İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Samsun da bir ortaokulun öğrencileri, Özgecan Aslan cinayetinden etkilenerek hazırladıkları İyilik Yap İyilik Bul Projesi ile örnek olmayı amaçlıyor

İYİLİK YAP İYİLİK BUL

Samsun da Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri, Özgecan Aslan cinayetinden etkilenerek başlattıkları İyilik Yap İyilik Bul Projesi ile örnek olmayı hedefliyor.  Proje koordinatörü ve okulun sosyal bilgiler öğretmeni Niyazi Atlı, özellikle kız öğrencilerin kadına yönelik şiddet ve son olarak Özgecan Aslan cinayetinden olumsuz etkilendiklerini söyledi. Özgecan cinayetinin tüm Türkiye yi üzdüğünü ancak bu durumdan en çok kız öğrencilerin etkilendiğini aktaran Atlı, öğrencilerinin toplumsal farkındalık oluşturmak için iyilik projesi geliştirdiklerini anlattı.

İYİLİK YAP, İYİLİK BUL 
Projeye İyilik Yap İyilik Bul adını verdiklerini belirten Atlı, proje kapsamında kız öğrencilerden bir jüri oluşturduğunu, jürinin okulda yapılan iyilik hareketlerini değerlendirmesi sonucu iyilik kategorisinde birinci olana bisiklet, resim dalında birinciye oyuncak, şiir ve şarkı dalında birinci olana ise paten verileceğini kaydetti. Amacın öğrencileri iyilik yapmaya teşvik etmek olduğunu vurgulayan Atlı, Bu proje toplumsal anlamda okuldan mahalleye, mahalleden topluma, sokağa indiği zaman büyük bir değişiklik olacağı kanaatindeyim. Şimdi çocuklar bana gelip hocam şu iyiliği yapalım diye paylaşıyorlar. Bu ödüller de sadece bir bahane oldu dedi.

KÖTÜLÜKLERİ AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ
Projenin sorumlularından 7. sınıf öğrencisi Gamze Alkin ise haberlerde izledikleri Özgecan Aslan ın öldürülmesinden etkilendiklerini, bu nedenle bir iyilik projesi yaparak insanlara örnek olmak istediklerini dile getirdi. Öğrencilerden Hilal Nisa Yalçınkaya da projeden sonra okul ve çevresinde daha çok iyilik yapılmaya başlandığını belirterek, Okulda kavga edenler kavga etmemeye başladı. Sınıfımızda çok daha fazla öğrenci iyilik yapıyor. Kadın cinayetlerini ve kötülükleri azaltmaya çalışıyoruz ifadesini kullandı.

Beşinci sınıf öğrencilerinden Bedirhan Cebeci de söz konusu projeye katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, yardıma ihtiyacı olan Suriyeli bir ailenin çocuğuna kendi kıyafetleriyle oyuncaklarını verdiğini anlattı. Yarışmada birinci olup bisiklet kazanmaktan çok ihtiyaç sahibi bir çocuğun mutluluğunu görmenin kendisini daha fazla mutlu edeceğini vurgulayan Cebeci, Aslında ben ödülü kendim için istemiyorum. Suriyeli çocuğa yardım ettiğimde iyilik yapmaktan daha çok mutlu oluyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bu ürün pazara inmeden satılıyor

1 Samsun'da bu ürün pazara inmeden satılıyor

İncitmek yok!

2 İncitmek yok!..

Samsunspor karayoluyla gitti

3 Samsunspor karayoluyla gitti

Resmi Gazete'de yayımlandı! Seçimler ertelendi

4 Resmi Gazete'de yayımlandı! Seçimler ertelendi

İki tarafı da düşünmeli

5 İki tarafı da düşünmeli

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

6 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

Hayri Ülgen'den Özalan'a tepki: 'Gazetecilerle uğraşma!'

7 Hayri Ülgen'den Özalan'a tepki: 'Gazetecilerle uğraşma!'

Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

8 Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

Samsun'da iğrenç iddia intihara sürükledi

9 Samsun'da iğrenç iddia intihara sürükledi

Samsunspor'da kaybetme lüksü yok

10 Samsunspor'da kaybetme lüksü yok