Türk Ocağı nda tasavvuf konuşuldu

Türk Ocakları Samsun Şubesinde Türk Tasavvuf Geleneği ve Ahmet Yesevi konulu konferans verildi. Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, tasavvufun Türklerin İslamiyeti benimsemelerinde ve gelenekselleşmelerinde önemli bir rol oynadığını söyledi

Türk Ocağı nda tasavvuf konuşuldu

Türk Ocakları Samsun Şubesinde “Türk Tasavvuf Geleneği ve Ahmet Yesevi” konulu konferans verildi. Dr.Hayati Bice tarafından verilen konferansın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, tasavvufun Türklerin İslamiyeti benimsemelerinde ve gelenekselleşmelerinde önemli bir rol oynadığını, Hoca Ahmet Yesevi den Şahı Nakşibendi İmamı Rabbaniden Hacı Bektaş Veli ye, Mevlanadan Yunus Emreye Emir Sultandan Hüdai Hazretlerine varıncaya kadar tasavvuf büyüklerin ve mensuplarının Türk Devlet ve toplum hayatında önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.  Çağlayan, Günümüzdeki sert ve hoyratça yorumlanan İslam anlayışından farklı olarak Yaradan dan ötürü yaradılanı seven anlayışını benimseyen Türkler günümüzde de bu anlayışı korumaktadırlar dedi.

YESEVİ Yİ ANLATTI
Dr. Hayati Bice de, Ahmet Yesevi den önce de Orta Asya da tasavvufun olduğunu, Semerkant, Buhara, Kaşgar gibi önemli merkezlerde yaygın olduğunu söyledi. Bice, Nitekim Ahmet Yesevi nin babasının İbrahim Şeyh, annesi Karasaç Ayşe Hatun da yine Musa Şeyh in kızıdır. Dolayısıyla Ahmet Yesevi nin baba ve anne tarafından tasavvufla iç içe olan bir aileden gelmektedir. Ahmet Yesevi, küçük yaşta iken Hz. Peygamber gibi hem yetim hem öksüz kalması üzerine, ablası Gevher Şehnaz tarafından büyütülür. Menkıbede Hz. Peygamberin sahabesi olduğu belirtilen Arslan Baba adlı zatın manevi terbiyesine girer. Sonra Yusuf-ı Hemedani ye intisab eder, ondan maddi ve manevi ilimleri tahsil eder, onun üçüncü halifesi olarak irşad postuna oturur. Aldığı bir işaret üzerine Buhara’dan ayrılarak Yesi şehrine gelir ve irşadına burada devam eder diye konuştu. 
Konferansın sonunda Türk ocağı yönetim kurulu üyeleri konuşmacı Dr.Hayati Bice ye plaket verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Vali Zorluoğlu, şehit Zeren için taziye mesajı yayınladı

1 Vali Zorluoğlu, şehit Zeren için taziye mesajı yayınladı

Metruk binada çıkan yangın 1 saatte kontrol altına alındı

2 Metruk binada çıkan yangın 1 saatte kontrol altına alındı