Kaymakam Organlarını Bağışladı

Samsun’un İlkadım İlçe Kaymakamı Turan Atlamaz organlarını bağışladı.

Kaymakam Organlarını Bağışladı

İlkadım Kaymakamlığı’nca organ nakli bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kaymakamlık binasında yapılan toplantıya İlkadım İlçe Kaymakamı Turan Atlamaz, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya katıldı.

“ORGAN BAĞIŞINDA ÖRNEK OLMAMIZ LAZIM”

Organ bağış formunu imzalayan Turan Atlamaz, “Burada yapmış olduğumuz toplantıda uzmanımız bizi bilgilendirdi. Tüm sorularımıza cevap bulduk. Açık yüreklilikle bizde organlarımızı bağışlamak istiyoruz. Saygı değer vatandaşlarımıza da bu konuda tavsiyede bulunmak istiyoruz. Çünkü Amerika’da organ bağışı yüzde 92, bizde ise yüzde 22. İnsanlar acı çekerken, ölmüş bir insanın organından faydalanması büyük bir imkandır. Başta kendimiz olmak üzere yakın çevrelerimize bunu anlatmamız lazım. Bizim bu konuda örnek olmamız lazım. Ayrıca bağışta bulunacak arkadaşlarımızın yakınlarına haber vermesi gerekiyor. Onların onayı alınacağı zaman burada bir gecikme olmasın. Buradaki amacımız vatandaşımızın olaya farkındalığını sağlamaktır” dedi.

“ORGAN NAKLİNİN DİNİMİZ AÇISINDAN HİÇBİR SAKINCASI YOKTUR”

Samsun İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, “Organ bağışı konusunda vatandaşımız, ‘acaba dini boyutu nedir?’ diye sormaktadır. İnsanların bedenlerinin hem diri olduğunda hem öldüğünde dokunulmazlıkları vardır. Ancak Kur’an-ı Kerim’de Yüce Mevlamız, ‘Bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat vermektir’ buyuruyor. Öldükten sonra bir insanın uzvunu bir başka insana vermek bir takım şartlarla sağlanır. Bir tanesi zaruret halinin bulunmasıdır. Yani bir hayati tehlike varsa o takdirde ancak o insanın uzvu bir başkasına verilebilir. Bir başka hal ise vücudun uyum sağlayabilmesi lazım. Ölen insanın rızasının alınması lazım. Eğer o insan ölmüşse yakınlarının onayının alınması lazım. Birtakım şarlar gerçekleşirse organ naklinin dinimiz açısından hiçbir sakıncası yoktur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz organlarını bağışladı.

Kaymakam

KaymakamEN ÇOK OKUNANLAR

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

1 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

2 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Terminalde şüpheli koli alarmı

3 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

4 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı