HAYATINI ONLARA ADADI

Samsun da hayvan barınağı açan hayvansever 55 yaşındaki Sinan Karagöz, insanların filmlerde izleyip aldıkları ve bir oyuncak gibi gördükleri köpekleri, daha sonra sokağa terketmelerinden yakındı.

HAYATINI ONLARA ADADI

Samsun da hayvan barınağı açan hayvansever 55 yaşındaki Sinan Karagöz, insanların filmlerde izleyip aldıkları ve bir oyuncak gibi gördükleri köpekleri, daha sonra sokağa terketmelerinden yakındı. Karagöz, Ben barınağı açtığımda insanların Tatile gidiyoruz, dönüşte alırız diyerek köpeklerini bıraktığını, hatta gece yarısı barınağın önüne terk edip gittiklerini gördük. Şu anda 160 köpeğimiz var. Hepsinin de kimliği ve aşıları var. Onlar benim hayatım dedi.

Almanya da işçi olarak çalışan Sinan Karagöz, 1993 yılında kesin dönüş yaptıktan sonra bir erkek bir dişi köpek beslemeye başladı. Bu arada doğuran köpeğin yavrularını da annesinden ayırmaya kıyamayan Karagöz, sokak hayvanlarını sahiplenmek ve onlara daha rahat bir yaşam imkanı sunmak için Doğa ve Hayvan Dostları Derneği ni kurdu. İlkadım İlçesi Çatalarmut Mahallesi nde 3 bin 500 metrekarelik alanda barınak oluşturarak köpeklerin her türlü ihtiyaçlarını kendi imkanları ile karşıladı.

KÖPEĞİNİ BIRAKAN KAÇTI 

Dünyada insanlar dışındaki canlıların da yaşam hakkı olduğunu vurgulayan Sinan Karagöz şunları anlattı:

Benim bir erkek bir de dişi köpeğim vardı. Onların yavruları olunca birbirlerinden ayırmadım. Böyle bir barınak kurdum. Avrupa dan Türkiye ye döndüğümnde kendime ait bir erkek ve bir dişi köpeğimden dünyaya gelen yavruları bakabilmek için bu barınağı açtım. Bir süre sonra insanlar evde bakamadıkları köpeklerini buraya terk edip gitmeye başladı. Hatta Tatile gidiyorum, dönüşte alırım diyenler oldu. Ama ne gelip köpeklerini aldılar ne de arayıp soran oldu. Böylece barınağımda 160 köpek oldu. İnsanlar gece yarısı kimsenin görmediği anlarda köpeklerini barınağın önüne bırakıp kaçtı.  

DERNEK ÜYELERİ KATKIDA BULUNUYOR

Her köpeğin aşısının yapıldığını, kimliğinin olduğunu söyleyen Sinan Karagöz, Onlar benim hayatım. Hepsinin bir ismi var. Hepsine ismi ile hitap ediyorum. Hepsinin ismi ile tanıyorum. Onlar da adlarını biliyor. Tabi burada yalnız değilim. İki arkadaşım da bana yardım ediyor. Dernek üyelerimizin de maddi manevi katkıları oluyor diyerek şöyle devam etti:

Bulunduğumuz bölge şehir merkezine uzak. Ben aylarca şehre inmeyip dostlarımla birlikte burada kalıyorum. Türk toplumu olarak hayvan sevgisi farklı algılıyoruz. Hayvanları sadece kesilip yiyilen bir canlı olarak görüyoruz. Onların da bu hayatta yaşam hakkı olduğunu unutuyoruz. Televizyonlarda bir köpeğin başına gelen acı olayları ahlayıp vahlayarak izliyoruz. Ama onları sahiplenmek, ya da onlara yardım etmek gibi bir düşüncemiz yok. İnsanlar televizyonda filmlerde, dizilerde rol alan köpekleri, kedileri görünce bir hevesle hayvan sahibi oluyor. Sonra da bu işin öyle televizyonda görüldüğü gibi olmadığını görünce hemen vazgeçiyorlar. Sokağa terkediyorlar. Köpekleri bir oyuncak gibi görüp, hevesleri geçince terkediyorlar.

HAYVANLARLA İLETİŞİM KURMAYI BİLMİYORUZ

Hayvanlarla iletişim kurulamadığını kaydeden Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Sinan Karagöz şöyle konuştu:

Hayvanları bir öcü, canavar gibi görüyoruz. Ben yolda bir köpek gördüğü zaman çocuğunun içinde bulunduğu puseti atıp kaçan anneler gördüm. Hayvanlarla iletişim kurmayı bilmiyoruz. Çok küçük yaşta çocuklarımıza hayvan sevgisini vermeliyiz. Bu işin okullarda eğitimini vermeliyiz. Ben hobi olarak kendi hayvanlarım için başladığım bu işte 22 yıldır gönüllü olarak çalışıyorum. İnsanoğlu hala bu dünyada tüm canlıların yaşam hakkı olduğunu farkında değil. Onlar yokmuş, onların yaşam hakkı bulunmuyormuş gibi davranıyorlar.  EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

3 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'da düşmeme hesapları

4 Samsunspor'da düşmeme hesapları

Samsunspor'dan taraftara çağrı

5 Samsunspor'dan taraftara çağrı

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

9 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

Temayül sırası vekillerde

10 Temayül sırası vekillerde