Güzel Sanatlar a görkemli açılış

İlkadım İlçesi nde faaliyet gösteren Güzel Sanatlar Fakültesi, düzenlenen törenle açıldı. Borsan Grup un teşekkür plaketini Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şenocak aldı. Şenocak, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker e sanata katkı

Güzel Sanatlar a görkemli açılış

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Kampüsü’nde toplu açılış törenleri gerçekleştirildi. Törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şenocak, Haber Medya Satış ve Pazarlama Direktörü Hülya Hacıoğlu, rektör yardımcıları, dekanlar ve öğretim üyeleri katıldı.

Açılışlar öncesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, katılımcılara kampüsün konferans salonunda bilgi verdi. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin şehre en yakın fakülte olduğunu belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ise, “Şehre en yakın kampüs olması nedeniyle bu kampüsün Güzel Sanatlar ya da Sanat Kampüsü olması doğru bir düşünceydi. Burada şehirle ile üniversitenin kaynaşmasına zemin hazırladık. Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün yıllardır süren faaliyetleri ve çok zengin bir akademisyen kadrosu sadece kendi içinde biliniyordu. Türkiye’de çok sayıda sanatla ve tasarımla ilgili fakülteler var ve çok da ciddi sayıda akademik personeli yok. Çok az hoca ile eğitim yapmaya çalışıyorlar. OMÜ’nün özellikle Eğitim Fakültesi içinde yıllardan gelen çok ciddi bir birikim vardı. Onu Güzel Sanatlar Fakültesi altında müşahhaslaştırdık. Şimdi müzesiyle, galerisiyle, cam atölyesiyle daha görünür hale getiriyoruz. Sanat çok naiftir, sanatçı da naiftir. İnsanoğlu güzeli herkes sever. Genellikle üniversitelerde rektörün tıpçı olmasından tıp dışındakiler biraz korkar. Çünkü ‘bizi yok sayacak’ derler. Bizim dönemimizde Güzel Sanatlar, Mimarlık, Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi birçok tıp dışı bölüm ciddi anlamda desteklenmiştir. Açıkçası Güzel Sanatlar ve Sosyal Bilimler in OMÜ olarak eksikliğini duyuyorduk. Bunlara imkanlar elverdiğince, israfa kaçmadan destek olmaya çalıştık” dedi.

TÜM SANAT ESERLERİNE TALİBİZ
OMÜ’nün 40. yılını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Şehrin değerini oluşturan birikimlerin alt alta yazılmasında akla hemen o şehirdeki kıymetli araziler, binalar, rant getirecek bir takım değerler geliyor. Paris’in değerlerini alt alta yazmaya baktığımızda o Eyfel Kulesi’nden bile önce Paris’teki peyzaj ortaya çıkmış. Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi burayı sanat merkezi haline getirip buradan sahip olmamız gereken o sosyal sermayeyi büyütecek sanatı, bilimi, kültürü geliştirecek bir merkez haline gelmesi beni mutlu ediyor. Bulunduğumuz yer belki dar bir alan ama alan olarak son derece güzel bir yer. Üretilenler ortaya çıktıkça tüketicisi ortaya çıkacaktır. Bu merkezde üretilmiş olan her türlü sanat eserine talibiz” diye konuştu.

AYRI DÜNYALARIN İNSANLARI GİBİYİZ
Üniversiteler ve yöneticilerin birbiri ile uyum içerisinde çalışması gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, “10 yıl öncesinde üniversiteler ile yönetim adeta birbirinden kopmuş iki yaratık, iki sembol gibiydi. Hele üniversiteden bazı hocalar gerek merkezi idare ve gerek merkezi yönetimle temas kurarsa onu adeta aforoz ediyorlardı. Son birkaç yıldır üniversitelerden, gerek yerel yönetimler gerek valilikler gerekse merkezi idare faydalanıyor. Biz maalesef teori ile çok fazla uğraşamıyoruz, hocalarımız da pratikle çok fazla meşgul olamıyor. Böyle iki ayrı dünyaların insanları gibiyiz. Üniversitedeki teorik bilgi ile pratik bilgiyi mutlaka mez etmemiz gerekiyor. Çünkü iki akıl bir akıldan üstündür. Mutlaka sizin bildiğiniz birçok şeyler var, bizim de bilmediğimiz birçok şeyler var. Bunları bir araya getirmemiz gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yapımında emeği geçen iş adamlarına ‘OMÜ 40. Yıl’ plaketi verildi. Daha sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi ve öğretim üyelerinin hazırladıkları karma resim sergisi, OMÜ Sanat ve Eğitim Müzesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik-Cam Bölümü Sıcak Cam Atölyesi’nin açılışları yapıldı.

Ayşe KUŞCUEN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

3 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

4 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

5 Samsun'da minik Eymen derede boğuldu

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

6 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

7 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

8 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Hizmet yoksa oy da yok

9 Hizmet yoksa oy da yok

Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!

10 Gözaltına alınan terörist emniyet binasından atlayıp intihar etti!