdiklerini belirten Atlı, proje kapsamında kız öğrencilerden bir jüri oluşturduğunu, jürinin okulda yapılan iyilik hareketlerini değerlendirmesi sonucu iyilik kategorisinde birinci olana bisiklet, resim dalında birinciye oyuncak, şiir ve şarkı dalında birinci olana ise paten verileceğini kaydetti. Amacın öğrencileri iyilik yapmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayan Atlı, Bu proje toplumsal anlamda okuldan mahalleye, mahalleden topluma, sokağa indiği zaman büyük bir değişiklik olacağı kanaatindeyim. Şimdi çocuklar bana gelip hocam şu iyiliği yapalım diye paylaşıyorlar. Bu ödüller de sadece bir bahane oldu dedi.

KÖTÜLÜKLERİ AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ
Projenin sorumlularından 7. sınıf öğrencisi Gamze Alkin ise haberlerde izledikleri Özgecan Aslan ın öldürülmesinden etkilendiklerini, bu nedenle bir iyilik projesi yaparak insanlara örnek olmak istediklerini dile getirdi. Öğrencilerden Hilal Nisa Yalçınkaya da projeden sonra okul ve çevresinde daha çok iyilik yapılmaya başlandığını belirterek, Okulda kavga edenler kavga etmemeye başladı. Sınıfımızda çok daha fazla öğrenci iyilik yapıyor. Kadın cinayetlerini ve kötülükleri azaltmaya çalışıyoruz ifadesini kullandı.

Beşinci sınıf öğrencilerinden Bedirhan Cebeci de söz konusu projeye katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, yardıma ihtiyacı olan Suriyeli bir ailenin çocuğuna kendi kıyafetleriyle oyuncaklarını verdiğini anlattı. Yarışmada birinci olup bisiklet kazanmaktan çok ihtiyaç sahibi bir çocuğun mutluluğunu görmenin kendisini daha fazla mutlu edeceğini vurgulayan Cebeci, Aslında ben ödülü kendim için istemiyorum. Suriyeli çocuğa yardım ettiğimde iyilik yapmaktan daha çok mutlu oluyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

4 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

5 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

6 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

7 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

8 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

9 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

10 Didim'deki yangın korkuttu