VEREM HASTALARININ SAYISI AZALIYOR

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da verem hastalarının sayılarının azaldığını söyledi.

VEREM HASTALARININ SAYISI AZALIYOR

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle açıklama yapan Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, “Ülkemizde verem hastası sayıları yıllar içerisinde azalmaktadır. İlimizde de son 10 yılın verileri azalan bir grafik çizmektedir. Verem hastalarının tedavileri doğrudan gözetim altında uygulanmakta olup, yeni vakalarda ilimizdeki tedavi başarısı yüzde 90’ların üzerindedir” dedi.

Verem hastalığının, kalıtsal değil bulaşıcı bir hastalık olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Hastaların öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçılan verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşır. İlaca dirençli vakalar da dahil tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar ücretsiz olarak hastalara verilmektedir. Tedavi süreci en az 6 ay süren bu hastalıkta düzenli ve eksiksiz ilaç kullanımı büyük önem taşır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmakta, tedavisini önerilen sürede eksiksiz şekilde kullanan hastalar yüzde yüze yakın oranda şifa bulmaktadır. Tüberkülozla ilgili en önemli tehlike hastaların ilaçlarını düzenli kullanmamaları veya tedavilerini yarım bırakmaları sonucunda gelişen ilaç direncidir. Bu vakalar klasik verem ilaçlarına dirençlidir ve tedavileri ancak ikinci seçenek tüberküloz ilaçları ile mümkündür. Bu da tedavi başarısını azaltmakta ve tedavi maliyetini arttırmaktadır” diye konuştu.

Türkiye’de verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapıldığını ifade eden Kasapoğlu, “Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konması ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. İki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikayetleri olan vatandaşların aile hekimlerine veya verem savaş dispanserlerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuranların gerekli muayeneleri yapılıp tanı konduktan sonra verem savaş dispanseri tarafından aylık takipleri yapılmaktadır. Ayrıca kayıtlı olduğu aile hekimi gözetiminde ilaçlarını kullanması sağlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Tüberküloz basilinin bulunduğu 24 Mart 1882 ‘Dünya Tüberküloz Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak halk eğitimleri yapılmakta ve veremle mücadelede farkındalık sağlamak amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da aciller doldu taştı

2 Samsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

3 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

4 Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

Karadeniz derbisi Samsunspor'un

5 Karadeniz derbisi Samsunspor'un

Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

6 Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

Akın ailesinin acı günü

7 Akın ailesinin acı günü

Canik Belediyespor'da şok!

8 Canik Belediyespor'da şok!

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

9 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Samsunspor'da Kenan şoku

10 Samsunspor'da Kenan şoku