Dikkate alın

AK Parti nin bugün gerçekleştireceği STK temayülü tam not aldı. STK başkanları, AK Parti yönetiminden, ortaya çıkacak sonuçların mutlaka dikkate alınarak uygulanmasını istedi

Dikkate alın

AK Parti Samsun İl Teşkilatı nın genel merkez kararıyla STK başkan ve yöneticilerinin oy kullanacağı Aday kim olsun temayül oylaması yapacak. Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri nde bugün 09.00 - 17.00 saatleri arasında yapılacak temayül oylamasına katılacak STK başkan ve yöneticileri ise sonuçların mutlaka dikkate alınmasını istedi.

KARAR DEFTERİ GETİRECEKLER
AK Parti de bugün sivil toplum kuruluşları temayülü gerçekleştirilecek. Samsun daki bir çok sivil toplum kuruluşu başkanı ve yönetim kurulları, oluşturulacak sandıklara giderek, Samsun dan milletvekili adayı olmasını istedikleri isimleri tercih ederek temayül sandığına atacak. Temayüle ilginin bir hayli yoğun olması bekleniyor.
Bu arada AK Parti İl Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak, dernek kaşeli yönetim kurulu listesi ve karar defterinin beraberlerinde getirilmesini istedi. Açıklamada, Milletvekili aday belirleme süreci kapsamında 23 Mart Pazartesi günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesislerinde sandık kurarak gerçekleştireceğimiz sivil toplum kuruluşlarımıza yönelik görüşlerini alacağımız temayül yoklamamızda, oy kullanmak isteyen STK’lar dernek kaşeli ve imzalı yönetim kurulu listeleri ile ekte karar defteri fotokopisini de beraberinde getirerek  görüşlerini bildirebileceklerdir denildi.

UYGULAMA ÇOK GÜZEL
Sivil toplum kuruluşu başkanları ise AK Parti nin ilk kez böyle bir uygulama yaptığını ve bunu olumlu bulduklarını söyledi. Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Eyüb Güler, temaeyül yöntemiyle sivil toplum kuruluşlarının fikirlerinin alınacak olunmasını önemsediklerini belirterek, Bizim siyasetle işimiz olmaz. Biz bu toplum bir parçasıyız, esnaf teşkilatıyız. Seçim zamanları bizi ziyaret edenler, fikir alanlar oluyor. Bu açıdan bizi de önmesemişler, fikrimizi sormak istiyorlar. Samsun un taşlarıysak, bizlerden de görüş almaları güzel. Samsun için yararlı olabilecekleri, Samsun a yakışacak kişilerin bizlere sorulması güzel bir davranış. Tabiki burada olayı bir ayrım gibi görmemek gerekir, diğer partilerden de görüş istenirse vermeye hazırız. Zaten oy vermek mecburu değil, kullanmak isteyenler gidip oy verecek. Sivil toplum kuruluşlarının temayül yöntemiyle adaylar konusunda görüşlerinin alınacak olması, dikkate ve değerlendirmeye etki edeceğinin bir göstergesi olsa gerek. Yoksa şuana kadar yapılmamış bir uygulamayı neden yapsınlar ki? Biz temayülde Samsun ve çıkarlarını düşünerek fikrimizi ortaya koyacağız dedi.

DEMOKRASİ ADINA ÖNEMLİ ADIM
Memur-Sen Samsun İl Başkanı Nejdet Güneysu da, yapılan uygulamayı demokrasi açısından önemsediğini belirtti. Güneysu, Bütün sivil toplum örgütlerini davet etmeleri güzel bir şey. STK ların görüşlerinin alınması yerinde bir uygulama. Biraz daha demokrasiye katkısı olan bir durum. Eğer temayülün sonuçları dikkate alınırsa, demekki halkala buluşma noktasında ciddi adımlar atıyor demektir. STK kentin sorunlarıyla ilgilenen örgütlü yapılardır, bu nedenle görüşleri ve siyasetle ilgili kararları da, siyasetin önünü açacaktır. Siyasetin her şeyi ben bilirim, ben yönetirim, ben dizayn ederim anlaşından vazgeçerek, sivil toplum kuruluşları ve halkla makul düzeyde istişareye girmesi, STK ların gücünün dikkate alınmasıdır. STK ların dikkate alındığının göstergesi olan bu temayülde ortaya çıkacak sonuç da umuyoruz ki dikkate alınacaktır, alınması gerekir diye konuştu. 

YARIM OLACAK
Samsun Ayakkabıcılar Odası Başkanı Adnan Konaş da düşüncenin iyi olduğunu ancak sadece merkezde bulunan sivil toplum kuruluşlarının davet edilmesinin, olaylı topal hale getirdiğini savundu. Konaş, Güzel olabilecek bir uygulama ilçelerin dışarıda  bırakılmasıyla yarım hale getirildi. AK Parti siyasetinin dışında olanların adayların büyük bir bölümünü tanımadığı için çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum.  Ben bile 102 adayın hepsini tanımıyorum. 20 si ziyaret etmiştir, 80 tanesini birebir tanımıyorum ifadelerini  kullandı.

ORTAK AKIL DİKKATE ALINMALI
Samsun  Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Levent Özden ise konuyla ilgili değerlendirmelerinde şunları söyledi: AK Parti, bu zamana kadar hiç bir siyasi parti tarafından yapılmamış bir uygulamayı gerçekleştiriyor. Biz SAMGİAD olarak siyasete uzak durmuş bir derneğiz. Hiç bir siyasi düşüncenin ne ön ne de arka bahçesiyiz. Hiç bir siyasi gücün de temsilciliğini yapmıyoruz. Bu noktada AK Parti nin yaptığı bu çalışmayı biz doğru biliyoruz. Çünkü biz her zaman, ülkeler, şehirler ortak akıllarla yönetiliyor, Samsun un da ortak akılla yönetilmesini istiyorduk. İnşallah bu temayülde çıkacak sonuç da, karar noktasında önemli olarak değerlendirilir. Bu temayül yapılmış olmak için yapılmaması lazım. Samsun daki neredeyse sivil toplum kuruluşlarının fikirlerini sandıkları atacakları oylarla alacaklar.  Biz SAMGİAD olarak şehrimizin çıkarları ve beklentilerini gerçekleştireceğini düşündüğümüz isimleri fikirimiz olarak o sandıkta ortaya koyacağız. Umarım, karar alınma noktasında şehrin ortak aklı olarak gördüğümüz sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu kararın uygulandığını, dikkate alındığını görürüz.

Erdem EROLEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

9 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı