“AKİF, SAFAHATI ASIM NESLİNE HEDİYE ETTİ”

OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, “Mehmed Akif son nefesine kadar davasına sadık kaldı. Onun bıraktığı bu kutlu mirasa kucak açan tüm gençleri Asım genci olarak gördü. Ve Safahat’ın her bir mısrasını o genç nesle, o neslin ruhuna armağan

“AKİF, SAFAHATI ASIM NESLİNE HEDİYE ETTİ”

İlkadım Belediyesi tarafından ‘Asrın Vicdanı Mehmed Akif Ersoy’ başlıklı panel düzenlendi.

İstiklal Marşı şairi Mehmed Akif Ersoy, ölümünün 79. yıl dönümünde İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen “Asrın Vicdanı Mehmed Akif Ersoy” panelinde yad edildi. Mehmed Akif Ersoy, İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği panelde tüm yönleriyle ele alındı.

AKİF TORUNU DEDESİNİ ANLATTI

Ani rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı programa telekonferans ile bağlanan Mehmed Akif Ersoy’un yaşayan torunlarından Selma Argon, Ersoy’un hayatını ve bilinmeyen yönlerini dinleyicilerle paylaştı. Dedesi Mehmet Akif’i anlatarak gençlere mesajlar veren Selma Argon, Mehmet Akif’in ulusal birliğe gönül veren, Milli Mücadele’yi kanında hisseden bir insan olduğunu ifade etti. Argon, Mehmet Akif’in kendisi ile hiçbir zaman övünmediğini, TBMM’de İstiklal Marşı okunurken bile, başını önüne eğen mütevazi bir insan oluğu dile getirdi.

Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr Şeyma Kuran’ın yaptığı panelde, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sağlık ve OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, vatan şairi Mehmed Akif Ersoy’un hayatının bütün Türk gençliği tarafından her bir zerresine kadar çok iyi tahlil edilmesi ve bilinmesi gerektiğini söyledi.

“AKİF, SAFAHATI ASIM NESLİNE HEDİYE ETTİ”

Ülkenin geleceğinin iyi yetişmiş kuşaklarla mümkün olabileceğini söyleyen OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, “Bilgisiz ahlak, miskinlik ve zayıflığa, ahlaksız bilgi ise milletlerin ruhunun zehirlenmesiyle sonuçlanacak felaketlere sebep olur. Mehmed Akif son nefesine kadar davasına sadık kaldı. Müslüman gençlere içinde bulundukları neslin modelleri olma yolunda öncülük etti. Birlik ve beraberlikten yana oldu. Gençlere son bıraktığı mısralar ile bu ilim ve ahlak mirasını omuzlamayı, öncü ve önderlerden olarak, bu din-i ilahiyeyi kucaklamayı vasiyet etti. Onun bıraktığı bu kutlu mirasa kucak açan tüm gençleri Asım genci olarak gördü. Ve Safahat’ın her bir mısrasını o genç nesle, o neslin ruhuna armağan etti” dedi.

Programın sonunda panelin moderatörü Yrd. Doç. Dr Şeyma Kuran ve panelistler OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Sağlık ve Prof. Dr. Yavuz Bayram’a İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr Bünyamin Kocaoğlu ve İlkadım Belediyesi Basın Yayın ve Kültür Müdürü Oktay Çakır tarafından fidan sertifikası ve çiçek takdim edildi.

“AKİF,

“AKİF,



EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda imzalar an meselesi

1 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

2 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Akif Çağatay Kılıçın acı günü

3 Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü!

Samsunda feci kaza Yaralılar var

4 Samsun'da feci kaza! Yaralılar var

Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı

5 Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı!

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

6 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede

7 Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede!

Sahadan çekilen İranlıları Bakan Bak ikna etti

8 Sahadan çekilen İranlılar'ı Bakan Bak ikna etti

Samsunsporun son rakibi Giresun

9 Samsunspor'un son rakibi Giresun

Samsunda inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

10 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti