Afetlerde de kaderciyiz

Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, Toplum olarak afet sonrası kenetleniyoruz. Ancak, kadercilik anlayışı ile afet geçince Allahtan geldi diyerek bunu benimsiyor, yeni bir afet gelene kadar da devam ediyoruz dedi

Afetlerde de kaderciyiz

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezi nde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) konferansı düzenlendi. Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, Bu tür seminer, konferanas ve tatbikatlar, afete hazırlanılmasında, iyi bir ekip kurulmasında, zararın en aza indirilmesinde oldukça önemlidir. Önemli ve riskli bir coğrafyada bulunan ülkemiz bir afet bölgesi olmasına rağmen, afete hazırlık ve özelliklede mücadalede zararların en aza indirilmesinde toplumsal bilincin oluşturulması çok önemli. Biz maalesef toplumsal bilincin oluşturulmasında istediğimiz seviyeye gelemedik. Herhangi bir afet anında toplum olarak biraraya geliyoruz, zararları en aza indirme acısından elimizden geleni yapıyoruz. Ama kadercilik anlayışı ile afet geçince Allahtan geldi , diyerek bunu benimsiyor, yeni bir afet gelene kadar da devam ediyoruz. Vatandaşlarımız ev alırken, yaptırırken, jeolojik durumu ve teknik şartlarından çok, mutfak dolaplarının güzelliği ön planda geliyor diye konuştu.

KBRN İÇERİKLİ SİLAHLAR ARTTI
AFAD Sivil Savunma Daire Başkanı Ahmet Atik, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) madde içerikli silahların kullanımının son birkaç yılda büyük artış gösterdiğini söyledi. Atik konuşmasında şunları söyledi: Gerek kaza ile gerekse kasti olarak gerçekleşen KBRN olayları büyük ölçekli can kayıplarına, büyük yıkımlara, geri döndürülemez çevresel etkilere ve kitlesel insan hareketleri yaşanmasına sebep olmuştur. KBRN madde içerikli silahların kullanımı son birkaç yılda büyük miktarda artış göstermiştir. Bu silahlar, bölgesel istikrarsızlık nedeniyle sınır komşularımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu maddelerin kasti kullanım amacıyla terörist grupların eline geçmesi ve kaçakçılık faaliyetleri ile el değiştirmesi de güncel tehditler arasında. Kitle imha silahlarına sahip ülkelerle aynı coğrafyada bulunan ülkemiz, Avrupa ve Asya kıtaları arasında bir köprü vazifesi görmesi sebebiyle KBRN madde kaçaklığı açısından çok hassas konumdadır. Bu nedenle sınırlarımızda gerekli tedbirlerin alınması ve KBRN olaylarına karşı hazırlıklı olunması gerekmektedir.  

Konferansa,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Daire Başkanı Önder Uysal, Samsun AFAD Müdürü Erkan Koparmal, Kamu Hastaneleri Birilği Genel Sekreteri Opr. Dr. Dursun Mehel, ürkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Karadeniz Bölge Baştabipliği Başhekimi Dr. Mehmet Çelik, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan afet uzmanları katıldı.

Bayram OK  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a ağır fatura

1 Samsunspor'a ağır fatura

O sıradan biri olmaz!..

2 O sıradan biri olmaz!..

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

3 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

4 Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

Marsilya, tura göz kırptı

5 Marsilya, tura göz kırptı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

6 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

7 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Bir facia daha istemiyoruz

8 Bir facia daha istemiyoruz

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

9 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

10 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu