Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kaymakam Organlarını Bağışladı

Samsun’un İlkadım İlçe Kaymakamı Turan Atlamaz organlarını bağışladı.

Kaymakam Organlarını Bağışladı

İlkadım Kaymakamlığı’nca organ nakli bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kaymakamlık binasında yapılan toplantıya İlkadım İlçe Kaymakamı Turan Atlamaz, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya katıldı.

“ORGAN BAĞIŞINDA ÖRNEK OLMAMIZ LAZIM”

Organ bağış formunu imzalayan Turan Atlamaz, “Burada yapmış olduğumuz toplantıda uzmanımız bizi bilgilendirdi. Tüm sorularımıza cevap bulduk. Açık yüreklilikle bizde organlarımızı bağışlamak istiyoruz. Saygı değer vatandaşlarımıza da bu konuda tavsiyede bulunmak istiyoruz. Çünkü Amerika’da organ bağışı yüzde 92, bizde ise yüzde 22. İnsanlar acı çekerken, ölmüş bir insanın organından faydalanması büyük bir imkandır. Başta kendimiz olmak üzere yakın çevrelerimize bunu anlatmamız lazım. Bizim bu konuda örnek olmamız lazım. Ayrıca bağışta bulunacak arkadaşlarımızın yakınlarına haber vermesi gerekiyor. Onların onayı alınacağı zaman burada bir gecikme olmasın. Buradaki amacımız vatandaşımızın olaya farkındalığını sağlamaktır” dedi.

“ORGAN NAKLİNİN DİNİMİZ AÇISINDAN HİÇBİR SAKINCASI YOKTUR”

Samsun İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, “Organ bağışı konusunda vatandaşımız, ‘acaba dini boyutu nedir?’ diye sormaktadır. İnsanların bedenlerinin hem diri olduğunda hem öldüğünde dokunulmazlıkları vardır. Ancak Kur’an-ı Kerim’de Yüce Mevlamız, ‘Bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat vermektir’ buyuruyor. Öldükten sonra bir insanın uzvunu bir başka insana vermek bir takım şartlarla sağlanır. Bir tanesi zaruret halinin bulunmasıdır. Yani bir hayati tehlike varsa o takdirde ancak o insanın uzvu bir başkasına verilebilir. Bir başka hal ise vücudun uyum sağlayabilmesi lazım. Ölen insanın rızasının alınması lazım. Eğer o insan ölmüşse yakınlarının onayının alınması lazım. Birtakım şarlar gerçekleşirse organ naklinin dinimiz açısından hiçbir sakıncası yoktur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz organlarını bağışladı.

Kaymakam

KaymakamEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

1 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

2 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Samsunspor taraftarından Galip Öztürke hoş geldin

3 Samsunspor taraftarından Galip Öztürk'e 'hoş geldin'

Safları belli etmek

4 Safları belli etmek!..

Samsunlu sanatçılar buluştu

5 Samsunlu sanatçılar buluştu

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

6 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

7 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

8 Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

Samsunsporun en büyük gücü stat

9 Samsunspor'un en büyük gücü stat

Haydi Samsun

10 Haydi Samsun